Sto lat kina w Katowicach

Kategorie: Rozrywka
Utworzone: poniedziałek, 21 stycznia 2013
„Kammer-Lichtspiele

Trudno w to uwierzyć, ale w dwudziestoleciu międzywojennym w Katowicach funkcjonowało aż osiem przybytków X muzy. Najstarszym było kino "Colosseum", później otwarto także: kino "Apollo", "Union", "Kammer-Lichtspiele", "Palast", "Teatr Świetlny Stylowy", "Capitol" oraz "Zorzę".

Katowice, rok 1928. Wczesny, jesienny wieczór. Przy ulicy Plebiscytowej zbiera się duża grupa ludzi. Panie, wytwornie ubrane, powoli wysiadają z automobili, ujmując dłoń eleganckich mężczyzn. Ich oczom ukazuje się imponująca scena - kino Capitol w całej swojej okazałości. Niestety, obecnie trudno doszukać się śladu pierwszych kin katowickich. Budynki, w których funkcjonowały zostały wyburzone, a te, które zachowano, zmieniły swoją funkcję. "Zorza" przy ulicy Matejki popada w ruinę, "Capitol" stał się dyskoteką a "Teatr Świetlny Stylowy" został wyburzony w latach 60. Dobrze ma się za to "Kammer-Lichtspiele",czyli współczesne Rialto, które świętuje w styczniu stulecie istnienia.

"Kammer-Lichtspiele" było ostatnim katowickim kinem uruchomionym jeszcze przed I wojną światową. Właścicielem obiektu mieszczącego się przy Johannesstraße 24, obecnej ulicy św. Jana, byli: Martin Tichauer oraz Berthold Kochmann. Kino rozpoczęło swoją działalność 15 stycznia 1913 roku.Przez długi czas było uznawane za jedno z największych w województwie - widownia była w stanie pomieścić aż 800 osób! W budynku znajdowała się duża sala kinowa, miejsce na dwudziestoosobową orkiestrę, restauracja, palarnia cygar, winiarnia oraz piwiarnia. W 1928 roku nazwa kina została zastąpiona na "Rialto". Podobno było to inspirowane wycieczką właścicieli kina do Włoch, gdzie zachwycili się nad jednym z weneckich mostów.

Pierwsze dwusalowe

W tym samym roku otwarto pierwsze w Katowicach nowoczesne, dwusalowe kino. "Capitol" był częścią dużej nieruchomości, zwanej "Deutsches Haus". Budynek został wzniesiony około 1889 roku na terenie należącym do mistrza budowlanego Paula Frantziocha. Utarło się przekonanie, iż budynek został zaprojektowany przez Carla Moritza, rządowego architekta z Kolonii, który w Katowicach odpowiedzialny był za budowę Teatru Śląskiego. Istnieją jednak przypuszczenia, iż to właśnie Frantzioch był głównym pomysłodawcą, natomiast Moritz pełnił rolę konsultanta.

Początkowo na parterze działały giełda towarowa oraz restauracja, na piętrze umieszczono zaś salę rewiową. Z biegiem lat nieruchomość rozbudowano o salę bilardową, chłodnię oraz magazyny, dobudowano także salę dancingową i wspomniane sale kinowe. W latach trzydziestych odbywały się tam także walki bokserskie. W środku zamontowano, bardzo nowoczesny, jak na tamte czasy, system schładzania i ogrzewania powietrza.

W 1922 roku budynek zmienił właściciela. Dzięki nowemu zarządcy budynek przeżywał swój rozkwit. Otwarto w nim Teatr Rozmaitości Mascotte, znajdowała się tam także wykwintna Restauracja Plebiscytowa, sale bilardowe, sala posiedzeń a także.. nocny kabaret Bagatela z dancingiem.

Colosseum czyli Światowid

"Colosseum" było pierwszym w Katowicach kinem, które zostało uruchomione w specjalnie do tego celu wzniesionym budynku. Zostało założone w 1909 roku w Katowicach przy ulicy Grundmannstraße 7, czyli obecnej ulicy 3 Maja. W styczniu 1945 roku frontowa kamienica uległa zniszczeniu. Jednak uszkodzenia budynku stojącego w podwórzu były znacznie mniejsze. Dlatego już w grudniu 1945 staraniem Okręgowego Zarządu Kinoteatrów lokal odrestaurowano i uruchomiono w nim kino "Światowid". Jednak odbudowana fasada nie przypominała w niczym wcześniejszej. "Światowid" jako kino studyjnie funkcjonuje do dziś.

10 przykazań filmowych

Już od samego początku istnienia kina, jego miłośnicy znosić musieli tak dobrze znane nam dzisiaj zachowania: głośnie jedzenie i komentowanie filmów. Dlatego też, w 1929 roku gazeta "Polska Zachodnia" zamieściła na swoich łamach 10 następujących przykazań filmowych:

1. Staraj się przyjść na początek seansu, gdyż późniejsze przychodzenie przeszkadza innym i film oglądany "na raty" traci na wartości.

2. Przychodząc w środku seansu, zajmij szybko miejsce i nie przesiadaj się z krzesła na krzesło, gdyż przeszkadzasz innym.

3. Zdejmij zawsze kapelusz, bo ci co za tobą siedzą, także pragną coś widzieć.

4. Nie czytaj głośno napisów, gdyż to denerwuje twoich sąsiadów.

5. Nie wybijaj taktu nogą, bo bardzo często wybijasz go niewłaściwie.

6. Nie rób głośno uwag, bo po co sąsiad twój ma poznać twoją głupotę albo zarozumiałość.

7. Nie śpiewaj, ani też gwizdaj razem z muzyką, gdyż bardzo często masz zły słuch i śpiewasz fałszywie... zresztą wystarczy zupełnie ilustracja muzyczna.

8. Nie przytulaj się do swojej towarzyszki i nie szepcz jej do ucha, bo zmusza to siedzących za tobą do wykręcania głowy na wszystkie strony, by coś mogli zobaczyć.

9. Nie jedz podwieczorku w kinie, gdyż na to są cukiernie i powinieneś przyjść do kina najedzony.

10. Wychodząc z kina, staraj się unikać tłoku, nie przeszkadzaj tym, co zostają i zaczekaj zawsze do najbliższej pauzy.

Gorące tematy

Sezon festiwali otwarty!

Sezon festiwali otwarty!

Wszystko wskazuje na to, że otwarcie tegorocznego sezonu polskich festiwali będzie naprawdę mocne! Jeżeli jeszcze nie macie planów na weekend...to już chyba po problemie. Fani muzyki więcej

Snowfest - znamy już pełen line up!

Snowfest - znamy już pełen line up!

Już niedługo SnowFest Festival powered by Tauron po raz 7. udowodni, że impreza do rana pod gołym niebem to nie tylko domena ciepłych, letnich miesięcy. Najgorętsze wydarzenie trwającego więcej

Snowfest - drugie ogłoszenie!

Snowfest - drugie ogłoszenie!

Siódma edycja festiwalu SnowFest - najgorętszego wydarzenia w samym środku zimy - odbędzie się 28 i 29 lutego w Szczyrku. Po raz kolejny na terenie amfiteatru pojawi się liczna grupa więcej

MIASTA MAJĄ DOBRY PR

MIASTA MAJĄ DOBRY PR

Jak polskie miasto stało się rozpoznawalne na całym świecie, jak wciągnąć w marketing miejsc influencerów, jak wykorzystać storytelling w samorządach, jakie akcje społeczne prowadzić, aby więcej

Nowa muzyka

Nowa muzyka

Na mapie polskich festiwali można spokojnie doliczyć się co najmniej kilkudziesięciu pozycji. Niektóre są małe, kameralne, zaszyte w podziemiach fortu lub leśnej głuszy. Inne wręcz więcej