Szlakiem śląskich Orlich Gniazd

Utworzone: piątek, 2 sierpnia 2013
Zamek w Bobolicach, fot. Wikipedia

 

Wakacje to czas wolny od nauki? Nic bardziej mylnego! W środku lata również można poszerzać swoją wiedzę i to w całkiem przyjemny sposób. Wystarczy wyruszyć na wycieczkę po należącej do województwa śląskiego części Szlaku Orlich Gniazd.

Nazwa wzięła się od położenia zamków. Otóż warownie Szlaku Orlich Gniazd znajdują się na skałach o wysokości dochodzącej nawet do 30 metrów. Za ich powstanie odpowiada Kazimierz III Wielki, który postanowił stworzyć system obronny szlaków handlowych prowadzących z Krakowa do Wielkopolski.

Ruiny zamku w Smoleniu
Zamek w Smoleniu, fot. Wikipedia

Pierwszym Orlim Gniazdem na terenie województwa śląskiego jest zamek w Smoleniu. Zbudowany przez Toporczyków w XIV wieku, dziś niestety nie jest dostępny dla zwiedzających. Powód to zły stan konstrukcji. Sytuacja może ulec zmianie, gdyż w 2012 roku rozpoczęto postępowanie przetargowe na zabezpieczenie murów. Brak możliwości wejścia na zamek nie oznacza to jednak, że nie warto tam jechać. Ruiny położone są w malowniczej okolicy, gdzie rosną między innymi wiekowe drzewa i znajdują się Zegarowe Skały.

Zamek w Pilicy
Zamek w Pilicy, fot. Wikipedia

Zamek w Pilicy (zwany także pałacem) również został wzniesiony przez ród Toporczyków i podobnie jak twierdza ze Smolenia jest niedostępny dla zwiedzających. Pierwotnie był otoczony sześcioma bastionami, ale do dnia dzisiejszego pozostały tylko cztery z nich. Bardzo interesujący jest także pałacowy park o powierzchni 10 hektarów. Został on uznany za zabytek przyrody i znaleźć w nim możemy lipę żony W. Jagiełły - królowej Elżbiety!

Zamek Ogrodzieniec
Zamek w Podzamczu, fot. Wikipedia

Trzecie Orle Gniazdo to znany każdemu mieszkańcowi regionu Ogrodzieniec. Położony jest wyjątkowo wysoko, bo na wzniesieniu Góra Janowskiego (516 metrów n.p.m.). Tak naprawdę jednak nie znajduje się w Ogrodzieńcu, a we wsi Podzamcze. Zamek powstał na miejscu wcześniejszych umocnień, które zostały zniszczone przez Tatarów w 1241 roku. Jeśli wybierzemy się na zwiedzanie późną porą, to mamy szansę na dreszczyk emocji. Według legend nocą można tu spotkać zjawę czarnego psa o płonących oczach, który ciągnie za sobą łańcuch. Zamek w Podzamczu przyciąga jednak nie tylko duchy. Andrzej Wajda kręcił tu zdjęcia do "Zemsty", a zespół Iron Maiden wykorzystał nagrania z tego miejsca do filmu "Live After Death".

Zamek Bąkowiec
Zamek w Morsku, fot. Wikipedia

Po Podzamczu pora na Morsko, gdzie znajduje się Bąkowiec. Zamek położony na wysokiej skale był niemal nie do zdobycia, gdyż dostać się do środka można było tylko dzięki wysokim drabinom. Dziś stanowi część ośrodku wypoczynkowego z restauracją i wyciągiem narciarskim.

Zamek w Bobolicach
Zamek w Bobolicach, fot. Wikipedia

Jeszcze niedawno zamek w Bobolicach nie był dostępny dla turystów. W 2011 roku zakończyły się jednak prace rekonstrukcyjne i od tamtej pory można zwiedać mury Orlego Gniazda. Zamek odbudowano na podstawie zachowanych ruin, a wykorzystano do tego tradycyjne materiały! W środku znajduje się również muzeum.

Zamek w Mirowie
Zamek w Mirowie, fot. Wikipedia

Na początku na mirowskim wzgórzu znajdowała się jedynie kamienna strażnica, ale z czasem zwiększyła ona swoje rozmiary i została przebudowana stając się zamkiem. Czasy jego świetności dobiegły końca wraz z potopem szwedzkim, gdy większość budowli uległa zniszczeniu. W 1787 roku został opuszczony i zaczął służyć okolicznej ludności jako źródło kamienia. Los zamku może jednak ulec zmianie, gdyż w 2006 roku obecni właściciele rozpoczęli prace mające na celu odbudowę twierdzy.

Zamek w Olsztynie
Zamek w Olsztynie, fot. Wikipedia

Ostatnie Orle Gniazdo położone jest 15 km od Częstochowy w miejscowości Olsztyn. Tam na wapiennym wzgórzu istniał drewniany gród, który na polecenie Kazimierza Wielkiego został przetworzony w kamienny zamek. W 1655 roku twierdza została zdobyta przez Szwedów, którzy postanowili ją zniszczyć. Z tamtych czasów zachowały się mury części mieszkalnej, dwie wieże, piwnice oraz fragmenty budynków gospodarczych. Ruiny są dostępne dla turystów. Warownia podobnie jak Ogrodzieniec ma swoje straszydło. Jest nią duch wojewody poznańskiego - Macieja Borkowica - który został skazany na śmierć głodową w lochach za bunt przeciwko królowi. Legenda głosi, że jego zjawa do dziś jęczy i pobrzękuje kajdanami.

Gorące tematy

Najgorętszy festiwal zimy!

Najgorętszy festiwal zimy!

Już za 3 dni rozpocznie się wydarzenie, na jakie fani ekstremalnych sportów zimowych i dobrej, elektronicznej muzyki czekali od dawna! Pięć scen, 30 artystów, widowiskowy konkurs snowboardowy i więcej

OFF FESTIVAL - SIERPIEŃ 2018

OFF FESTIVAL - SIERPIEŃ 2018

Czas mija szybko. Wydaje się, że OFF Festival 2017 skończył się ledwie chwilę temu, a tu już pełną parą ruszyły prace nad kolejną edycją. Znamy już pierwszych wykonawców, którzy więcej

WALENTYNKOWO W PKZ

WALENTYNKOWO W PKZ

Wiele emocji i atrakcji dla zakochanych zaplanował Pałac Kultury Zagłębia. Już 14 lutego br. w Sali Teatralnej PKZ odbędzie się koncert zespołu Sorry Boys! W ramach trasy „Amour więcej

Czytanie to nie kara, to przyjemność – Nicholas Sparks

Czytanie to nie kara, to przyjemność – Nicholas Sparks

100 milionów sprzedanych egzemplarzy dwudziestu tytułów na całym świecie. Ponad połowa powieści zekranizowanych. Czy te liczby mówią o sukcesie Nicholasa Sparksa? Dla niego więcej

TYRASPOL - MIASTO WIDMO

TYRASPOL - MIASTO WIDMO

Tyraspol zwany „miastem widmem” to stolica jednego z najbardziej tajemniczych „państw” w Europie. Samo określenie „państwo” jest pewnym nadużyciem, ponieważ żaden kraj na świecie więcej