Pewna praca po szkole to luksus? Dla Zawodowców to standard

Kategorie: Biznes Silesia24
Utworzone: poniedziałek, 9 września 2013

Gwarancja pracy jeszcze przed ukończeniem szkoły? To możliwe. Rośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników z wykształceniem zawodowym lub technicznym. Przedsiębiorcy szukają przyszłej kadry już w szkolnych murach. A pomaga im w tym realizowany przez Urząd Marszałkowski Woj. Śląskiego projekt "Mam zawód - mam pracę w regionie".

- Kształcenie zawodowe jest właściwym pomostem do kariery. Realia rynku pracy wskazują jedno znacznie, że po ukończeniu szkoły zawodowej jest zdecydowanie większa szansa na znalezienie pracy - tłumaczy Marek Koźmiński, dyrektor Bielskiej Szkoły Rzemiosł. - W naszej szkole uczniowie pobierają naukę teoretyczną, a u pracodawcy praktyczną naukę zawodu - dodaje dyrektor.

Największym wzięciem pracodawców cieszą się uczniowie z konkretnymi umiejętnościami. A te mogą nabyć podczas bezpłatnych kursów z projektu "Mam zawód - mam pracę w regionie", realizowanego niemal w całym województwie (więcej na www.e -zawodowcy.eu). Do wyboru są m.in. kursy: AutoCAD, ECDL, SEP, grafiki komputerowej, prawa jazdy kat. B, księgowości, obsługi kasy fiskalnej, operatora wózków widłowych, koparko-ładowarki, spawania TIG/MAG, CNC, wizażu. W ramach Projektu uczniowie mogą też od być praktyki i staże u pracodawców.

Fach w ręku - praca w kieszeni

Dla nastolatka dopiero przygotowującego się do zawojowania rynku pracy, niewątpliwą zaletą szkoły zawodowej, obok zdobycia konkretnych umiejętności, może być pierwsza umowa o pracę. Młody człowiek uzysku je podwójny status prawny - ucznia i pracownika młodocianego. Nie tylko zdobywa wiedzę i umiejętności, ale zarabia też swoje pierwsze pieniądze i zyskuje doświadczenie w poruszaniu się na rynku pracy. Dzięki temu, już po ukończeniu szkoły może z powodzeniem próbować swoich sił, pracując na własny rachunek.

Mam zawód - mam pracę w regionie

Ale to nie wszystko, co szkoły oferują Zawodowcom. Wielu może tylko pozazdrościć komfortu, jaki mają uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych im. Arki Bożka w Raciborzu. Dzięki współpracy szkoły z Raciborską Fabryką Kotłów RAFAKO SA, jej uczniowie mają gwarancję pracy jeszcze przed zakończeniem nauki.

Młodzi raciborzanie, którzy chcą zostać ślusarzami, teorii uczą się w szkolnych murach, doświadczenie zdobywając w RAFAKO. Tutaj, pod kierunkiem doświadczonej i wyspecjalizowanej kadry, zapoznają się ze wszystkimi metodami spawania stosowanymi w fabryce. Dzięki temu po ukończeniu trzyletniej nauki są przygotowani do podjęcia pracy u największe go w Europie producenta kotłów dla energetyki.

- Można stwierdzić z całym przekonaniem, że kształcenie na potrzeby konkretnego, dającego gwarancję zatrudnienia i pozyskania cenionych umiejętności i uprawnień podmiotu gospodarczego, wyzwala w pracodawcy, szkole i pracowniku młodocianym pozytywną motywację, skutkującą wzrostem jakości i efektywności prowadzonego procesu dydaktyczno-wychowawczego - twierdzi Mirosław Uliczka, dyrektor ZSM w Raciborzu.

Przyszli ślusarze przez cały okres nauki w szkole zawodowej otrzymują wynagrodzenie. Po ukończeniu Zespołu Szkół Mechanicznych każdy z młodocianych pracowników RAFAKO, który wyrazi taką wolę, może dalej rozwijać się zawodowo, pracując w Raciborskiej Fabryce Kotłów.

Gorące tematy

Snowfest - drugie ogłoszenie!

Snowfest - drugie ogłoszenie!

Siódma edycja festiwalu SnowFest - najgorętszego wydarzenia w samym środku zimy - odbędzie się 28 i 29 lutego w Szczyrku. Po raz kolejny na terenie amfiteatru pojawi się liczna grupa więcej

MIASTA MAJĄ DOBRY PR

MIASTA MAJĄ DOBRY PR

Jak polskie miasto stało się rozpoznawalne na całym świecie, jak wciągnąć w marketing miejsc influencerów, jak wykorzystać storytelling w samorządach, jakie akcje społeczne prowadzić, aby więcej

Nowa muzyka

Nowa muzyka

Na mapie polskich festiwali można spokojnie doliczyć się co najmniej kilkudziesięciu pozycji. Niektóre są małe, kameralne, zaszyte w podziemiach fortu lub leśnej głuszy. Inne wręcz więcej

PR W SAMORZĄDZIE JUŻ WE WRZEŚNIU

PR W SAMORZĄDZIE JUŻ WE WRZEŚNIU

Samorządowa gra o tron - rusza konkurs Kryształy PR-u Zmagania serialowych bohaterów o miejsce na tronie dobiegły końca. Ich role przejął jednak ktoś inny, a rozgrywka toczy się więcej

AIR SHOW W 100 LECIE POWSTAŃ ŚLĄSKICH

AIR SHOW W 100 LECIE POWSTAŃ ŚLĄSKICH

Widowiskowe podniebne akrobacje, rekonstrukcje walk i historyczne dioramy – już 15 czerwca na katowicki Muchowiec powróci FAJERA! W tym roku wydarzenie zostało włączone w oficjalne obchody więcej