Śląskim studentem być. Ruszamy szlakiem braci akademickiej

Kategorie: Rozrywka Silesia24
Utworzone: piątek, 13 września 2013
Życie akademickie na Śląsku? Istnieje coś takiego? Owszem istnieje i rozwija się coraz prężniej. Na tle Krakowa i Wrocławia wypadamy coraz lepiej. I nie jest to zdanie odosobnione. Sam się przekonajcie. Ruszamy szlakiem studentów, tropimy akademickie środowisko. W ślad za ciekawymi opiniami odwiedzamy trzy miasta: Katowice, Chorzów i Gliwice. Pytamy uczelnie, właścicieli pubów i samych studentów, czy miejskie przestrzenie w naszym regionie są dla żaków coraz atrakcyjniejsze.
fot. ARC/Lorneta z Meduzą

Katowice

Profesor UE dr hab. Sławomir Smyczek, prorektor ds. internacjonalizacji i marketingu

Bogata oferta edukacyjna uczelni, uzupełniona o liczne wydarzenia naukowe i kulturalne o charakterze regionalnym, krajowym, a także międzynarodowym, pozwala studentom spędzać czas wolny wedle ich upodobań. Współpracujemy w tym obszarze z organizacjami studenckimi i kołami naukowymi. Dzięki temu z powodzeniem konkurujemy z takimi ośrodkami jak Kraków czy Wrocław. Potwierdzeniem tego może być niemalejąca od kilku lat liczba chętnych na studia u nas na Uniwersytecie Ekonomicznym, właśnie w Katowicach.

Krzysztof Krot właściciel katowickiego bistro "Lorneta z Meduzą"

Studiowałem we Wrocławiu, znam Kraków. Czy w porównaniu do tych miast mamy powody do kompleksów? Niekoniecznie. Portfolio i asortyment oferowanych atrakcji są u nas na pewno inne, ale nie oznacza to wcale, że gorsze. Jestem w Katowicach od pięciu lat. W tym okresie nastąpiła niebywała przemiana i ożywienie. Jest Mariacka i inne deptaki. Sygnał do wielu wspaniałych przedsięwzięć wyszedł z biura ESK 2016. Od momentu jego powstania naprawdę wiele się dzieje. Czasem przeglądając w piątek lokalną prasę sam nie wiem, co wybrać.

Magdalena Nowak z Niezależnego Zrzeszenia Studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach

Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że Katowice nie są typowym miastem studenckim. Nic bardziej mylnego. Na naszej uczelni aż roi się od możliwości spędzania wolnego czasu. Można działać w organizacjach studenckich, a wieczorami wraz ze znajokomymi korzystać z uroków życia studenckiego, spędzając czas w licznych klubach, a często po prostu na ul. Mariackiej, która od kilku lat pełna jest studentów.

Mariacka
fot. ARC/Lorneta z Meduzą

Chorzów

Doktor Krzysztof Koj, dziekan Wydziału Zamiejscowego w Chorzowie Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu

Studia to nie tylko zdobywanie wiedzy. To również kształtowanie postaw aktywnych i przedsiębiorczych - tego przecież oczekują pracodawcy. Życie studenckie na uczelni jest dokładnie takie, jakiego życzą sobie studenci. Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której studenci biernie oczekują, że "ktoś" za nich takie życie pobudzi. WSB, jako uczelnia przyjazna, stwarza warunki do realizacji pomysłów swoich studentów.

Marlena Otrzonsek studia I stopnia, ekonomia

Mówi się, że w murach uczelni tylko się uczymy, męczymy, zdajemy i zaliczamy. Takie opinie usłyszałam od starszych kolegów - studentów różnych uczelni. Przychodząc do chorzowskiej WSB nastawiałam się więc na naukę i nic poza tym, ale nic bardziej mylnego! W wolnym czasie można działać w Radzie Samorządu Studenckiego i współtworzyć rozrywkową historię WSB. Organizacja różnych eventów takich jak "Bankomalia" lub "Noc z chorzowską WSB" to naprawdę świetna zabawa, a po tak zwanej robocie, zawsze jest czas na aktywny udział w imprezie.

Patryk Martynus, właściciel klubu studenckiego "Kocynder"

W mieście działają trzy duże uczelnie. To oczywiście miało jakiś wpływ na moją decyzję o próbie reaktywacji tego kultowego miejsca z 43-letnią tradycją. Nie było jednak decydujące. W 1989 roku zaczynałem tutaj swoją przygodę z muzyką. To właśnie sentyment sprawił, że w maju to miejsce otwarto na nowo. Nie odcinamy się od jego historii. Studenci są dla nas ważni - mają wolny wstęp na imprezy i inne zniżki. Widać, że Chorzów się zmienia. Zauważają to też studenci, którzy coraz chętniej tutaj imprezują.

Klub Kocynder
fot. ARC/Klub Kocynder

Gliwice

Paweł Doś, rzecznik prasowy Politechniki Śląskiej

Znakiem rozpoznawczym studiowania na Politechnice Śląskiej w Gliwicach jest na pewno istnienie jednego z największych i najładniejszych kampusów akademickich w Polsce, który zlokalizowany jest pomiędzy urokliwą gliwicką starówką a olbrzymim parkiem. Najbardziej wyczekiwanym wydarzeniem przez naszych studentów są oczywiście corocznie organizowane juwenalia Politechniki Śląskiej, czyli Igry. To największa impreza studencka na Śląsku - siedem dni nieskrępowanej zabawy.

Katarzyna Jankowska, kierownik Centrum Kultury Studenckiej "Mrowisko"

Studia to znakomity czas na rozwijanie swoich pasji i zainteresowań, a także na rozrywkę. Specjalnie w tym celu dla studentów Politechniki stworzono nowoczesne "Mrowisko", które zlokalizowane jest tuż obok miasteczka studenckiego. Działa tu największy na Śląsku klub studencki - "Spirala", w którym regularnie odbywają się liczne imprezy studenckie, a także teatralno-kinowa sala widowiskowa, w której regularnie organizowane są spektakle, koncerty, występy kabaretowe, festiwale muzyczne i filmowe.

Daniel Krasnokucki, szef samorządu studenckiego Politechniki Śląskiej

Warto pamiętać, że uczelnia to nie tylko nauka, a atmosferę tworzą przede wszystkim studenci. Te kilka lat studiów można przeżyć naprawdę aktywnie. Prężnie działający samorząd studencki, organizacje studenckie, koła naukowe, radio, teatr, zespoły muzyczne - to wszystko pokazuje, w jak różnych kierunkach można rozwijać swoje pasje, studiując na Politechnice Śląskiej. Dużym plusem studiów w Gliwicach jest też infrastruktura miasteczka studenckiego.

Gorące tematy

Snowfest - znamy już pełen line up!

Snowfest - znamy już pełen line up!

Już niedługo SnowFest Festival powered by Tauron po raz 7. udowodni, że impreza do rana pod gołym niebem to nie tylko domena ciepłych, letnich miesięcy. Najgorętsze wydarzenie trwającego więcej

Snowfest - drugie ogłoszenie!

Snowfest - drugie ogłoszenie!

Siódma edycja festiwalu SnowFest - najgorętszego wydarzenia w samym środku zimy - odbędzie się 28 i 29 lutego w Szczyrku. Po raz kolejny na terenie amfiteatru pojawi się liczna grupa więcej

MIASTA MAJĄ DOBRY PR

MIASTA MAJĄ DOBRY PR

Jak polskie miasto stało się rozpoznawalne na całym świecie, jak wciągnąć w marketing miejsc influencerów, jak wykorzystać storytelling w samorządach, jakie akcje społeczne prowadzić, aby więcej

Nowa muzyka

Nowa muzyka

Na mapie polskich festiwali można spokojnie doliczyć się co najmniej kilkudziesięciu pozycji. Niektóre są małe, kameralne, zaszyte w podziemiach fortu lub leśnej głuszy. Inne wręcz więcej

PR W SAMORZĄDZIE JUŻ WE WRZEŚNIU

PR W SAMORZĄDZIE JUŻ WE WRZEŚNIU

Samorządowa gra o tron - rusza konkurs Kryształy PR-u Zmagania serialowych bohaterów o miejsce na tronie dobiegły końca. Ich role przejął jednak ktoś inny, a rozgrywka toczy się więcej