REGIOFUN 2013 - przedpremierowy pokaz "Wenus w futrze", wizyta dyrektora Festiwalu w Cannes i masa innych atrakcji

Kategorie: Rozrywka Silesia24
Utworzone: środa, 9 października 2013
fot. facebook.com/REGIOFUN
REGIOFUN 2013

 

Mniej niż dwa tygodnie - tyle właśnie pozostało do rozpoczęcia 4. Międzynarodowego Festiwalu Producentów Filmowych - REGIOFUN 2013. Tegoroczna impreza zapowiada się naprawdę gorąco. Odbędzie się podczas niej 97 seansów, spośród których aż 59 to premiery. Na tym jednak nie koniec. Katowice swoją obecnością zaszczyci Thierry Fremaux - dyrektor Instytutu Lumiere oraz dyrektor artystyczny Festiwalu w Cannes. Natomiast na zakończenie REGIOFUN 2013 został przewidziany przedpremierowy pokaz "Wenus w futrze" Romana Polańskiego.

- Poprzez ten festiwal wysyłamy zaproszenie do producentów, by swoje filmy realizowali właśnie na Śląsku - powiedziała Anna Szrama, dyrektor REGIOFUN.

Choć start samego festiwalu odbędzie się 22 października, to jedna z jego sekcji rozpocznie się 8 dni wcześniej. 14 października rusza KLAPS - pasmo skierowane do najmłodszych widzów, podczas którego zostaną wyświetlone między innymi "Chłopiec i kawka" oraz "Tygrysy i tatuaże".

REGIOFUN 2013 otworzy produkcja "Papusza" Joanny Kos-Krauze. Reżyserka i scenarzystka będzie jednym z jurorów decydującym o przyznaniu nagród producentom. Ubiegać się będzie o nie 8 filmów pełnometrażowych oraz 13 tytułów w kategorii krótki i średni metraż. W jury znajdą się również: Juliusz Machulski, Angela Bosch, Bruno Chatelin, Laurence Boyce i Tomasz Wasilewski.

4. edycja Międzynarodowego Festiwalu Producentów Filmowych, której hasło to "Widz-Gra-Kino", dedykowana jest braciom Lumiere. W 1895 roku zorganizowali oni pokaz filmowy, a każdy z widzów musiał zapłacić jednego franka. 118 lat od tamtego wydarzenia podczas REGIOFUN 2013 zostaną zaprezentowane 93 filmy pionierów kinematografii, które zostały poddane cyfrowej obróbce. Specjalnym wydarzeniem będzie obecność Thierry'ego Fremauxa. Dyrektor Instytutu Lumiere będzie na żywo komentował filmy braci.

Z wielu filmów, które zostaną zaprezentowane podczas 4. Międzynarodowego Festiwalu Producentów Filmowych, organizatorzy wybrali "dekalog", którego absolutnie nie można przegapić. Wśród nich znajduje się między innymi "Great" - historia Nicoli, który walczy z okupantem przy pomocy filmów. Miłośnikom gangsterskich produkcji powinien się spodobać natomiast film "The Liability" z Timem Rothem w jednej z głównych ról. Kolejna pozycja z dekalogu należy do Bertolucciego. "Me and you" to historia głębokiej relacji pomiędzy nieśmiałym nastolatkiem, a jego siostrą. Organizatorzy REGIOFUN 2013 szczególnie polecają również: "Kid", "Ryan's Renaissance", "Borrowed time", "Imaginaerum by Nightwish", "Tomorrow I Could Be Dead", "Tygrysy i tatuaże" oraz "Papusza".

Festiwal to jednak nie tylko seanse filmowe. Towarzyszyć mu będą również inne wydarzenia. Organizatorzy zaplanowali między innymi specjalne warsztaty dla producentów - zarówno tych początkujących, jak i bardziej doświadczonych.

Przy okazji REGIOFUN 2013 odbędzie się także gra miejska "Katowood - gra o kino". Nawiązuje ona do spotkaniu Marleny Dietrich ze Zbyszkiem Cebulskim. Celem graczy będzie zbadanie tropu tajemniczego skarbu, który być może został pozostawiony przez niemiecką aktorkę. Więcej szczegółów na temat gry znajdziecie na stronie regiofun.pl/gra-miejska.

4. Międzynarodowy Festiwal Producentów Filmowych rozpocznie się 22 października i potrwa 6 dni. Odbędzie się on w 3 miejscach - Kinie Kosmos, Kinie Światowid oraz Kinoteatrze Rialto - a karnety pojawią się w sprzedaży od jutra. Panorama Silesia objęła patronatem REGIOFUN 2013.

Gorące tematy

Życie online

Życie online

 Trudno wyobrazić sobie dzisiejszy świat bez Internetu, smartfonów czy platform streamingowych, które częstują swoich użytkowników muzyką oraz filmami. W coraz większym stopniu otaczamy więcej

60-LATEK, LECZ NIE SENIOR

60-LATEK, LECZ NIE SENIOR

Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej świętuje w tym roku jubileusz 60-lecia. Perła architektury projektu Zbigniewa Rzepeckiego jest jednym z najważniejszych miejsc na kulturalnej więcej

STADION ŚLĄSKI PIĄTY NA ŚWIECIE

STADION ŚLĄSKI PIĄTY NA ŚWIECIE

W głosowaniu jury międzynarodowego plebiscytu Stadium of the Year 2017, Stadion Śląski zajął wysokie piąte miejsce, otrzymując o niespełna jeden punkt mniej od zwycięzcy. W środę więcej

KOLEJNY ATAK NA K-2

KOLEJNY ATAK NA K-2

7 MARCA 2018czyli XI Katowicki Przegląd Filmów Górskich Dziś po raz jedenasty w Kinoteatrze Rialto miłośnicy alpinistycznej wspinaczki rozpoczynają wyjątkową wędrówkę po górach, która więcej

SZTUKA Z PIERWIASTKIEM NIELEGALNOŚCI

SZTUKA Z PIERWIASTKIEM NIELEGALNOŚCI

5 MARCA 2018 Murale w KatowicachWypadkowa popkulturowych obserwacji, politycznej propagandy i artystycznej wizji twórcy rzucona na mury betonowej dżungli. Obrazowy komentarz aktualnej więcej