Ars Cameralis XXII - dwa tygodnie spotkań ze sztuką, filmem, literaturą i muzyką

Kategorie: Rozrywka Silesia24
Utworzone: poniedziałek, 4 listopada 2013 Źródło: informacja prasowa
fot. materiały prasowe organizatora
Orchestra of Spheres

 

Listopad jest miesiącem nie tylko krótszych i deszczowych dni. W tym czasie województwo śląskie staje się również kulturalną stolicą Polski. Wszystko za sprawą festiwalu Ars Cameralis, który rozpocznie się 10 listopada i potrwa aż 16 dni. W tym czasie na miłośników kultury czekają koncerty, seanse filmowe, wystawy, warsztaty oraz spotkania literackie. Tegoroczna odsłona festiwalu jest już 22. edycją Ars Cameralis.

Pierwszego dnia festiwalu warto zajrzeć do Bielska-Białej, gdzie odbędzie się koncert Orchestra of Spheres. Nowozelandzkiemu zespołowi trudno jest zarzucić braku oryginalności. Muzycy używają samodzielnie skonstruowanych instrumentów (na przykład gitary z puszek po ciasteczkach), przez co ich brzmienie jest wyjątkowe. Na dodatek lubią wyróżniające się stroje, co sprawia, że ich koncerty mocno wbijają się w pamięć.

Tego samego dnia ciekawie będzie również w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Katowicach. Zaplanowano tam wspólny koncert Kwartetu Śląskiego oraz Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice "Camerata Silesia" pod dyrekcją Anny Szostak. Zaprezentują oni utwory z repertuaru H.M. Góreckiego oraz A. Paerta.

Nie samą muzyką jednak Ars Cameralis stoi. Ważną częścią festiwalu jest również kinematografia. Miłośnicy filmów będą mieli okazję zobaczyć seanse wyjazdowe Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych. W galerii Rondo Sztuki w Katowicach oraz w Centrum Promocji Młodych w Częstochowie zostaną wyświetlone najlepsze krótkometrażowe produkcje młodych, angielskich twórców. Podczas półtoragodzinnego pokazu publiczność zobaczy: "Here to Fall", "The Curse", "Tumult", "I'm Fine Thanks", "The Making of Longbird", "Good Night" oraz "The Voorman Problem".

Film Tumult
Film "Tumult", fot. materiały prasowe organizatora

W ramach Ars Cameralis odbędzie się także Przegląd Współczesnego Kina Słowackiego 2013. Impreza potrwa cztery dni i zostanie poświęcona najlepszym oraz najsłynniejszym filmom naszych południowych sąsiadów. Wydarzenie zostało objęte patronatem przez Agnieszkę Holland oraz Ambasadora Republiki Słowackiej w Polsce - Basila Grivasa.

Sławomir Elsner to rysownik, malarz i fotograf z Wodzisławia Śląskiego, który od połowy lat 80. mieszka w Niemczech. Podczas Ars Cameralis odbędzie się jego pierwsza wystawa monograficzna na Śląsku - "Pano-rama 2013". W galerii Rondo Sztuki zostaną zaprezentowane między innymi prace inspirowane tygodnikiem "Panorama", nawiązujące do epoki gierkowskiej.

Sławomir Elsner
Praca Sławomira Elsnera, fot. materiały prasowe organizatora

W części literackiej organizatorzy mają do zaproponowania warsztaty Krzysztofa Vargi. Spotkanie jest skierowane nie tylko do tych, którym zależy na poprawieniu pisarskiego warsztatu. Krzysztof Varga opowie również o roli literatury w życiu.

Nie będzie to jedyna okazja, by spotkać się z Krzysztofem Vargą. Pisarz i felietonista weźmie również udział w zderzeniu literackim w Teatrze Śląskim. Drugim twórcą będzie Janusz Rudnicki, a spotkanie poprowadzi Dariusz Nowacki.

Gorące tematy

Sezon festiwali otwarty!

Sezon festiwali otwarty!

Wszystko wskazuje na to, że otwarcie tegorocznego sezonu polskich festiwali będzie naprawdę mocne! Jeżeli jeszcze nie macie planów na weekend...to już chyba po problemie. Fani muzyki więcej

Snowfest - znamy już pełen line up!

Snowfest - znamy już pełen line up!

Już niedługo SnowFest Festival powered by Tauron po raz 7. udowodni, że impreza do rana pod gołym niebem to nie tylko domena ciepłych, letnich miesięcy. Najgorętsze wydarzenie trwającego więcej

Snowfest - drugie ogłoszenie!

Snowfest - drugie ogłoszenie!

Siódma edycja festiwalu SnowFest - najgorętszego wydarzenia w samym środku zimy - odbędzie się 28 i 29 lutego w Szczyrku. Po raz kolejny na terenie amfiteatru pojawi się liczna grupa więcej

MIASTA MAJĄ DOBRY PR

MIASTA MAJĄ DOBRY PR

Jak polskie miasto stało się rozpoznawalne na całym świecie, jak wciągnąć w marketing miejsc influencerów, jak wykorzystać storytelling w samorządach, jakie akcje społeczne prowadzić, aby więcej

Nowa muzyka

Nowa muzyka

Na mapie polskich festiwali można spokojnie doliczyć się co najmniej kilkudziesięciu pozycji. Niektóre są małe, kameralne, zaszyte w podziemiach fortu lub leśnej głuszy. Inne wręcz więcej