Ars Cameralis XXII - dwa tygodnie spotkań ze sztuką, filmem, literaturą i muzyką

Kategorie: Rozrywka Silesia24
Utworzone: poniedziałek, 4 listopada 2013 Źródło: informacja prasowa
fot. materiały prasowe organizatora
Orchestra of Spheres

 

Listopad jest miesiącem nie tylko krótszych i deszczowych dni. W tym czasie województwo śląskie staje się również kulturalną stolicą Polski. Wszystko za sprawą festiwalu Ars Cameralis, który rozpocznie się 10 listopada i potrwa aż 16 dni. W tym czasie na miłośników kultury czekają koncerty, seanse filmowe, wystawy, warsztaty oraz spotkania literackie. Tegoroczna odsłona festiwalu jest już 22. edycją Ars Cameralis.

Pierwszego dnia festiwalu warto zajrzeć do Bielska-Białej, gdzie odbędzie się koncert Orchestra of Spheres. Nowozelandzkiemu zespołowi trudno jest zarzucić braku oryginalności. Muzycy używają samodzielnie skonstruowanych instrumentów (na przykład gitary z puszek po ciasteczkach), przez co ich brzmienie jest wyjątkowe. Na dodatek lubią wyróżniające się stroje, co sprawia, że ich koncerty mocno wbijają się w pamięć.

Tego samego dnia ciekawie będzie również w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Katowicach. Zaplanowano tam wspólny koncert Kwartetu Śląskiego oraz Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice "Camerata Silesia" pod dyrekcją Anny Szostak. Zaprezentują oni utwory z repertuaru H.M. Góreckiego oraz A. Paerta.

Nie samą muzyką jednak Ars Cameralis stoi. Ważną częścią festiwalu jest również kinematografia. Miłośnicy filmów będą mieli okazję zobaczyć seanse wyjazdowe Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych. W galerii Rondo Sztuki w Katowicach oraz w Centrum Promocji Młodych w Częstochowie zostaną wyświetlone najlepsze krótkometrażowe produkcje młodych, angielskich twórców. Podczas półtoragodzinnego pokazu publiczność zobaczy: "Here to Fall", "The Curse", "Tumult", "I'm Fine Thanks", "The Making of Longbird", "Good Night" oraz "The Voorman Problem".

Film Tumult
Film "Tumult", fot. materiały prasowe organizatora

W ramach Ars Cameralis odbędzie się także Przegląd Współczesnego Kina Słowackiego 2013. Impreza potrwa cztery dni i zostanie poświęcona najlepszym oraz najsłynniejszym filmom naszych południowych sąsiadów. Wydarzenie zostało objęte patronatem przez Agnieszkę Holland oraz Ambasadora Republiki Słowackiej w Polsce - Basila Grivasa.

Sławomir Elsner to rysownik, malarz i fotograf z Wodzisławia Śląskiego, który od połowy lat 80. mieszka w Niemczech. Podczas Ars Cameralis odbędzie się jego pierwsza wystawa monograficzna na Śląsku - "Pano-rama 2013". W galerii Rondo Sztuki zostaną zaprezentowane między innymi prace inspirowane tygodnikiem "Panorama", nawiązujące do epoki gierkowskiej.

Sławomir Elsner
Praca Sławomira Elsnera, fot. materiały prasowe organizatora

W części literackiej organizatorzy mają do zaproponowania warsztaty Krzysztofa Vargi. Spotkanie jest skierowane nie tylko do tych, którym zależy na poprawieniu pisarskiego warsztatu. Krzysztof Varga opowie również o roli literatury w życiu.

Nie będzie to jedyna okazja, by spotkać się z Krzysztofem Vargą. Pisarz i felietonista weźmie również udział w zderzeniu literackim w Teatrze Śląskim. Drugim twórcą będzie Janusz Rudnicki, a spotkanie poprowadzi Dariusz Nowacki.

Gorące tematy

Czytanie to nie kara, to przyjemność – Nicholas Sparks

Czytanie to nie kara, to przyjemność – Nicholas Sparks

100 milionów sprzedanych egzemplarzy dwudziestu tytułów na całym świecie. Ponad połowa powieści zekranizowanych. Czy te liczby mówią o sukcesie Nicholasa Sparksa? Dla niego więcej

TYRASPOL - MIASTO WIDMO

TYRASPOL - MIASTO WIDMO

Tyraspol zwany „miastem widmem” to stolica jednego z najbardziej tajemniczych „państw” w Europie. Samo określenie „państwo” jest pewnym nadużyciem, ponieważ żaden kraj na świecie więcej

CO MA WSPÓLNEGO DORADCA TRUMPA, MACIEJ ORŁOŚ I PREZYDENT MIASTA?

CO MA WSPÓLNEGO DORADCA TRUMPA, MACIEJ ORŁOŚ I PREZYDENT MIASTA?

Zaufany doradca Donalda Trumpa Jonny Daniels, Maciej Orłoś i kilkunastu czołowych ekspertów od wizerunku, PR-u i marketingu w Polsce. I temat przewodni: Marketing polityczny a polityka wyborów. więcej

OFF-EM O OFF-IE

OFF-EM O OFF-IE

Ten festiwal nie ma się podobać. Ma intrygować, zadawać pytania, pobudzać do dyskusji i pokazywać wszystko to, co stanowi alternatywę dla utartych ścieżek muzycznych, myślowych, mentalnych. więcej

JEŚLI UDAŁO MI SIĘ TAM, UDA MI SIĘ WSZĘDZIE

JEŚLI UDAŁO MI SIĘ TAM, UDA MI SIĘ WSZĘDZIE

Rozmowa z Rafałem Olbińskim, polskim malarzem, grafikiem, twórcą ilustracji i plakatów znanych na całym świecie. więcej