Ars Cameralis XXII - dwa tygodnie spotkań ze sztuką, filmem, literaturą i muzyką

Kategorie: Rozrywka Silesia24
Utworzone: poniedziałek, 4 listopada 2013 Źródło: informacja prasowa
fot. materiały prasowe organizatora
Orchestra of Spheres

 

Listopad jest miesiącem nie tylko krótszych i deszczowych dni. W tym czasie województwo śląskie staje się również kulturalną stolicą Polski. Wszystko za sprawą festiwalu Ars Cameralis, który rozpocznie się 10 listopada i potrwa aż 16 dni. W tym czasie na miłośników kultury czekają koncerty, seanse filmowe, wystawy, warsztaty oraz spotkania literackie. Tegoroczna odsłona festiwalu jest już 22. edycją Ars Cameralis.

Pierwszego dnia festiwalu warto zajrzeć do Bielska-Białej, gdzie odbędzie się koncert Orchestra of Spheres. Nowozelandzkiemu zespołowi trudno jest zarzucić braku oryginalności. Muzycy używają samodzielnie skonstruowanych instrumentów (na przykład gitary z puszek po ciasteczkach), przez co ich brzmienie jest wyjątkowe. Na dodatek lubią wyróżniające się stroje, co sprawia, że ich koncerty mocno wbijają się w pamięć.

Tego samego dnia ciekawie będzie również w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Katowicach. Zaplanowano tam wspólny koncert Kwartetu Śląskiego oraz Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice "Camerata Silesia" pod dyrekcją Anny Szostak. Zaprezentują oni utwory z repertuaru H.M. Góreckiego oraz A. Paerta.

Nie samą muzyką jednak Ars Cameralis stoi. Ważną częścią festiwalu jest również kinematografia. Miłośnicy filmów będą mieli okazję zobaczyć seanse wyjazdowe Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych. W galerii Rondo Sztuki w Katowicach oraz w Centrum Promocji Młodych w Częstochowie zostaną wyświetlone najlepsze krótkometrażowe produkcje młodych, angielskich twórców. Podczas półtoragodzinnego pokazu publiczność zobaczy: "Here to Fall", "The Curse", "Tumult", "I'm Fine Thanks", "The Making of Longbird", "Good Night" oraz "The Voorman Problem".

Film Tumult
Film "Tumult", fot. materiały prasowe organizatora

W ramach Ars Cameralis odbędzie się także Przegląd Współczesnego Kina Słowackiego 2013. Impreza potrwa cztery dni i zostanie poświęcona najlepszym oraz najsłynniejszym filmom naszych południowych sąsiadów. Wydarzenie zostało objęte patronatem przez Agnieszkę Holland oraz Ambasadora Republiki Słowackiej w Polsce - Basila Grivasa.

Sławomir Elsner to rysownik, malarz i fotograf z Wodzisławia Śląskiego, który od połowy lat 80. mieszka w Niemczech. Podczas Ars Cameralis odbędzie się jego pierwsza wystawa monograficzna na Śląsku - "Pano-rama 2013". W galerii Rondo Sztuki zostaną zaprezentowane między innymi prace inspirowane tygodnikiem "Panorama", nawiązujące do epoki gierkowskiej.

Sławomir Elsner
Praca Sławomira Elsnera, fot. materiały prasowe organizatora

W części literackiej organizatorzy mają do zaproponowania warsztaty Krzysztofa Vargi. Spotkanie jest skierowane nie tylko do tych, którym zależy na poprawieniu pisarskiego warsztatu. Krzysztof Varga opowie również o roli literatury w życiu.

Nie będzie to jedyna okazja, by spotkać się z Krzysztofem Vargą. Pisarz i felietonista weźmie również udział w zderzeniu literackim w Teatrze Śląskim. Drugim twórcą będzie Janusz Rudnicki, a spotkanie poprowadzi Dariusz Nowacki.

Gorące tematy

Życie online

Życie online

 Trudno wyobrazić sobie dzisiejszy świat bez Internetu, smartfonów czy platform streamingowych, które częstują swoich użytkowników muzyką oraz filmami. W coraz większym stopniu otaczamy więcej

60-LATEK, LECZ NIE SENIOR

60-LATEK, LECZ NIE SENIOR

Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej świętuje w tym roku jubileusz 60-lecia. Perła architektury projektu Zbigniewa Rzepeckiego jest jednym z najważniejszych miejsc na kulturalnej więcej

STADION ŚLĄSKI PIĄTY NA ŚWIECIE

STADION ŚLĄSKI PIĄTY NA ŚWIECIE

W głosowaniu jury międzynarodowego plebiscytu Stadium of the Year 2017, Stadion Śląski zajął wysokie piąte miejsce, otrzymując o niespełna jeden punkt mniej od zwycięzcy. W środę więcej

KOLEJNY ATAK NA K-2

KOLEJNY ATAK NA K-2

7 MARCA 2018czyli XI Katowicki Przegląd Filmów Górskich Dziś po raz jedenasty w Kinoteatrze Rialto miłośnicy alpinistycznej wspinaczki rozpoczynają wyjątkową wędrówkę po górach, która więcej

SZTUKA Z PIERWIASTKIEM NIELEGALNOŚCI

SZTUKA Z PIERWIASTKIEM NIELEGALNOŚCI

5 MARCA 2018 Murale w KatowicachWypadkowa popkulturowych obserwacji, politycznej propagandy i artystycznej wizji twórcy rzucona na mury betonowej dżungli. Obrazowy komentarz aktualnej więcej