Seanse filmowe, prelekcje oraz warsztaty. W Rudzie Śląskiej odbędą się VIII Spotkania Górskie "Lawiny"

Kategorie: Rozrywka Silesia24 Sport
Utworzone: środa, 13 listopada 2013 Źródło: informacja prasowa
fot. materiały prasowe organizatora
Artur Hajzer podczas Spotkań Górskich "Lawiny"

 

22 listopada w Rudzie Śląskiej odbędą się VIII Spotkania Górskie "Lawiny", podczas których dowiemy się między innymi jak wyglądało pierwsze zimowe wejście na Broad Pek, czy George Mallory i Andrew Irvine mogli zdobyć Mount Everest 30 lat przed Hillarym i Tenzingiem, jak wyglądały początki ratownictwa w polskich Tatrach oraz czy na szczycie Arratu warto szukać śladów po Arce Noego? Oprócz tego na uczestników imprezy będą czekały seanse filmowe, prelekcje, koncerty oraz warsztaty.

Festiwal otworzy projekcja filmu "Zaginiony", opowiadającego o próbie zdobycia szczytu Mount Everestu przez George'a Mallory'ego oraz Andrew Irvina. Gdy widziano ich po raz ostatni, himalaiści znajdowali się 800 metrów od szczytu. Czy udało im się zdobyć Mount Everest 30 lat przed Hillarym oraz Tenzigiem? Spekulacje na ten temat odżyły ze zdwojoną siłą, gdy w 1999 roku odnaleziono zwłoki Mallory'ego. Nie było przy nim zdjęcia jego żony, które obiecał zostawić na szczycie Mount Everestu.

Tego wieczoru goście VIII Spotkań Górskich "Lawiny" będą mogli bawić się przy muzyce zespołu U Studni, który tworzą członkowie Starego Dobrego Małżeństwa. Organizatorzy znaleźli również w programie miejsce na występ kapeli góralskiej.

Spotkania Górskie
Podczas festiwalu będzie można bawić się przy góralskiej muzyce, fot. materiały prasowe organizatora

Liczymy, że publiczność przyłączy się do zespołu i wspólnie stworzą taką atmosferę, jaką wszyscy znają z górskich schronisk i bacówek - mówi Tomasz Bartniczak, prezes Rudzkiego Stowarzyszenia Inicjatyw Niebanalnych In-nI, które od roku 2006 organizuje górski festiwal w Rudzie Śląskiej.

Podczas festiwalu będzie okazja, by spotkać się z Arturem Małkiem - jednym z himalaistów, którzy jako pierwsi zdobyli zimą ośmiotysięcznik Broad Peak w Karakorum. Organizatorzy przypomną również postać tragicznie zmarłego Artura Hajzera, który był twórcą programu Polski Himalaizm Zimowy.

Tegoroczna impreza, to już ósma edycja festiwalu. Pomysł na zorganizowanie "Lawin" narodził się w Rudzkim Stowarzyszeniu Inicjatyw Niebanalnych In-nI, którzy wcześniej reaktywowali Dyskusyjny Klub Filmowy oraz stworzyli Festiwal Twórczości Celtyckiej. Kilka miesięcy później, jesienią 2006 roku, festiwal odbył się po raz pierwszy.

Spotkania Górskie
Plakat VIII Spotkań Górskich "Lawiny", fot. materiały prasowe organziatora

Z początku miało to być skromne przedsięwzięcie. Okazało się jednak, że impreza zyskuje sobie coraz większe grono fanów, więc zaczęliśmy poszerzać formułę. Tradycją ostatnich lat stało się, że zapraszamy legendy polskiego himalaizmu, bądź tych, którzy są jego nadzieją. Gościli u nas Artur Hajzer, Krzysztof Wielicki i Aleksandra Dzik - mówi Tomasz Bartniczak, prezes Rudzkiego Stowarzyszenia Inicjatyw Niebanalnych In-nI.

Wstęp na VIII Spotkania Górskie "Lawiny" jest wolny, ale osoby, które chciałyby pojawić się na koncercie zespołu U Studni, proszone są o wcześniejszą rezerwację pod numerem telefonu 32 707 33 31.

Gorące tematy

Sezon festiwali otwarty!

Sezon festiwali otwarty!

Wszystko wskazuje na to, że otwarcie tegorocznego sezonu polskich festiwali będzie naprawdę mocne! Jeżeli jeszcze nie macie planów na weekend...to już chyba po problemie. Fani muzyki więcej

Snowfest - znamy już pełen line up!

Snowfest - znamy już pełen line up!

Już niedługo SnowFest Festival powered by Tauron po raz 7. udowodni, że impreza do rana pod gołym niebem to nie tylko domena ciepłych, letnich miesięcy. Najgorętsze wydarzenie trwającego więcej

Snowfest - drugie ogłoszenie!

Snowfest - drugie ogłoszenie!

Siódma edycja festiwalu SnowFest - najgorętszego wydarzenia w samym środku zimy - odbędzie się 28 i 29 lutego w Szczyrku. Po raz kolejny na terenie amfiteatru pojawi się liczna grupa więcej

MIASTA MAJĄ DOBRY PR

MIASTA MAJĄ DOBRY PR

Jak polskie miasto stało się rozpoznawalne na całym świecie, jak wciągnąć w marketing miejsc influencerów, jak wykorzystać storytelling w samorządach, jakie akcje społeczne prowadzić, aby więcej

Nowa muzyka

Nowa muzyka

Na mapie polskich festiwali można spokojnie doliczyć się co najmniej kilkudziesięciu pozycji. Niektóre są małe, kameralne, zaszyte w podziemiach fortu lub leśnej głuszy. Inne wręcz więcej