Wizyty u dentysty przestaną być bolesne?

Kategorie: Lifestyle Silesia24
Utworzone: wtorek, 19 listopada 2013 Źródło: informacja prasowa
fot. Duda Clinic
Dzięki DentalVibe pacjent nie odczuwa bólu towarzyszącego podaniu środków znieczulających

 

Myśl o wizycie u dentysty u wielu ludzi wywołuje lęk rodem z najgorszych koszmarów. Możliwe jednak, że w niedługim czasie zapomnimy o tym strachu raz na zawsze. Pomóc w tym ma niewielkie urządzenie o wyglądzie przypominającym szczoteczkę do zębów - DentalVibe. W Katowicach zakończyły się testy nad wynalazkiem mogącym zmienić podejście pacjentów do leczenia stomatologicznego.

- Urządzenie to dzięki wibracjom i mikrooscylacji blokuje wrażenie bólu, w efekcie czego nie czujemy ani nakłucia igłą, ani momentu podania znieczulenia. To może stać się szczególnie przełomowe w leczeniu dzieci panicznie bojących się wszelkich zastrzyków - mówi dr n. med. Mariusz Duda, który sprowadził do Polski urządzenie.

Przed podaniem znieczulenia dentysta nakłada DentalVibe na policzek lub wargę. Urządzenie wibruje, co sprawia, że pacjent może zapomnieć o nieprzyjemnych odczuciach związanych z nakłuciem igłą oraz wprowadzeniem płynu znieczulającego. Dzięki mikrooscylacji, zamykane są zastawki bólu, a ponadto informacja o nim nie może zostać przesłana do mózgu.

Duda Clinic
Urządzenie było testowane przez rok w Katowicach gabinetów, fot. Duda Clinic

- Cały sekret urządzenia tkwi w wibracji i wykorzystaniu teorii kontroli zastawki bólu. Urządzenie to wysyła do śluzówki jamy ustnej kojącą serię drgań, delikatnie masując i pobudzając receptory nerwowe, znajdujące się tuż pod śluzówką. Sygnał ten dociera do mózgu o wiele szybciej niż ból, zajmując jego uwagę - tłumaczy dr n. med. Mariusz Duda, właściciel Duda Clinic w Katowicach.

Urządzenie DentalVibe testowano w Katowicach przez rok i wykorzystano przy znieczuleniu 200 pacjentów. Aż 94 procent z nich nie poczuło momentu nakłucia. Z kolei 96 procent pacjentów nie skarżyło się na nieprzyjemne odczucia związane z podaniem środków znieczulających.

- To urządzenie może nie tylko przyczynić się do zmniejszenia liczny przypadków dentofobią, czyli panicznego lęku przed dentystą, ale także powszechnej wśród dzieci i dorosłych igłofobii. Jest to szczególnie ważne w przypadku leczenia dzieci, dla których podanie każdego zastrzyku jest przeżyciem traumatycznym - mówi dr Duda.

Gorące tematy

TYRASPOL - MIASTO WIDMO

TYRASPOL - MIASTO WIDMO

Tyraspol zwany „miastem widmem” to stolica jednego z najbardziej tajemniczych „państw” w Europie. Samo określenie „państwo” jest pewnym nadużyciem, ponieważ żaden kraj na świecie więcej

CO MA WSPÓLNEGO DORADCA TRUMPA, MACIEJ ORŁOŚ I PREZYDENT MIASTA?

CO MA WSPÓLNEGO DORADCA TRUMPA, MACIEJ ORŁOŚ I PREZYDENT MIASTA?

Zaufany doradca Donalda Trumpa Jonny Daniels, Maciej Orłoś i kilkunastu czołowych ekspertów od wizerunku, PR-u i marketingu w Polsce. I temat przewodni: Marketing polityczny a polityka wyborów. więcej

OFF-EM O OFF-IE

OFF-EM O OFF-IE

Ten festiwal nie ma się podobać. Ma intrygować, zadawać pytania, pobudzać do dyskusji i pokazywać wszystko to, co stanowi alternatywę dla utartych ścieżek muzycznych, myślowych, mentalnych. więcej

JEŚLI UDAŁO MI SIĘ TAM, UDA MI SIĘ WSZĘDZIE

JEŚLI UDAŁO MI SIĘ TAM, UDA MI SIĘ WSZĘDZIE

Rozmowa z Rafałem Olbińskim, polskim malarzem, grafikiem, twórcą ilustracji i plakatów znanych na całym świecie. więcej

Męskie Granie - Katowice

Męskie Granie - Katowice

Męskie Granie w Katowicach, czyli muzyczne legendy i nowe brzmienia Męskie Granie już w sobotę 22 lipca w Katowicach. Będzie to trzeci koncert sponsorowanej przez markę Żywiec trasy. Na więcej