Wizyty u dentysty przestaną być bolesne?

Kategorie: Lifestyle Silesia24
Utworzone: wtorek, 19 listopada 2013 Źródło: informacja prasowa
fot. Duda Clinic
Dzięki DentalVibe pacjent nie odczuwa bólu towarzyszącego podaniu środków znieczulających

 

Myśl o wizycie u dentysty u wielu ludzi wywołuje lęk rodem z najgorszych koszmarów. Możliwe jednak, że w niedługim czasie zapomnimy o tym strachu raz na zawsze. Pomóc w tym ma niewielkie urządzenie o wyglądzie przypominającym szczoteczkę do zębów - DentalVibe. W Katowicach zakończyły się testy nad wynalazkiem mogącym zmienić podejście pacjentów do leczenia stomatologicznego.

- Urządzenie to dzięki wibracjom i mikrooscylacji blokuje wrażenie bólu, w efekcie czego nie czujemy ani nakłucia igłą, ani momentu podania znieczulenia. To może stać się szczególnie przełomowe w leczeniu dzieci panicznie bojących się wszelkich zastrzyków - mówi dr n. med. Mariusz Duda, który sprowadził do Polski urządzenie.

Przed podaniem znieczulenia dentysta nakłada DentalVibe na policzek lub wargę. Urządzenie wibruje, co sprawia, że pacjent może zapomnieć o nieprzyjemnych odczuciach związanych z nakłuciem igłą oraz wprowadzeniem płynu znieczulającego. Dzięki mikrooscylacji, zamykane są zastawki bólu, a ponadto informacja o nim nie może zostać przesłana do mózgu.

Duda Clinic
Urządzenie było testowane przez rok w Katowicach gabinetów, fot. Duda Clinic

- Cały sekret urządzenia tkwi w wibracji i wykorzystaniu teorii kontroli zastawki bólu. Urządzenie to wysyła do śluzówki jamy ustnej kojącą serię drgań, delikatnie masując i pobudzając receptory nerwowe, znajdujące się tuż pod śluzówką. Sygnał ten dociera do mózgu o wiele szybciej niż ból, zajmując jego uwagę - tłumaczy dr n. med. Mariusz Duda, właściciel Duda Clinic w Katowicach.

Urządzenie DentalVibe testowano w Katowicach przez rok i wykorzystano przy znieczuleniu 200 pacjentów. Aż 94 procent z nich nie poczuło momentu nakłucia. Z kolei 96 procent pacjentów nie skarżyło się na nieprzyjemne odczucia związane z podaniem środków znieczulających.

- To urządzenie może nie tylko przyczynić się do zmniejszenia liczny przypadków dentofobią, czyli panicznego lęku przed dentystą, ale także powszechnej wśród dzieci i dorosłych igłofobii. Jest to szczególnie ważne w przypadku leczenia dzieci, dla których podanie każdego zastrzyku jest przeżyciem traumatycznym - mówi dr Duda.

Gorące tematy

BYTOMSKIE PONDERABILIA

BYTOMSKIE PONDERABILIA

Jak mawiał Johann Wolfgang von Goethe: „kolekcjonerzy to ludzie szczęśliwi”. Wielu więc szczęściarzy i szczęśliwców spotkać można w pierwszy piątek i w pierwszą sobotę każdego więcej

BOGACTWO EMOCJI CZYLI TNM 2018

BOGACTWO EMOCJI CZYLI TNM 2018

Trudno w jednym materiale opisać wszystko to, co się wydarzyło w trakcie tegorocznego Festiwalu Tauron Nowa Muzyka. W ciągu czterech dni na 7 scenach wystąpiło 62 artystów z 20 krajów. więcej

CZASAMI CZYTAMY KSIĄŻKI

CZASAMI CZYTAMY KSIĄŻKI

OFF Festival Katowice 2018Czasami czytamy książkiCzasami gotuję, czasami chodzę do łóżka, czasami piszę piosenki, czasami zabijam... Słowo „czasami” zdominuje tegoroczną odsłonę więcej

Muzyka, światło i nowe technologie

Muzyka, światło i nowe technologie

Kontrast. Smak. Ludzie. Emocje. Miejsce, gdzie najnowsza technologia miesza się z tłem historii. Już za niespełna trzy tygodnie odbędzie się wyjątkowy INTRO Festival. Gdyby wydarzenia muzyczne więcej

OFF-SZEM BĘDZIEMY NA OFF-IE A WY?

https:// facebook.com/offfestival/videos/10156426157332208/ więcej