Barbórka - górnicze święto pełne pięknych tradycji

Kategorie: Lifestyle Silesia24
Utworzone: środa, 4 grudnia 2013
fot. wikipedia
Lis Major prowadzi górników na uroczystość wręczenia szpad górniczych

Żadnemu mieszkańcowi Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego nie trzeba mówić, jakie święto przypada na 4 grudnia. Chociaż przemysłowy charakter regionu wydaje się być już przeszłością, to dla wielu z nas górnicze sprawy wciąż są niezwykle ważne. Warto więc pielęgnować tradycje, których mamy naprawdę dużo.

4 grudnia tradycyjnie rozpoczyna się od mszy świętej. Może ona odbywać się nie tylko w kościele, ale także cechowni - pomieszczeniu w kopalni "na górze", w którym zbierają się górnicy. Ważnym gościem uroczystości jest rzecz jasna figura świętej Barbary. Po mszy następuje przemarsz orkiestr dętych. Pochód odwiedza osiedla zamieszkałe przez pracowników kopalń, a górniczy hymn rozbrzmiewa na ulicach.

To oczywiście nie koniec obchodów najważniejszego dla pracowników kopalń dnia w roku. Później odbywają się między innymi koncerty, wydarzenia artystyczne, uroczyste spotkania oraz akademie. Goszczą na nich nie tylko górnicy, ale również ich rodziny oraz inne osoby związane z kopalnianym przemysłem.

Czwarty grudnia to także dzień, w którym najbardziej zasłużeni pracownicy kopalń zostają nagrodzeni za swój trud. W Barbórkę przyznawane są im medale oraz ordery.

Kim była święta Barbara?

Najprawdopodobniej żyła ona na przełomie III i IV wieku w Nikomedii. Choć wywodziła się z pogańskiej rodziny, to zainteresowało ją chrześcijaństwo. Ojciec próbował siłą zmusić ją do wyparcia się nowej wiary, ale Barbara była nieustępliwa. Torturowano ją więc, by w końcu skazać na śmierć. Według podań ojciec ściął ją mieczem, a później raził go piorun. Święta Barbara została natomiast patronką wszystkich, którzy narażeni są na nagłą śmierć.

Karczmy piwne

Przy okazji górniczego święta odbywają się również inne, charakterystyczne uroczystości. Jedna z nich to organizowane w okresie około-barbórkowym karczmy piwne, na których goszczą górnicy wraz z innymi osobami związanymi z tą branżą. Już samo rozmieszczenie uczestników świadczy o przywiązaniu do tradycji. Otóż biesiadnicy zasiadają przy dwóch stołach: jeden przeznaczony dla starych strzechów oraz drugi dla młodszych. Ponadto goście dzielą się na tablicę lewą i prawą, by współzawodniczyć ze sobą w różnych konkurencjach. Oprócz tego śpiewa się górnicze pieśni, opowiada żarty oraz anegdoty dotyczace górniczego zawodu. Ważnym elementem karczmy piwnej jest również przyjęcie nowych adeptów górnictwa do grona starszych. Muszą oni najpierw złożyć uroczyste ślubowanie, a następnie oddać "skok przez skórę", którą trzyma para górników seniorów. Potem Lisa major uderza szpadą w ramię adepta i obleka go skórą.

Biesiadników obowiązuje pewna hierarchia. Karczmą piwną rządzi "Wysokie Prezydium w sprawach piwnych i nie tylko piwnych, nigdy nieomylne". To właśnie Prezydium wyznacza Kontrapunktów, którzy sprawują władzę nad ławami. Może ono również karać uczestników, którzy na przykład źle skompletują strój górniczy. Za to niedopatrzenie grozi między innymi zakucie w dyby oraz wypicie piwa z solą.

Oczywiście tradycje górnicze podczas karczmy piwnej dotyczą również tego, co pojawia się na stole. Wśród obowiązkowych potraw znajduje się golonka i kapusta z grochem. Często na stołach pojawia się także krupniok. Jeśli chodzi zaś o trunki, to biesiadnicy tego wieczoru popijają piwo.

Babski comber

Karczma piwna to typowo męskie spotkanie. Panie natomiast bawią się na babskich combrach, których korzenie sięgają średniowiecznego Krakowa. Te imprezy mają bardzo różny przebieg. Jedne nawiązują do tradycji, podczas gdy inne stawiają na nowoczesność i są po prostu okazją do spotkania się w kobiecym gronie.

Gorące tematy

Sezon festiwali otwarty!

Sezon festiwali otwarty!

Wszystko wskazuje na to, że otwarcie tegorocznego sezonu polskich festiwali będzie naprawdę mocne! Jeżeli jeszcze nie macie planów na weekend...to już chyba po problemie. Fani muzyki więcej

Snowfest - znamy już pełen line up!

Snowfest - znamy już pełen line up!

Już niedługo SnowFest Festival powered by Tauron po raz 7. udowodni, że impreza do rana pod gołym niebem to nie tylko domena ciepłych, letnich miesięcy. Najgorętsze wydarzenie trwającego więcej

Snowfest - drugie ogłoszenie!

Snowfest - drugie ogłoszenie!

Siódma edycja festiwalu SnowFest - najgorętszego wydarzenia w samym środku zimy - odbędzie się 28 i 29 lutego w Szczyrku. Po raz kolejny na terenie amfiteatru pojawi się liczna grupa więcej

MIASTA MAJĄ DOBRY PR

MIASTA MAJĄ DOBRY PR

Jak polskie miasto stało się rozpoznawalne na całym świecie, jak wciągnąć w marketing miejsc influencerów, jak wykorzystać storytelling w samorządach, jakie akcje społeczne prowadzić, aby więcej

Nowa muzyka

Nowa muzyka

Na mapie polskich festiwali można spokojnie doliczyć się co najmniej kilkudziesięciu pozycji. Niektóre są małe, kameralne, zaszyte w podziemiach fortu lub leśnej głuszy. Inne wręcz więcej