Zdrowe i białe zęby - co należy jeść?

Kategorie: Lifestyle Silesia24
Utworzone: piątek, 24 stycznia 2014 Źródło: informacja prasowa
fot. sxc.hu
Wizyty u stomatologa to nie wszystko. Ważna jest również odpowiednia dieta

 

Higiena jamy ustnej i regularne wizyty u stomatologa są ważne dla zdrowych i białych zębów, ale to nie jedyne działania, jakich powinniśmy się podjąć. Duże znaczenie ma również odpowiednia dieta. Co powinno się na nią składać? Dr Adrianna Badora z Centrum Implantologii i Ortodoncji w Brennej zdradziła kilka sekretów zdrowego dla zębów odżywiania.

Zęby zbudowane są z wapnia, dlatego ten minerał jest bardzo ważny dla ich zdrowia. Gdy jest go za mało, kruszą się one i łamią. Objawem może być również próchnica zębów. By zapobiec temu problemowi najlepiej jest jeść takie produkty mleczne jak jogurt naturalny, kefir czy mańslanka. W przypadku osób uczulonych na białko mleka krowiego, zaleca się między innymi stosowanie suplementów diety. Wapnia dostarcza również kozie mleko, szprotki i sardynki. Inne ryby, które warto jeść, to łososie i makrele. Ich zaletą jest zawartość witaminy D, dzięki której organizm lepiej wchłania wapń do organizmu. Ponadto odpowiada ona za mineralizację zębów.

Koenzym Q10 wpływa na procesy energetyczne w organizmie, co przekłada się między innymi na kondycję przyzębia, a także chroni dziąsła przed drobnoustrojami, które odpowiadają za paradontozę. Znajduje się on między innymi w brokułach, które przy okazji dostarczają wapnia. Największe korzyści zdrowotne odniesiemy, gdy warzywa będziemy gotować nie dłużej niż pięć minut, co poznamy po jaskrawozielonym kolorze.

Zdrowym zębom służy także jedzenie surowej marchwi. To warzywo bogate w witaminę A doskonale działa na dziąsła i je wzmacnia. Oprócz tego mineralizuje zęby i stymuluje wytwarzanie śliny. Jest ona bardzo ważna dla zdrowia jamy ustnej, ponieważ niszczy groźne bakterie. To nie jedyne zalety marchwi. Jej jedzenie oczyszcza przestrzenie międzyzębowe, co zapobiega powstawaniu kamienia nazębnego. Marchew zaleca się także małym dzieciom. Dzięki temu można uniknąć problemów z krzywym zgryzem.

Kolejnym produktem zalecanym przez dr Adriannę Badorę z Centrum Implantologii i Ortodoncji w Brennej jest żółty ser. Jego spożywanie podnosi pH płytki nazębnej, dzięki czemu ryzyko wystąpienia próchnicy i zapalenia dziąseł jest mniejsze. Warto wiedzieć, że w żółtym serze zawarte są difosforany, które często wykorzystuje się w produkcji past do zębów. Ich działanie polega na wzmacnianiu szkliwa.

W jadłospisie znajdują się również owoce. Truskawki, zawierające kwas jabłkowy, działają wybielająco. Oprócz tego zapobiegają osadzaniu się na zębach kamienia i mają właściwości regeneracyjne. Truskawki to nie jedyne owoce polecane przez stomatologów. Warto również jeść kiwi i grejpfruty, ze względu na to, że są źródłem witaminy C. Ma ona znaczenie dla stanu dziąseł, a ponadto zapobiega odsłanianiu się szyjek zębowych.

Interesujące właściwości posiada olej kokosowy. Niszczy on szczepy drobnoustrojów, przez które powstają kwasy uszkadzające szkliwo, zapobiega próchnicy i zwiększa wchłanianie wapnia oraz magnezu.

Zdrowym dla naszych zębów napojem jest zielona herbata. Jedna filiżanka to około 0,3 mg fluory - substancji odpowiadającej za wzmacnianie zębiny i szkliwa zębów, a także zwalczającej próchnicę. Trzy filiżanki w ciągu dnia zaspakaja całe nasze zapotrzebowanie na fluor.

- W celu zachowania zdrowych zębów konieczne jest również ograniczenie spożycia niektórych produktów, głównie cukrów będących najlepszym medium dla kwasów uszkadzających szkliwo i prowadzących do ubytków w tkance zęba. Nie przesadzajmy także ze spożyciem produktów utrudniających przyswajanie wapnia. Może do tego doprowadzić między innymi nadmiar białka zwierzęcego, występującego w wędlinie czy mięsie. Jeśli natomiast nie jesteśmy w stanie całkowicie zrezygnować ze słodkich przekąsek, pamiętajmy aby bezpośrednio po ich spożyciu umyć zęby. Stan zdrowia naszych zębów nie zależy bowiem od ilości spożywanego cukru, lecz od długości czasu, podczas którego cukier ma kontakt z zębami - mówi lek. stom. Adrianna Badora z Centrum Implantologii i Ortodoncji w Brennej.

Gorące tematy

BYTOMSKIE PONDERABILIA

BYTOMSKIE PONDERABILIA

Jak mawiał Johann Wolfgang von Goethe: „kolekcjonerzy to ludzie szczęśliwi”. Wielu więc szczęściarzy i szczęśliwców spotkać można w pierwszy piątek i w pierwszą sobotę każdego więcej

BOGACTWO EMOCJI CZYLI TNM 2018

BOGACTWO EMOCJI CZYLI TNM 2018

Trudno w jednym materiale opisać wszystko to, co się wydarzyło w trakcie tegorocznego Festiwalu Tauron Nowa Muzyka. W ciągu czterech dni na 7 scenach wystąpiło 62 artystów z 20 krajów. więcej

CZASAMI CZYTAMY KSIĄŻKI

CZASAMI CZYTAMY KSIĄŻKI

OFF Festival Katowice 2018Czasami czytamy książkiCzasami gotuję, czasami chodzę do łóżka, czasami piszę piosenki, czasami zabijam... Słowo „czasami” zdominuje tegoroczną odsłonę więcej

Muzyka, światło i nowe technologie

Muzyka, światło i nowe technologie

Kontrast. Smak. Ludzie. Emocje. Miejsce, gdzie najnowsza technologia miesza się z tłem historii. Już za niespełna trzy tygodnie odbędzie się wyjątkowy INTRO Festival. Gdyby wydarzenia muzyczne więcej

OFF-SZEM BĘDZIEMY NA OFF-IE A WY?

https:// facebook.com/offfestival/videos/10156426157332208/ więcej