Największa inwestycja w historii regionu. Tauron modernizuje sieć ciepłowniczą

Kategorie: Biznes Silesia24
Utworzone: środa, 26 lutego 2014 Źródło: Tauron Ciepło
fot. materiały prasowe
25 lutego TAURON Ciepło podpisał umowę na realizację drugiego etapu inwestycji

 

Więcej niż 70 procent długości sieci ciepłowniczej ma ponad 21 lat, a część odcinków nawet 40. TAURON Ciepło przystąpi do drugiego etapu prac w ramach projektu "Modernizacja systemu ciepłowniczego Gmin: Dąbrowa Górnicza, Sosnowiec, Będzin i Czeladź". Wartość inwestycji, która rozpoczęła się na początku ubiegłego roku, to niemal 119 mln złotych. Zgodnie z planem ma się ona zakończyć 31 grudnia 2014 roku. To największa tego typu inwestycja w historii regionu.

25 lutego TAURON Ciepło podpisał z przedstawicielem konsorcjum firm Energoterm i Ace Instal umowę na realizację drugiego etapu prac projektu. Jej wartość wynosi 26,8 mln zł. Dzięki inwestycji, która rozpoczęła się w 2013 roku, zostaną przebudowane zewnętrzne instalacje odbiorcze oraz podziemna sieć ciepłownicza o długości 23,5 km. Projekt obejmuje również modernizację 7,5 km sieci naziemnej oraz budowę 153 indywidualnych węzłów, które łączą sieć z wewnętrzną instalacją obiektów. W efekcie poprawi się bezpieczeństwo dostaw ciepła do odbiorców, a awaryjność sieci będzie mniejsza. Niższe będą również straty ciepła, co ograniczy koszty.

Inwestycja w sieć ciepłownicza TAURON Ciepło
Inwestycja dotyczy modernizacjis ieci w Będzinie, Czeladzi, Dąbrowie Górniczej i Sosnowcu, fot. materiały prasowe

Prace maja polegać między innymi na wymianie sieci w technologii kanałowej na rury preizolowane. W napowietrznych sieciach zostanie zamontowana izolacja wykonana w technologii łupin z twardego poliuteranu, trwale zespolonego z papą aluminiową.

- Realizujemy duże projekty inwestycyjne w obrębie źródeł, jednak dopiero efektywna i rozległa sieć dystrybucyjna zagwarantuje niezawodny przesył naszego ciepła do obecnych klientów oraz dotarcie do nowych. To największa inwestycja w sieć ciepłowniczą w historii regionu. Warte 118,9 mln zł, realizowane w zagłębiowskiej części województwa, prace to jednak tylko część naszych planów. Do 2022 r. ta kwota w sumie sięgnie blisko 500 mln zł - mówi Joanna Schmid, wiceprezes zarządu TAURON Polska Energia ds. strategii i rozwoju. - Tak znaczący wzrost jest możliwy dzięki efektom wynikającym z obecności spółki TAURON Ciepło w naszej Grupie, w tym zwiększeniu dostępnych środków własnych oraz możliwości w zakresie pozyskiwania funduszy zewnętrznych - dodaje.

Nakłady inwestycyjne zwiększyły się, odkąd doszło do połączenia PEC Katowice i PEC Dąbrowa Górnicza. W latach 2000-2010 wydatki na inwestycje wynosiły 11,5 milionów złotych rocznie. Odkąd obie spółki połączyły się, by działać pod marką TAURON Ciepło, kwota wzrosła do 46 milionów złotych. Prognozy na okres od 2015 do 2022 roku mówią natomiast o 44 milionach złotych w skali roku.

Inwestycja w sieć ciepłownicza TAURON Ciepło
Przestarzała sieć w Sosnowcu, fot. materiały prasowe

- Ponad 70 proc. długości sieci objętych projektem ma więcej niż 21 lat, a najstarsze odcinki mają ich ponad 40. Powoduje to, że straty ciepła wynoszą ponad 13 proc. Dążymy do zmniejszenia strat do poziomu 8-9 proc. Oprócz znacznego obniżenia strat ciepła w trakcie przesyłu, realizacja inwestycji znacząco poprawi wskaźniki awaryjności sieci, ograniczy koszty eksploatacji, zmniejszy zużycie energii pierwotnej i podniesie poziom bezpieczeństwa. Dodatkowo szacuje się, że do śląskiej atmosfery rocznie trafi blisko 24 tony mniej dwutlenku węgla - mówi Henryk Borczyk, prezes zarządu TAURON Ciepło.

Warta 118,9 mln zł. inwestycja pt. "Modernizacja systemu ciepłowniczego Gmin: Dąbrowa Górnicza, Sosnowiec, Będzin i Czeladź" w kwocie 41,8 mln zł jest dofinansowana z środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Zakończenie projektu rozpoczętego 15 stycznia 2013 r. planowane jest na 31 grudnia 2014 r.

Gorące tematy

BOGACTWO EMOCJI CZYLI TNM 2018

BOGACTWO EMOCJI CZYLI TNM 2018

Trudno w jednym materiale opisać wszystko to, co się wydarzyło w trakcie tegorocznego Festiwalu Tauron Nowa Muzyka. W ciągu czterech dni na 7 scenach wystąpiło 62 artystów z 20 krajów. więcej

CZASAMI CZYTAMY KSIĄŻKI

CZASAMI CZYTAMY KSIĄŻKI

OFF Festival Katowice 2018Czasami czytamy książkiCzasami gotuję, czasami chodzę do łóżka, czasami piszę piosenki, czasami zabijam... Słowo „czasami” zdominuje tegoroczną odsłonę więcej

Muzyka, światło i nowe technologie

Muzyka, światło i nowe technologie

Kontrast. Smak. Ludzie. Emocje. Miejsce, gdzie najnowsza technologia miesza się z tłem historii. Już za niespełna trzy tygodnie odbędzie się wyjątkowy INTRO Festival. Gdyby wydarzenia muzyczne więcej

OFF-SZEM BĘDZIEMY NA OFF-IE A WY?

https:// facebook.com/offfestival/videos/10156426157332208/ więcej

AIR SHOW W KATOWICACH

AIR SHOW W KATOWICACH

Śląski Air, Piro & Moto Show FAJERA!Już jutro na Muchowcu wielkie święto - widowiskowe podniebne akrobacje, zapierające dech pirotechniczne show, grupy rekonstrukcji historycznej oraz więcej