Dni Pszczyny

Kategorie: PSZCZYNA
Utworzone: poniedziałek, 3 marca 2014
fot. A. Powierża
Jedną z gwiazd Dni Pszczyny ma być Alicja Janosz

 

Mamy dopiero koniec lutego, a Dni Pszczyny odbywają się w przedostatni weekend sierpnia. Mimo że do wakacyjnego święta miasta pozostało jeszcze dużo czasu, to Pszczyńskie Centrum Kultury już w styczniu ogłosiło przetarg na kompleksową organizację i realizację imprezy masowej. Nie został on jeszcze rozstrzygnięty, ale wiemy kogo możemy spodziewać się na scenie.

Dni Pszczyny zgodnie z tradycją odbędą się w parku zamkowym. W załączniku do przetargu Pszczyńskie Centrum Kultury wymieniło gwiazdy, jakie powinny wystąpić na scenie. Zgodnie z dokumentem w sobotę 23 sierpnia mieszkańcy będą mogli bawić się podczas koncertów dwóch zespołów. Pierwszy z nich - Oberschlesien - to założona w 2009 roku grupa, grająca muzykę industrialną i śpiewająca teksty w gwarze śląskiej. Przez dziennikarzy często porównywana do słynnego zespołu Rammstein. Drugą gwiazdą sobotniego wieczoru ma być Big Cyc - legenda polskiej muzyki rockowej, której początki sięgają końca lat 80-tych.

Koncerty z okazji Dni Pszczyny zaplanowane są także na niedzielę 24 sierpnia. Wtedy na scenie ma wystąpić Alicja Janosz - pszczynianka śpiewająca od dziecka, o której Polska usłyszała w 2002 roku przy okazji pierwszej edycji "Idola". Piosenkarka wygrała program i nagrała swoją debiutancką płytę "Ala Janosz". Obecnie można usłyszeć jej wokal w zespole HooDoo Band.

- Na Dniach Pszczyny wystąpiłam ostatni raz tuż po "Idolu", czyli niemal 12 lat temu. Od tamtej pory miałam okazję zaśpiewać dla Pszczyniaków tylko na uroczystości organizowanej przez Panią Zofię Beberok z okazji 50-lecia Ogniska Muzycznego w Pszczynie oraz na imprezie organizowanej przez Pana Henryka Kopca w SP2, której również jestem absolwentką. Bardzo się cieszę, że w tym roku będę mogła wystąpić dla publiczności z Pszczyny i okolic, w tym dla wielu swoich znajomych. Gram dziś własne piosenki i współpracuję ze znakomitymi muzykami, z którymi właśnie nagrywam mój nowy, autorski album. Mam nadzieję, że nasz koncert na Dniach Pszczyny będzie dla Państwa miłym zaskoczeniem i że się Wam spodoba. Bardzo się postaramy, aby był wyjątkowy nie tylko dla mnie, ale również dla publiczności - powiedziała Alicja Janosz.

Alicja Janosz - A. Powierża
Alicja Janosz śpiewa w zespole HooDoo Band, fot. A. Powierża

Starsi fani muzyki powinni wyjątkowo ucieszyć się z występu Budki Suflera, która ma być drugą gwiazdą Dni Pszczyny. Koncert zespołu założonego w Lublinie jest tym bardziej wyjątkowy, że będzie jednym z ostatnich. Muzycy Budki Suflera zapowiedzieli zakończenie swojej działalności artystycznej. Do końca roku będzie trwała pożegnalna trasa zespołu, który powstał w 1974 roku.

Oberschlesien, Big Cyc, Alicja Janosz oraz Budka Suflera to nie jedyni artyści, jakich zobaczymy na scenie. W przetargu Pszczyńskie Centrum Kultury wymaga, by każdego dnia odbyły się minimum cztery występy. Możemy więc liczyć na co najmniej osiem zespołów, które uatrakcyjnią przedostatni weekend sierpnia.

Koncerty zespołów to jednak nie jedyne atrakcje, na jakie możemy liczyć podczas tegorocznych Dni Pszczyny. PC KUL planuje również liczne imprezy towarzyszące. Wśród nich znajdzie się coś między innymi dla miłośników kuchni śródziemnomorskiej. Podczas święta miasta ma odbyć się między innymi II Festiwal Pizzy. Oprócz tego możemy liczyć na liczne konkursy, animacje oraz inne atrakcje.

Dni Pszczyny mają zakończyć się zgodnie z jednym z dwóch proponowanych przez PC KUL scenariuszy. Pierwszy z nich przewiduje pokaz sztucznych ogni. Może się jednak okazać, że zamiast fajerwerków zobaczymy projekcję multimedialną, która ma być wyświetlona na budynku Muzeum Zamkowego.

Wywiad z dyrektorem Pszczyńskiego Centrum Kultury - Michałem Czernkiem

Panorama Silesia Pszczyna: W udostępnionych na stronie Pszczyńskiego Centrum Kultury dokumentach możemy przeczytać, że na tegorocznych Dniach Pszczyny wystąpią: Alicja Janosz, Big Cyc, Oberschlesien oraz Budka Suflera. Czym kierujecie się przy doborze gwiazd?

Michał Czernek, dyrektor Pszczyńskiego Centrum Kultury: Przy wyborze kierujemy się opiniami wielu osób. Zawsze w trakcie Dni Pszczyny przeprowadzamy coś w rodzaju sondy z pytaniem: "Kogo chcielibyście w przyszłym roku". Jednak bazujemy również na własnym doświadczeniu i opiniach fachowców z tzw. "branży". Dobór gwiazd jest niezwykle istotny, bo nie ma co ukrywać, to one ściągają każdego roku do parku kilkadziesiąt tysięcy widzów. Wybór nie jest łatwy jeszcze z innego powodu - wielu wykonawców Pszczynę już nawiedziło, tak więc potencjalna lista zawęża się z roku na rok.

Czy oprócz koncertów Pszczyńskie Centrum Kultury przewiduje jakieś inne atrakcje dla mieszkańców?

Oczywiście, że tak! Dni Pszczyny to nie tylko koncerty, to również mnóstwo imprez towarzyszących - od zawodów sportowych, wykładów, wystaw, i prezentacji, po Festiwal Kulinarny "Chochla". W tym roku zaprosimy również wszystkich na II Festiwal Pizzy, który świetnie się sprawdził w ubiegłym roku i który będziemy kontynuować.

W ofercie Pszczyńskiego Centrum Kultury można znaleźć między innymi sekcję teatralną, jogę i taniec nowoczesny. Czy zajęcia proponowane przez PC KUL są skierowane tylko do młodych odbiorców, czy może starsi mieszkańcy Pszczyny również znajdą wśród nich coś dla siebie?

Owszem - większość naszych propozycji skierowana jest dla dzieci i młodzieży, ale są zajęcia, na które przychodzą osoby starsze. Takim przykładem jest muzykoterapia, na którą uczęszczają panie w wieku powyżej 50-ciu lat. Przed kilkoma laty paleta zajęć dla osób starszych była szersza, ale po uruchomieniu Uniwersytetu Trzeciego Wieku ograniczyliśmy ją. Nie chcemy konkurować z PUTW, a warto pamiętać, że większość zajęć Uniwersytetu odbywa się w .. naszych salach.

Gorące tematy

Snowfest - znamy już pełen line up!

Snowfest - znamy już pełen line up!

Już niedługo SnowFest Festival powered by Tauron po raz 7. udowodni, że impreza do rana pod gołym niebem to nie tylko domena ciepłych, letnich miesięcy. Najgorętsze wydarzenie trwającego więcej

Snowfest - drugie ogłoszenie!

Snowfest - drugie ogłoszenie!

Siódma edycja festiwalu SnowFest - najgorętszego wydarzenia w samym środku zimy - odbędzie się 28 i 29 lutego w Szczyrku. Po raz kolejny na terenie amfiteatru pojawi się liczna grupa więcej

MIASTA MAJĄ DOBRY PR

MIASTA MAJĄ DOBRY PR

Jak polskie miasto stało się rozpoznawalne na całym świecie, jak wciągnąć w marketing miejsc influencerów, jak wykorzystać storytelling w samorządach, jakie akcje społeczne prowadzić, aby więcej

Nowa muzyka

Nowa muzyka

Na mapie polskich festiwali można spokojnie doliczyć się co najmniej kilkudziesięciu pozycji. Niektóre są małe, kameralne, zaszyte w podziemiach fortu lub leśnej głuszy. Inne wręcz więcej

PR W SAMORZĄDZIE JUŻ WE WRZEŚNIU

PR W SAMORZĄDZIE JUŻ WE WRZEŚNIU

Samorządowa gra o tron - rusza konkurs Kryształy PR-u Zmagania serialowych bohaterów o miejsce na tronie dobiegły końca. Ich role przejął jednak ktoś inny, a rozgrywka toczy się więcej