Polityczne symbole Śląska i Zagłębia

Kategorie: Biznes Silesia24
Utworzone: środa, 5 marca 2014
fot. Tomasz Żak/UMWS
Wystąpienie Jerzego Buzka na otwarciu V Europejskiego Kongresu Gospodarczego

 

Co łączy Edwarda Gierka, Jerzego Buzka i Elżbietę Bieńkowską? Zapewne niewiele, choć każda z tych osób to polityczne symbole Śląska i Zagłębia. Są wrośnięci w krajobraz tego regionu. Każdy z tych polityków był lub jest mocną osobowością i indywidualnością. Powstaje jednak pytanie czy to Śląsk i Zagłębie ukształtowały ich, czy też oni kształtują Śląsk i Zagłębie.

POMOŻECIE?

Urodził się w 1913 roku w Porąbce koło Sosnowca. Jego ojciec, górnik, zginął na kopalni. W wieku 10 lat Edward Gierek wyemigrował wraz z matką i ojczymem do Francji. W wieku 13 lat został górnikiem, a kilka lat później zaczął działać we Francuskiej Partii Komunistycznej. Za udział w strajku został wydalony do Polski. Powrócił na Śląsk, gdzie odbył służbę wojskową i w 1937 roku ponownie wyemigrował, tym razem do Belgii, gdzie nadal pracował w górnictwie i działał w partii komunistycznej. Wrócił do Polski na dobre w 1948 roku, a już rok później został I Sekretarzem KW PZPR w Katowicach. Z krótką przerwą pełnił tę funkcję do 1970 roku. Wtedy został I Sekretarzem KC PZPR, najważniejszą wówczas osobą w Polsce. Stało się to po krwawym stłumieniu protestu stoczniowców w Gdańsku, gdy od władzy został odsunięty Władysław Gomułka. W grudniu 1971 roku Gierek zwrócił się do tych samych stoczniowców z pojednawczymi słowami "Pomożecie?". Stały się one najbardziej popularnym hasłem PRL. Mimo że nadal był przywódcą w totalitarnym kraju, ani w 1976 roku podczas protestów w Radomiu i Ursusie, ani w 1980 roku nie pozwolił na użycie broni przeciwko robotnikom. Co więcej, starał się nadać Polsce proeuropejski szlif. Przez dziesięć lat jego rządów wykonano w kraju ogromne inwestycje. Co prawda, zaciągnięte przez niego długi doprowadziły gospodarkę na skraj bankructwa, ale jednak z pewnością ten czas różnił się od szarości komunizmu w poprzednich dziesięcioleciach. Po śmierci w 2001 roku został pochowany na cmentarzu w Sosnowcu, gdzie do tej pory pojawiają się na jego grobie znicze i kwiaty.

Jimmy Carter i Edward Gierek
Edward Gierek i Jimmy Carter, fot. White House Staff Photographers

NAJWAŻNIEJSZA POSTAĆ 25-LECIA NA ŚLĄSKU

W nie tak dawno przeprowadzonym przez Gazetę Wyborczą plebiscycie, Jerzy Buzek wybrany został najważniejszym człowiekiem 25-lecia na Śląsku i Zagłębiu. Urodził się w 1940 roku w Śmiałowicach na Śląsku Cieszyńskim, w miejscowości, która dziś znajduje się po czeskiej stronie granicy. Po wojnie wraz z rodzicami zamieszkał w Chorzowie, a po maturze rozpoczął studia na Politechnice Śląskiej w Gliwicach.

Działalność związkowo-polityczna Jerzego Buzka rozpoczęła się dopiero w 1980 roku, kiedy w Instytucie Inżynierii Chemicznej PAN został wybrany na przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność". Uniknął internowania w grudniu 1981 roku, ale zaraz po wprowadzeniu stanu wojennego współuczestniczył w wydawaniu podziemnego biuletynu "S" i odtwarzał solidarnościowe struktury związku na Śląsku i Zagłębiu. W 1997 roku został posłem na Sejm RP, a zaraz potem powierzono mu stanowisko szefa Rady Ministrów. Za czasów jego premierowania w Polsce wprowadzone zostały cztery potężne reformy: oświatowa, emerytalna, administracyjna i zdrowotna. Było to ogromne przedsięwzięcie organizacyjne, a jednocześnie moment, w którym Polacy musieli zmienić swoją mentalność, szczególnie w zakresie nowej formy emerytury, która od tej pory nie pochodziła już z jednego źródła, ale z trzech: ZUS-u, Otwartych Funduszy Emerytalnych oraz IKE czyli dobrowolnych i indywidualnych składek na przyszłą emeryturę. Wiele wątpliwości budziła też reforma zdrowotna i stworzenie kas chorych, które zaczęły kontraktować zabiegi lekarskie. Nie bez krytyki weszła też w życie reforma oświatowa, której jednym z elementów było skrócenie nauki w szkole podstawowej do sześciu lat i wprowadzenie trzyletnich gimnazjów. Rząd musiał też przeżyć sporą burzę, gdy w ramach reformy administracyjnej zlikwidował dwustopniowy podział gminy i 49 województw, a w ich miejsce wprowadził 16 silnych województw, powiaty i gminy.

Jerzy Buzek na otwarciu V Europejskiego Kongresu Gospodarczego
Wystąpienie Jerzego Buzka na otwarciu V Europejskiego Kongresu Gospodarczego, fot. Tomasz Żak/UMWS

Ocena tych reform może być różna. Jedno jest jednak pewne. Jerzy Buzek, jak rzadko który premier, miał odwagę je przeprowadzić bez patrzenia na statystyki wyborcze i opłacalność takich działań w wyborczym kontekście. Zapewne ta odwaga była jednak jednym z powodów znakomitego wyniku wyborczego Jerzego Buzka w wyborach do Parlamentu Europejskiego zarówno w 2004, jak i 2009 roku, kiedy otrzymał poparcie 400 tysięcy mieszkańców regionu śląskiego. 14 lipca 2009 roku jako pierwszy przedstawiciel byłego Bloku Wschodniego Jerzy Buzek został Przewodniczącym Parlamentu Europejskiego.

Po wygranym plebiscycie na najważniejszą osobę 25-lecia na Śląsku w wywiadzie dla Gazety Wyborczej Jerzy Buzek powiedział o swoich śląskich korzeniach: "Tu rozgrywa się moje życie, tu wszystkiego się nauczyłem: pracy, odpowiedzialności, a przy tym - umiejętności odpoczynku, śląskiego poczucia humoru, śląskiej rodzinności i religijności. To źródło siły. Bliska mi jest budowana tutaj przez wieki otwartość na innych i - w tym naszym niezwykłym tyglu - tradycja kultury dyskusji, wzajemnego szacunku, a nie lekceważenia. Kto tego nie uznaje, nie szanuje, traci kontakt ze swoją ziemią, ze Śląskiem."

SORRY, ALE TAKI MAMY KLIMAT

Elżbieta Bieńkowska urodziła się w 1964 roku w Katowicach. Wiele lat mieszkała w Sosnowcu, gdzie ukończyła IV Liceum Ogólnokształcące im. S. Staszica, ale teraz wraz z rodziną zadomowiła się w Mysłowicach. Jest absolwentką orientalistyki na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, jak również Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. W ostatnim czasie medialną i polityczną burzę wywołały jej słowa odnoszące się do zamarzniętych torów kolejowych. Jej "sorry, ale taki mamy klimat" wykroczyło bowiem poza ogólnie przyjęte zasady politycznej retoryki. Takich słów nie używają nawet najbardziej wyrachowani cynicy sceny politycznej. Użyła ich wicepremier Elżbieta Bieńkowska być może właśnie dlatego, że nie jest ani wyrachowana, ani cyniczna.

Spotkanie parlamentarzystow z Slaskiego i Malopolskiego nt. Strategii Rozwoju Polski Południowej
Spotkanie parlamentarzystow z Slaskiego i Malopolskiego nt. Strategii Rozwoju Polski Południowej, fot. Tomasz Żak/UMWS

Zanim trafiła do Warszawy, dała się poznać jako znakomity fachowiec w zarządzaniu funduszami unijnymi. Dość powiedzieć, że będąc Dyrektorem Wydziału Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach, pełniła to stanowisko zarówno za czasów marszałka Jana Olbrychta z PO, jak i Michała Czarskiego z SLD, a później Janusza Moszyńskiego z PO. Jej kandydatura na ministra rozwoju regionalnego w rządzie Donalda Tuska nie zdziwiła nikogo na Śląsku i Zagłębiu. Elżbieta Bieńkowska znana jest bowiem zarówno z ciętego języka, jak i twardej ręki w pracy. Dużo wymaga od innych. Niemal tyle samo, co od samej siebie. I choć jest obecnie wicepremierem oraz ministrem infrastruktury i rozwoju, nadal pozostała sobą. W wielu publicznych wypowiedziach nie ukrywa, że ubrania kupuje na Śląsku i to zazwyczaj na wyprzedażach. Nosi tatuaże i jest chorobliwie punktualna. W przeciwieństwie do innych polityków nie wypowiada się na tematy, o których nie ma pojęcia. Z drugiej strony jest osobą, która w ostatnim okresie znakomicie poradziła sobie z zarządzaniem 300 mld złotych z unijnych funduszy. Fakt, że w tej sprawie nikt nie ma jej nic do zarzucenia, świadczy jedynie o bardzo wysokich kompetencjach. Patrząc obiektywnie na Elżbietę Bieńkowską można powiedzieć, że nie posiada ogłady politycznej. Mówi wprost to, co myśli. Rzeczowa, bezpośrednia i kompetentna. No cóż, parafrazując jej własne słowa można stwierdzić: sorry, ale taki właśnie mamy na Śląsku i Zagłębiu.

Gorące tematy

Snowfest - drugie ogłoszenie!

Snowfest - drugie ogłoszenie!

Siódma edycja festiwalu SnowFest - najgorętszego wydarzenia w samym środku zimy - odbędzie się 28 i 29 lutego w Szczyrku. Po raz kolejny na terenie amfiteatru pojawi się liczna grupa więcej

MIASTA MAJĄ DOBRY PR

MIASTA MAJĄ DOBRY PR

Jak polskie miasto stało się rozpoznawalne na całym świecie, jak wciągnąć w marketing miejsc influencerów, jak wykorzystać storytelling w samorządach, jakie akcje społeczne prowadzić, aby więcej

Nowa muzyka

Nowa muzyka

Na mapie polskich festiwali można spokojnie doliczyć się co najmniej kilkudziesięciu pozycji. Niektóre są małe, kameralne, zaszyte w podziemiach fortu lub leśnej głuszy. Inne wręcz więcej

PR W SAMORZĄDZIE JUŻ WE WRZEŚNIU

PR W SAMORZĄDZIE JUŻ WE WRZEŚNIU

Samorządowa gra o tron - rusza konkurs Kryształy PR-u Zmagania serialowych bohaterów o miejsce na tronie dobiegły końca. Ich role przejął jednak ktoś inny, a rozgrywka toczy się więcej

AIR SHOW W 100 LECIE POWSTAŃ ŚLĄSKICH

AIR SHOW W 100 LECIE POWSTAŃ ŚLĄSKICH

Widowiskowe podniebne akrobacje, rekonstrukcje walk i historyczne dioramy – już 15 czerwca na katowicki Muchowiec powróci FAJERA! W tym roku wydarzenie zostało włączone w oficjalne obchody więcej