Czerwiec Wolności - maraton, debaty i urodzinowy koncert Dżemu w Parku Śląskim

Kategorie: Rozrywka Silesia24
Utworzone: środa, 12 marca 2014
fot. materiały prasowe organizatora
Z okazji 25 rocznicy częściowo wolnych wyborów w Parku Śląskim odbędzie się cykl imprez pt. "Czerwiec Wolności"

 

Wybory, które odbyły się w czerwcu 1989 roku, były istotnym momentem w historii dążenia naszego kraju do demokracji i wolności. Za trzy miesiące minie 25 lat od tamtych wydarzeń. Z tej okazji Park Śląski organizuje "Czerwiec Wolności". Przez cały miesiąc będą odbywały się między innymi debaty, happeningi, seanse i koncerty. Cykl został objęty patronatem przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

POBIEGNĄ PO WOLNOŚĆ

Specjalny cykl rozpocznie się w Dzień Dziecka, gdy Maraton Wolności przebiegnie przez Chorzów, Siemianowice Śląskie oraz Katowice na dystansie 42 kilometrów i 195 metrów. Bieg rozpocznie się w Parku Śląskim i tam też zostanie zakończony. Maraton Wolności to jednak nie jedyne wydarzenie zaplanowane na ten dzień. Towarzyszyć mu będą biegi na 5 km oraz biegi dla dzieci.

TANIEC NA WODZIE ARTYSTY AKADEMII SZTUK PIĘKNYCH

Trzy dni później przy Kanale Regatowym będziemy mogli zobaczyć performance Michała Kopaniszyna, absolwenta i wykładowcy katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. Przy pomocy mappingu wyświetlanego na fontannach artysta przedstawi wolność w formie tańca współczesnego, gdzie rozmaite kształty i kolory będą symbolizować różne emocje. Michał Kopaniszyn swoje mappingi prezentował między innymi podczas Art. Cameralis, Królewskiego Festiwalu Światła w Wilanowie. Jest on również odpowiedzialny za film promujący Industriadę.

WALKA O NIEPODLEGŁOŚĆ NA WIELKIM EKRANIE

"Człowiek z marmuru" czy "Człowiek z żelaza" to tylko niektóre polskie filmy dotyczące dążenia do wolności, jakie zobaczymy w kinie plenerowym na wyspie na Kanale Regatowym. W każdy piątek od 6 do 27 czerwca będą wyświetlane dwa obrazy.

Czerwiec Wolności w Parku Śląskim
fot. materiały prasowe organizatora

WOLNOŚCI MOJA, TY VICTORIO - 35. URODZINY DŻEMU

Jednym z największych wydarzeń w Parku Śląskim będzie Koncert Wolności na Polach Marsowych. Na scenie wystąpi kultowy zespół i wizytówka regionu - Dżem. Ich koncert nie będzie poświęcony jedynie 25. rocznicy wydarzeń czerwcowych. Bluesowy zespół będzie tego dnia obchodził swoje 35. urodziny. Z tej okazji przy wykonaniu niektórych utworów muzykom będą pomagali zaproszeni przez nich goście.

POROZMAWIAJĄ O WOLNOŚCI

Oprócz imprez rozrywkowych, na "Czerwiec Wolności" mają składać się również spotkania i rozmowy dotyczące ostatnich wydarzeń. 13 czerwca w Hali Wystaw Kapelusz odbędzie się debata o wolności - zarówno w odniesieniu do obecnych czasów, jak i tych sprzed 25 lat. Moderatorem spotkania będzie Kamil Durczok, zaś jej Ambasadorem został Janusz Onyszkiewicz, który uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu.

SESJA I GRA TERENOWA

Podobne spotkanie zaplanowane jest na 18 czerwca, kiedy to odbędzie się sesja popularnonaukowa "Droga do Wolności 1980-1989". Zaraz po niej uczestnicy wezmą udział w grze terenowej. Wśród przygotowanych wyzwań są między innymi zadania związane z dążeniem do wolności w latach 80-tych. Organizatorem sesji oraz gry są katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności.

ELKĄ PO WOLNOŚĆ

Trudno znaleźć w naszym regionie kogoś, kto nie znałby Elki. Kolejka cieszy się ogromną popularnością na całym Śląsku i Zagłębiu i uważana jest za jedną z największych atrakcji Parku Śląskiego. Z okazji wolnościowego cyklu 21 czerwca będzie można wziąć udział w nocnych przejazdów Elką, które mają trwać aż do godziny 3 nad ranem. Dobre oświetlenie sprawi, że ta "podróż" kolejką z pewnością będzie niezapomniana. Zapisy na nocny przejazd Elką rozpoczną się w maju.

Nowa kolej linowa w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku
fot. Park Śląski

TO JESZCZE NIE WSZYSTKO?

Chociaż program "Czerwca Wolności"' zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie, to nie jest on jeszcze zamknięty. Jak przyznaje Łukasz Buszman, Rzecznik Prasowy Parku Śląskiego, możliwe, że zostanie rozbudowany o kolejne wydarzenia, który pozwoli dotrzeć do jeszcze większej liczby odbiorców.

Gorące tematy

Życie online

Życie online

 Trudno wyobrazić sobie dzisiejszy świat bez Internetu, smartfonów czy platform streamingowych, które częstują swoich użytkowników muzyką oraz filmami. W coraz większym stopniu otaczamy więcej

60-LATEK, LECZ NIE SENIOR

60-LATEK, LECZ NIE SENIOR

Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej świętuje w tym roku jubileusz 60-lecia. Perła architektury projektu Zbigniewa Rzepeckiego jest jednym z najważniejszych miejsc na kulturalnej więcej

STADION ŚLĄSKI PIĄTY NA ŚWIECIE

STADION ŚLĄSKI PIĄTY NA ŚWIECIE

W głosowaniu jury międzynarodowego plebiscytu Stadium of the Year 2017, Stadion Śląski zajął wysokie piąte miejsce, otrzymując o niespełna jeden punkt mniej od zwycięzcy. W środę więcej

KOLEJNY ATAK NA K-2

KOLEJNY ATAK NA K-2

7 MARCA 2018czyli XI Katowicki Przegląd Filmów Górskich Dziś po raz jedenasty w Kinoteatrze Rialto miłośnicy alpinistycznej wspinaczki rozpoczynają wyjątkową wędrówkę po górach, która więcej

SZTUKA Z PIERWIASTKIEM NIELEGALNOŚCI

SZTUKA Z PIERWIASTKIEM NIELEGALNOŚCI

5 MARCA 2018 Murale w KatowicachWypadkowa popkulturowych obserwacji, politycznej propagandy i artystycznej wizji twórcy rzucona na mury betonowej dżungli. Obrazowy komentarz aktualnej więcej