Symbole Śląska i Zagłębia

Kategorie: Lifestyle Silesia24
Utworzone: środa, 12 marca 2014
fot. UM Dąbrowa Górnicza
Zagłębiacy i Ślązacy często wybierają Pogorię na miejsce wypoczynku

 

Są miejsca bardziej rozpoznawalne niż inne. Są też miejsca symbole, których widok natychmiast przywodzi nam na myśl określone skojarzenia. tak jest w przypadku Wawelu, Zamku Królewskiego, Chrystusa w Świebodzinie czy Żurawia w Gdańsku. Także i Śląsk oraz Zagłębie mają swoje wyróżniające symbole. Miejsca, które stały się elementem wizerunku regionu. Przedstawiamy poniżej kilkanaście z nich. To nasza subiektywna propozycja śląsko-dąbrowskich symboli. Czekamy też na opinię czytelników na stronie "Panoramy Silesia" na Facebook-u. Poszukajmy wspólnie symboli Śląska i Zagłębia, z którymi możemy się utożsamić!

STADION ŚLĄSKI

Decyzja o budowie stadionu zapadła w 1950 roku. Obiekt zaprojektował Juliusz Brzuchowski. Inwestycję zakończono latem 1956 roku, a podczas uroczystego otwarcia stadionu odbył się towarzyski mecz piłki nożnej pomiędzy reprezentacją Polski, a NRD przegrany przed Polaków 2:0. Stadion Śląski przez wiele kolejnych lat był świadkiem najważniejszych wydarzeń piłkarskich w Polsce. Reprezentacja zagrała na nim 55 razy. Przebudowa stadionu, jak i powstanie czterech nowych tego typu obiektów sportowych w Polsce z pewnością wpłynie na liczbę rozgrywanych tu meczy reprezentacji kraju. Miejmy jednak nadzieję, że mimo wszystko po remoncie kadra zechce wrócić na Stadion Śląski.

Archiwum WOKiS/Foto: M.Mendala
fot. Archiwum WOKiS/Foto: M.Mendala

FAMILOKI

Budowane z cegły, miały dwie lub trzy kondygnacje. Typowe mieszkanie miało około 35 m2 i składało się z kuchni oraz pokoju. Życie codzienne koncentrowało się w kuchni. Pokój zaś pełnił funkcje sypialni oraz pomieszczenia reprezentacyjnego.

Familoki - Adrian Larisz
fot. Adrian Larisz

GMACH SEJMU ŚLĄSKIEGO

Zabytkowy budynek wybudowany w stylu modernistycznym w okresie międzywojennym. W tym czasie jeden z największych budynków administracyjnych w Polsce. Jego sala obrad stała się pierwowzorem dla Sali Sejmu RP.

Gmach Sejmu Śląskiego - Tomasz Żak/UMWS
fot. Tomasz Żak/UMWS

KOPIEC WYZWOLENIA

Kopiec usypany w latach 1932-1937 dla uczczenia 250. rocznicy przemarszu husarii polskiej króla Jana II Sobieskiego do Wiednia i 15. rocznicy przyłączenia Śląska do Polski.

Kopiec Wyzwolenia - Cicik89/wikipediafot. Cicik89/wikipedia

ZAMEK W BĘDZINIE

Średniowieczna warownia obronna wzniesiona przez Kazimierza Wielkiego w systemie tzw. Orlich Gniazd. Dziś odrestaurowany i iluminowany zamek góruje nad Będzinem, będąc jedną z ważniejszych atrakcji całego regionu. W podziemiach zamku trwają obecnie prace nad wykonaniem pierwszej w Polsce tak nowoczesnej narracyjnej trasy turystycznej.

Zamek w Będzinie
fot. Tomasz Żak/UMWS

KOPALNIA "WUJEK"

Symbol krwawej pacyfikacji siłami milicji i wojska górników, którzy w grudniu 1981 roku podjęli strajk okupacyjny w proteście przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. W wyniku strzałów oddziału ZOMO zginęło 9 osób, a 21 zostało rannych.

Tomasz Żak/UMWS
fot. Tomasz Żak/UMWS

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA

Zbudowany w latach 1951-58 według projektu Zbigniewa Rzepeckiego. Pomysłodawcą jego budowy był wojewoda śląsko-dąbrowski generał Aleksander Zawadzki. Wnętrza obiektu charakterystycznie dla tamtego okresu wykończone są marmurami, boazerią i lustrzanymi taflami. Gmach jest pierwszym przykładem architektury socrealistycznej w Polsce wpisanym na listę zabytków.

Pałac Kultury Zagłębia
fot. PKZ

RADIOSTACJA W GLIWICACH

Drewniana wieża nadawcza w Gliwicach o wysokości 111 metrów. Dzięki temu posiada status najwyższej zbudowanej w całości z drewna konstrukcji na świecie. Obiekt zbudowany jest z bali modrzewiowych łączonych przy pomocy 16100 mosiężnych śrub. W konstrukcji nie ma ani jednego stalowego gwoździa.

Tomasz Żak/UMWS
fot. Tomasz Żak/UMWS

PARK ŚLĄSKI

Jeden z największych parków miejskich w Europie zajmujący 620 ha powierzchni. Inicjatorem jego powstania był generał Jerzy Ziętek. Ponieważ park powstawał na terenach zdewastowanych przemysłowo przywieziono w to miejsce w trakcie budowy 3,5 mln m3 ziemi i 0,5 mln m3 gleb próchniczych oraz torfu.

Tomasz Żak/UMWS
fot. Tomasz Żak/UMWS

POGORIA

To najbardziej znane i najczęściej odwiedzane miejsce rekreacji i wypoczynku. Latem stanowi wodne zaplecze Śląska i Zagłębia z możliwością zażywania kąpieli wodnych i słonecznych, uprawiania sportów wodnych. Otaczające zbiornik ścieżki rowerowe pozwalają na czynny wypoczynek nie tylko latem, ale także wiosną i jesienią.

Pogoria - UM Dąbrowa Górnicza
fot. UM Dąbrowa Górnicza

KATOWICKI SPODEK

Arena wielkich i ważnych wydarzeń sportowych i kulturalnych. Obiekt powstawał w latach 1964-71. Został zaprojektowany przez warszawskich architektów z zespołu Macieja Gintowta i Macieja Krasińskiego. Początkowo miał być usytuowany na terenie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku, ale na wniosek ówczesnego wojewody poparty przez Jerzego Ziętka wyznaczono dla Spodka lokalizację w ścisłym centrum Katowic. W ostatnich latach obiekt przeżywał gruntowną modernizację.

Spodek w Katowicach - Lestat (Jan Mehlich)/wikipedia
fot. Lestat (Jan Mehlich)/wikipedia

Gorące tematy

Życie online

Życie online

 Trudno wyobrazić sobie dzisiejszy świat bez Internetu, smartfonów czy platform streamingowych, które częstują swoich użytkowników muzyką oraz filmami. W coraz większym stopniu otaczamy więcej

60-LATEK, LECZ NIE SENIOR

60-LATEK, LECZ NIE SENIOR

Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej świętuje w tym roku jubileusz 60-lecia. Perła architektury projektu Zbigniewa Rzepeckiego jest jednym z najważniejszych miejsc na kulturalnej więcej

STADION ŚLĄSKI PIĄTY NA ŚWIECIE

STADION ŚLĄSKI PIĄTY NA ŚWIECIE

W głosowaniu jury międzynarodowego plebiscytu Stadium of the Year 2017, Stadion Śląski zajął wysokie piąte miejsce, otrzymując o niespełna jeden punkt mniej od zwycięzcy. W środę więcej

KOLEJNY ATAK NA K-2

KOLEJNY ATAK NA K-2

7 MARCA 2018czyli XI Katowicki Przegląd Filmów Górskich Dziś po raz jedenasty w Kinoteatrze Rialto miłośnicy alpinistycznej wspinaczki rozpoczynają wyjątkową wędrówkę po górach, która więcej

SZTUKA Z PIERWIASTKIEM NIELEGALNOŚCI

SZTUKA Z PIERWIASTKIEM NIELEGALNOŚCI

5 MARCA 2018 Murale w KatowicachWypadkowa popkulturowych obserwacji, politycznej propagandy i artystycznej wizji twórcy rzucona na mury betonowej dżungli. Obrazowy komentarz aktualnej więcej