Symbole Śląska i Zagłębia

Kategorie: Lifestyle Silesia24
Utworzone: środa, 12 marca 2014
fot. UM Dąbrowa Górnicza
Zagłębiacy i Ślązacy często wybierają Pogorię na miejsce wypoczynku

 

Są miejsca bardziej rozpoznawalne niż inne. Są też miejsca symbole, których widok natychmiast przywodzi nam na myśl określone skojarzenia. tak jest w przypadku Wawelu, Zamku Królewskiego, Chrystusa w Świebodzinie czy Żurawia w Gdańsku. Także i Śląsk oraz Zagłębie mają swoje wyróżniające symbole. Miejsca, które stały się elementem wizerunku regionu. Przedstawiamy poniżej kilkanaście z nich. To nasza subiektywna propozycja śląsko-dąbrowskich symboli. Czekamy też na opinię czytelników na stronie "Panoramy Silesia" na Facebook-u. Poszukajmy wspólnie symboli Śląska i Zagłębia, z którymi możemy się utożsamić!

STADION ŚLĄSKI

Decyzja o budowie stadionu zapadła w 1950 roku. Obiekt zaprojektował Juliusz Brzuchowski. Inwestycję zakończono latem 1956 roku, a podczas uroczystego otwarcia stadionu odbył się towarzyski mecz piłki nożnej pomiędzy reprezentacją Polski, a NRD przegrany przed Polaków 2:0. Stadion Śląski przez wiele kolejnych lat był świadkiem najważniejszych wydarzeń piłkarskich w Polsce. Reprezentacja zagrała na nim 55 razy. Przebudowa stadionu, jak i powstanie czterech nowych tego typu obiektów sportowych w Polsce z pewnością wpłynie na liczbę rozgrywanych tu meczy reprezentacji kraju. Miejmy jednak nadzieję, że mimo wszystko po remoncie kadra zechce wrócić na Stadion Śląski.

Archiwum WOKiS/Foto: M.Mendala
fot. Archiwum WOKiS/Foto: M.Mendala

FAMILOKI

Budowane z cegły, miały dwie lub trzy kondygnacje. Typowe mieszkanie miało około 35 m2 i składało się z kuchni oraz pokoju. Życie codzienne koncentrowało się w kuchni. Pokój zaś pełnił funkcje sypialni oraz pomieszczenia reprezentacyjnego.

Familoki - Adrian Larisz
fot. Adrian Larisz

GMACH SEJMU ŚLĄSKIEGO

Zabytkowy budynek wybudowany w stylu modernistycznym w okresie międzywojennym. W tym czasie jeden z największych budynków administracyjnych w Polsce. Jego sala obrad stała się pierwowzorem dla Sali Sejmu RP.

Gmach Sejmu Śląskiego - Tomasz Żak/UMWS
fot. Tomasz Żak/UMWS

KOPIEC WYZWOLENIA

Kopiec usypany w latach 1932-1937 dla uczczenia 250. rocznicy przemarszu husarii polskiej króla Jana II Sobieskiego do Wiednia i 15. rocznicy przyłączenia Śląska do Polski.

Kopiec Wyzwolenia - Cicik89/wikipediafot. Cicik89/wikipedia

ZAMEK W BĘDZINIE

Średniowieczna warownia obronna wzniesiona przez Kazimierza Wielkiego w systemie tzw. Orlich Gniazd. Dziś odrestaurowany i iluminowany zamek góruje nad Będzinem, będąc jedną z ważniejszych atrakcji całego regionu. W podziemiach zamku trwają obecnie prace nad wykonaniem pierwszej w Polsce tak nowoczesnej narracyjnej trasy turystycznej.

Zamek w Będzinie
fot. Tomasz Żak/UMWS

KOPALNIA "WUJEK"

Symbol krwawej pacyfikacji siłami milicji i wojska górników, którzy w grudniu 1981 roku podjęli strajk okupacyjny w proteście przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. W wyniku strzałów oddziału ZOMO zginęło 9 osób, a 21 zostało rannych.

Tomasz Żak/UMWS
fot. Tomasz Żak/UMWS

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA

Zbudowany w latach 1951-58 według projektu Zbigniewa Rzepeckiego. Pomysłodawcą jego budowy był wojewoda śląsko-dąbrowski generał Aleksander Zawadzki. Wnętrza obiektu charakterystycznie dla tamtego okresu wykończone są marmurami, boazerią i lustrzanymi taflami. Gmach jest pierwszym przykładem architektury socrealistycznej w Polsce wpisanym na listę zabytków.

Pałac Kultury Zagłębia
fot. PKZ

RADIOSTACJA W GLIWICACH

Drewniana wieża nadawcza w Gliwicach o wysokości 111 metrów. Dzięki temu posiada status najwyższej zbudowanej w całości z drewna konstrukcji na świecie. Obiekt zbudowany jest z bali modrzewiowych łączonych przy pomocy 16100 mosiężnych śrub. W konstrukcji nie ma ani jednego stalowego gwoździa.

Tomasz Żak/UMWS
fot. Tomasz Żak/UMWS

PARK ŚLĄSKI

Jeden z największych parków miejskich w Europie zajmujący 620 ha powierzchni. Inicjatorem jego powstania był generał Jerzy Ziętek. Ponieważ park powstawał na terenach zdewastowanych przemysłowo przywieziono w to miejsce w trakcie budowy 3,5 mln m3 ziemi i 0,5 mln m3 gleb próchniczych oraz torfu.

Tomasz Żak/UMWS
fot. Tomasz Żak/UMWS

POGORIA

To najbardziej znane i najczęściej odwiedzane miejsce rekreacji i wypoczynku. Latem stanowi wodne zaplecze Śląska i Zagłębia z możliwością zażywania kąpieli wodnych i słonecznych, uprawiania sportów wodnych. Otaczające zbiornik ścieżki rowerowe pozwalają na czynny wypoczynek nie tylko latem, ale także wiosną i jesienią.

Pogoria - UM Dąbrowa Górnicza
fot. UM Dąbrowa Górnicza

KATOWICKI SPODEK

Arena wielkich i ważnych wydarzeń sportowych i kulturalnych. Obiekt powstawał w latach 1964-71. Został zaprojektowany przez warszawskich architektów z zespołu Macieja Gintowta i Macieja Krasińskiego. Początkowo miał być usytuowany na terenie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku, ale na wniosek ówczesnego wojewody poparty przez Jerzego Ziętka wyznaczono dla Spodka lokalizację w ścisłym centrum Katowic. W ostatnich latach obiekt przeżywał gruntowną modernizację.

Spodek w Katowicach - Lestat (Jan Mehlich)/wikipedia
fot. Lestat (Jan Mehlich)/wikipedia

Gorące tematy

BYTOMSKIE PONDERABILIA

BYTOMSKIE PONDERABILIA

Jak mawiał Johann Wolfgang von Goethe: „kolekcjonerzy to ludzie szczęśliwi”. Wielu więc szczęściarzy i szczęśliwców spotkać można w pierwszy piątek i w pierwszą sobotę każdego więcej

BOGACTWO EMOCJI CZYLI TNM 2018

BOGACTWO EMOCJI CZYLI TNM 2018

Trudno w jednym materiale opisać wszystko to, co się wydarzyło w trakcie tegorocznego Festiwalu Tauron Nowa Muzyka. W ciągu czterech dni na 7 scenach wystąpiło 62 artystów z 20 krajów. więcej

CZASAMI CZYTAMY KSIĄŻKI

CZASAMI CZYTAMY KSIĄŻKI

OFF Festival Katowice 2018Czasami czytamy książkiCzasami gotuję, czasami chodzę do łóżka, czasami piszę piosenki, czasami zabijam... Słowo „czasami” zdominuje tegoroczną odsłonę więcej

Muzyka, światło i nowe technologie

Muzyka, światło i nowe technologie

Kontrast. Smak. Ludzie. Emocje. Miejsce, gdzie najnowsza technologia miesza się z tłem historii. Już za niespełna trzy tygodnie odbędzie się wyjątkowy INTRO Festival. Gdyby wydarzenia muzyczne więcej

OFF-SZEM BĘDZIEMY NA OFF-IE A WY?

https:// facebook.com/offfestival/videos/10156426157332208/ więcej