Rialto zazieleni się w kwietniu - 7 edycja Festiwalu Kultury Ekologicznej

Kategorie: Lifestyle Silesia24
Utworzone: piątek, 28 marca 2014
fot. materiały prasowe organizatora
To już 7. edycja Festiwalu Kultury Ekologicznej

 

Chociaż staramy się walczyć ze stereotypem, według którego nasz region to betonowa dżungla, gdzie trudno o kawałek zieleni, to na co dzień w większości nie zwracamy uwagi na kwestie związane z ekologią. O roli przyrody w życiu człowieka po raz siódmy przypomni wszystkim Kinoteatr Rialto. Od 9 do 13 kwietnia będzie tu trwał Festiwal Kultury Ekologicznej "Zielono mi!". W planach są między innymi seanse, wykłady, koncerty i spotkania.

Program festiwalu skonstruowano tak, by niezależnie od wieku każdy mógł znaleźć w nim coś dla siebie. W pierwszy dzień najmłodsi będą mogli zobaczyć "WALL-E" - animację o robocie, którzy oczyszcza ze śmieci opuszczoną przez ludzi Ziemię. Opowieść nie tylko bawi, ale także w przyjemny sposób zwraca uwagę widzów na ważną rolę ekologii w naszym życiu. Dla starszych odbiorców przygotowano natomiast wykład inauguracyjny Marcina Popkiewicza "Między ekologią a gospodarką - poszukiwanie nowej wizji". Pierwszy dzień festiwalu zakończy koncert zespołu Blokowioska, którzy w globalnym świecie czerpią inspirację z kultury polskiej, bałkańskiej, ukraińskiej, łemkowskiej oraz czeskiej.

Dla uczniów przygotowano jeszcze dwa wydarzenia. Czy przyjaźń pomiędzy lisem, a małą dziewczynką jest możliwa? Przekonamy się o tym 10 kwietnia podczas projekcji francuskiej produkcji. Po filmie "Mój przyjaciel list" odbędzie się dyskusja prowadzona przez prof. Piotra Skubałę oraz dr Ryszarda Kulika, którzy będą zastanawiać się nad relacjami pomiędzy ludźmi i zwierzętami.

Festiwal Kultury Ekologicznej Zielono mi w kinoteatrze Rialto
fot. materiały prasowe organizatora

Z kolei następnego dnia uczniowie szkół ponadgimnazjalnych będą mogli zobaczyć produkcję Dmitrija Wasiukowa "Szczęśliwi ludzie - rok w tajdze". Filmowcy postanowili przedstawić rok z życia mieszkańców miejscowości Bakthia nad rzeką Jenisej. Mała społeczność licząca 300 osób pokazuje, że można żyć bez Internetu, telewizji, telefonów czy wielkich galerii handlowych. W zupełności wystarczy kawałek ziemi, z którego potrafi się korzystać.

Na gości festiwalu "Zielono mi!" czekają również projekcje takich filmów jak: "Thin Ice", "Duchy naszego systemu", "Więcej niż miód", "Szczęśliwy poeta" czy "Smak Curry". Wydarzenia organizowane przez kinoteatr Rialto to jednak nie tylko seanse. W programie znajduje się również wiele spotkań i prelekcji. 10 kwietnia o 19:30 w kinoteatrze Rialto pojawią się Tomasz Dziemiańczuk, menadżer kultury, który został aresztowany na statku Arctic Sunrise i spędził 2 miesiące w rosyjskim areszcie, oraz Magdalena Figura, koordynatorka kampanii arktycznej Greenpeace Polska. Spotkanie poprowadzi prof. Piotr Skubała i dr Ryszard Kulik, a uczestnicy spróbują odpowiedzieć na pytanie "Co dalej z Arktyką?". 12 kwietnia Monika Kucia - dziennikarka kulinarna, która pisze między innymi dla "Traveler", "Food Service" oraz "Kaleidoscope" - będzie opowiadała o tym jak żyć i jeść z pasją. W kinoteatrze Rialto warto również pojawić się w piątkowy wieczór. Na spotkaniu z hiszpańskim artystą, Xavierem Bayle, poruszony zostanie temat cierpienia zwierząt oraz tego, jak mu przeciwdziałać.

Oprócz Blokowioski podczas festiwalu "Zielono mi!" odbędzie się także koncert Martyny Jakubowicz - wokalistki i gitarzystki, na której twórczość składają się rockowe, folkowe i bluesowe brzmienia. Większość tekstów do jej piosenek pisze mąż, Andrzej Jakubowicz.

Martyna Jakubowicz na Festiwalu Kultury Ekologicznej Zielono mi w kinoteatrze Rialto
Martyna Jakubowicz, fot. materiały prasowe organizatora

Kwietniowa impreza, która potrwa od 9 do 13 kwietnia, to już siódma edycja Festiwalu Kultury Ekologicznej "Zielono mi!". Tegoroczną odsłonę swoim patronatem objął JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego Prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś.

Gorące tematy

BYTOMSKIE PONDERABILIA

BYTOMSKIE PONDERABILIA

Jak mawiał Johann Wolfgang von Goethe: „kolekcjonerzy to ludzie szczęśliwi”. Wielu więc szczęściarzy i szczęśliwców spotkać można w pierwszy piątek i w pierwszą sobotę każdego więcej

BOGACTWO EMOCJI CZYLI TNM 2018

BOGACTWO EMOCJI CZYLI TNM 2018

Trudno w jednym materiale opisać wszystko to, co się wydarzyło w trakcie tegorocznego Festiwalu Tauron Nowa Muzyka. W ciągu czterech dni na 7 scenach wystąpiło 62 artystów z 20 krajów. więcej

CZASAMI CZYTAMY KSIĄŻKI

CZASAMI CZYTAMY KSIĄŻKI

OFF Festival Katowice 2018Czasami czytamy książkiCzasami gotuję, czasami chodzę do łóżka, czasami piszę piosenki, czasami zabijam... Słowo „czasami” zdominuje tegoroczną odsłonę więcej

Muzyka, światło i nowe technologie

Muzyka, światło i nowe technologie

Kontrast. Smak. Ludzie. Emocje. Miejsce, gdzie najnowsza technologia miesza się z tłem historii. Już za niespełna trzy tygodnie odbędzie się wyjątkowy INTRO Festival. Gdyby wydarzenia muzyczne więcej

OFF-SZEM BĘDZIEMY NA OFF-IE A WY?

https:// facebook.com/offfestival/videos/10156426157332208/ więcej