Czy tęsknimy za PRL-em?

Kategorie: Lifestyle Silesia24
Utworzone: piątek, 28 marca 2014 Autor: Rafał Bura
fot. Archiwum Muzeum PRL-u w Rudzie
Według wyników sondażu TNS Polska co trzeci Polak chciałby chociaż na chwilę przenieść się do czasów PRL-u

 

Jak pokazały wyniki sondażu przeprowadzonego przez TNS Polska na zlecenie serwisu Tablica.pl, sentyment do tej epoki okazuje się na tyle duży, że co trzeci Polak chciałby choć na chwilę przenieść się do ostatnich dekad Polski Ludowej. Najliczniejszą grupę wśród osób, które zdecydowałyby się na powrót do przeszłości stanowiły osoby najstarsze, po 60 roku życia - 58 proc., wśród 40-latków 37 proc., a tylko co piąty 30-sto parolatek chciałby cofnąć się znów do czasów komuny.

Wata cukrowa, wody z saturatora, smak oranżady - wiele wskazuje na no, że ćwierć wieku po upadku komunizmu - Polacy coraz bardziej tęsknią za PRL. O tym, że ta tęsknota jest silna, świadczyć może fakt, że praktyczne w co trzecim polskim domu znaleźć można jeszcze przedmioty "wystane" w kolejkach. Czy to znaczy, że 25 lata po upadku komunizmu Polacy tęsknią za PRL? Czy wtedy żyło się lepiej? Co myślą na ten temat Ślązacy?

1. Pan Mirosław - budowlaniec z Katowic

Pewnie, że takie małe drobnostki jak zapach goździków, smak waty cukrowej, ryk motocykli tamtych czasów pięknie się wspomina. Jednak trudno tęsknić. Wpływ na to mają popełnione błędy. PRL trzeba było modyfikować, a nie kasować do zera, jak to nastąpiło, nazywając przy tym pogardliwie realny socjalizm komuną. Bo przecież odebrano ludziom wszystkie zdobycze socjalne, sprzedano za bezcen lub zlikwidowano wiele zakładów pracy, odebrano godność robotnikom i doprowadzono do totalnego bezrobocia, spauperyzowano większość społeczną, dopuszczono do samowoli hierarchii kościelnej, uzależniono politycznie sądy itd. itp. A że nie było w Polsce kablówki, komórek i Internetu - bo te dobra zaistniały szerzej na całym świecie dopiero w latach 90-tych. Jak tak dalej pójdzie, to dzisiejszych włodarzy naszego kraju Naród w odpowiedniej chwili rozliczy i tyle.

2. Pani Ilona - emerytka z Sosnowca

Nie opowiadajmy sobie bzdur, że w PRL było lepiej. Nie mogło być lepiej bo to był inny czas. Wróciłam w 1947 do Polski nie do komuny. Nie obchodziła mnie opcja polityczna rządzących. Trzeba było pomóc w odbudowie zniszczonej Ojczyzny, Warszawy. Żyłem w bardzo ciężkich czasach pełnych trudu i wyrzeczeń ale dziś z dumą patrzę na efekty walki, trudu i wyrzeczeń mojego pokolenia Kolumbów. Żal mi tylko tego co w minionym 20-leciu bezmyślnie zmarnowano. Szczególnie na Śląsku. ciągle mam wrażenie niewykorzystanego potencjału tego terenu... ale widocznie tak musiało być.

Czy Polacy tęsknią za PRL-em?
fot. Archiwum Muzeum PRL-u w Rudzie


3. Pan Krzysztof - handlowiec z Katowic

Młodość zawsze się wspomina dobrze, co by nie było w tych czasach, a politykę jak zawsze: trzeba jak wódkę - lać w mordę. Ten kogo nie lubiliśmy zawsze nazywaliśmy komuchem - bo to najgorsze słowo pod słońcem, nazywało się komuchem bez względu na to, co i jak robił w tamtych czasach, jakim był człowiekiem. Inne słowo, które utkwiło w mojej głowie to propaganda. Plotka była nośna. I łatwo było przekazać słowa z Gdańska: górnicy obudźcie się. To zadziałało nie tylko na Śląsk. Każdy kto te słowa usłyszał pomyślał, czy teraz mnie zawołają, bym się obudził? Co do pochwały PRL dodałbym (i wcale nie sarkastycznie) migawkę z filmu - autentycznego zrobionego przez PRLowską telewizję - a była to już telewizja w której także byli poplecznicy nowego. Brama stoczni i zgromadzeni przy niej ludzie. Pytanie redaktora (do kobiety): czego wam brakuje? Odpowiedź: Nie mamy pieniędzy, by wypocząć. Na wczasy jeżdżą tylko partyjni. Teraz pytając zwykłych pracowników czy bym uzyskał podobną odpowiedź? Tak, tyle, że słowo "partyjni" zastąpiono by słowem "prezesi". Zmieniła się tylko strona wpływów.

4. Małgorzata - stażystka z Katowic

Te czasy znam tylko z opowiadań, internetu i telewizji. Nie kojarzy mi się ten okres pozytywnie. Pierwsze na myśl przychodzą kolejki i puste sklepy. Z pozytywnych rzeczy to duch wspólnoty. Jednak trudno odejść od stwierdzenia, ze my Polacy potrzebujemy bata lub nieszczęścia aby być razem. Wolność nam nie służy. Nie zależy to od ustroju - było tak przed wojną ,za komuny i jest teraz, a szkoda bo czas płynie i życie upływa

Czy Polacy tęsknią za PRL-em?
fot. Archiwum Muzeum PRL-u w Rudzie

5. Kamil - student z Raciborza

Przykro mi ale PRL kojarzy mi się tylko z palonymi oponami w środku miasta. No i z rozłożeniem na łopatki Stoczni, tylko po to, aby odciąć się od Wałęsy i zniszczyć korzenie prawdziwej "Solidarności".

6. Pani Katarzyna - emerytka z Katowic

Nadal elity PRL lub ich potomkowie rządzą polską, więc dlaczego PRL-u nie ma ? Bo żeby ukraść majątek wypracowany przez naród trzeba było zmienić ustrój i się na nim uwłaszczyć. Więc nie ma sensu żałować czegoś co nie odeszło - PRL nadal trwa.

7. Pani Małgorzata - nauczycielka z Mysłowic

Żyło się tak samo - była chęć życia jak obecnie - może środki były skromniejsze, ale nadrabialiśmy to twórczą inwencją- mieliśmy marzenia, kochaliśmy, była zabawa. Na chwilkę bym wróciła.

Archiwum Wiślańskiego Centrum Kultury, wystawa pt.
Wystawa "Życie w PRL-u", fot. Archiwum Wiślańskiego Centrum Kultury


8. Pan Bronisław - emeryt z Katowic

W tym okresie bywało różnie. Jednoznacznie było tylko w jednej kwestii My i Oni. Paradoksów było wiele. Przeważnie było wesoło choć nie wszystkim zawsze. Lokalnym kolorytem byli smutni panowie w swoich szeleszczących ortalionach. Mogli się przyczepić do wszystkiego. Odreagowaniem był dowcip domowy i kabaretowy. Wtedy był jeden kodeks honorowy i wystarczył - wtedy szuja był szują. Wiadomo było kto jest człowiekiem. Za tym na pewno tęsknie. Dziś pozostały tylko cokoły budowane nowym autorytetom.

Gorące tematy

Sezon festiwali otwarty!

Sezon festiwali otwarty!

Wszystko wskazuje na to, że otwarcie tegorocznego sezonu polskich festiwali będzie naprawdę mocne! Jeżeli jeszcze nie macie planów na weekend...to już chyba po problemie. Fani muzyki więcej

Snowfest - znamy już pełen line up!

Snowfest - znamy już pełen line up!

Już niedługo SnowFest Festival powered by Tauron po raz 7. udowodni, że impreza do rana pod gołym niebem to nie tylko domena ciepłych, letnich miesięcy. Najgorętsze wydarzenie trwającego więcej

Snowfest - drugie ogłoszenie!

Snowfest - drugie ogłoszenie!

Siódma edycja festiwalu SnowFest - najgorętszego wydarzenia w samym środku zimy - odbędzie się 28 i 29 lutego w Szczyrku. Po raz kolejny na terenie amfiteatru pojawi się liczna grupa więcej

MIASTA MAJĄ DOBRY PR

MIASTA MAJĄ DOBRY PR

Jak polskie miasto stało się rozpoznawalne na całym świecie, jak wciągnąć w marketing miejsc influencerów, jak wykorzystać storytelling w samorządach, jakie akcje społeczne prowadzić, aby więcej

Nowa muzyka

Nowa muzyka

Na mapie polskich festiwali można spokojnie doliczyć się co najmniej kilkudziesięciu pozycji. Niektóre są małe, kameralne, zaszyte w podziemiach fortu lub leśnej głuszy. Inne wręcz więcej