Śląskie diamenty bez węgla

Kategorie: Biznes Silesia24
Utworzone: środa, 2 kwietnia 2014 Autor: Marek Szeles
fot. Margański & Mysłowski
Samolot szkoleniowy EM 11 Orka

 

Wśród 18 firm z regionu śląsko - dąbrowskiego, które osiągają przychody ze sprzedaży powyżej 250 mln zł rocznie w najnowszym prestiżowym plebiscycie "Diamenty Forbes'a" nie ma ani jednej kopalni czy też koksowni. Co więcej, w tegorocznym konkursie na "Kopalnię Roku" organizowanym przez Górniczą Izbę Przemysłowo - Handlową ten zaszczytny tytuł nie przypadł żadnemu ze śląskich i zagłębiowskich zakładów górniczych. Zdobyła go Kopalnia Węgla Kamiennego - Lubelski Węgiel Bogdanka. Fakty te świadczą o jednym. W ciągu ostatnich 25 lat gospodarka regionu śląskiego przeżyła ogromną metamorfozę.

Dość powiedzieć, że w 1989 roku w górnictwie skupionym głównie w regionie śląsko - dąbrowskim zatrudnionych było około 415 tysięcy osób. Dziś pracowników tego sektora jest już czterokrotnie mniej. Eksperci z kolei twierdzą, że opłacalność wydobycia węgla na Śląsku i Zagłębiu skończy się w ciągu najbliższych dwudziestu lat.

Zagłębie motoryzacji

Proces tworzenia nowych podstaw gospodarczych regionu śląskiego rozpoczął się wraz z przemianami politycznymi i gospodarczymi w 1989 roku. A już pod koniec lat dziewięćdziesiątych na śląskim rynku gospodarczym pojawili się między innymi tacy światowi potentaci, jak General Motors produkujący w Gliwicach Opla czy japoński koncern Isuzu wytwarzający w Tychach silniki wysokoprężne. Generalnie zachodnio - południowy obszar województwa to obecnie regionalne zagłębie motoryzacyjne za sprawą zarówno wymienionych przedsiębiorstw, jak i producenta układów kierowniczych Nexteer Automotive, czy fabryki Fiat Auto Poland, która w zeszłym roku po audycie międzynarodowej grupy ekspertów sprawdzających metody zarządzania procesem produkcyjnym otrzymała złoty medal w klasyfikacji World Class Manufacturing i tym samym weszła do grona najlepiej zarządzanych fabryk samochodowych na świecie. Obecnie w fabryce produkowane są Fiat 500, Abarth 500, Lancia Ypsilon oraz Ford Ka. Nie można przy tym zapomnieć o bielskich zakładach Fiat Powertrain Technologies, które skupiają się na produkcji silników 1.3 Multijet (diesel) oraz 0.9 TwinAir (benzyna). Ten ostatni w 2010 roku uznany został przez brytyjską redakcję branżowego miesięcznika TOP GEAR za Silnik Roku.

Fiat Auto Polska Tychy
fot. Fiat Auto Polska Tychy

Śląskie centrum lotnicze

Nowoczesna gospodarka regionu śląskiego to obok motoryzacji także przemysł lotniczy, który tworzą 22 przedsiębiorstwa będące partnerem największych firm lotniczych na świecie, jak General Electric, Alenia Aeronautica i Empresa Brasileira de Aeronautica. Jednym z reprezentantów tej branży jest firma Avio Polska z Bielska Białej, która we wspomnianym rankingu "Diamentów Fobrbes'a" zajęła 3 miejsce w województwie śląskim i 23 w Polsce wśród firm, których przychody ze sprzedaży przekroczyły 250 mln zł. W tym przypadku w 2012 przychody te osiągnęły pułap prawie 420 mln zł, a zysk netto - 48 mln zł. Avio Polska to część międzynarodowego koncernu. W bielskiej fabryce tej firmy powstają elementy turbin silnikowych stosowanych w boeingach 747, czyli popularnych jumbo jetach.

Na uwagę zasługują też rodzime przedsiębiorstwa lotnicze, wśród których najstarszym i najbardziej utytułowanym jest firma Margański & Mysłowski z Bielska Białej - dawny Zakład Remontów i Produkcji Sprzętu Lotniczego założony w 1986 roku przez inż. Edwarda Margańskiego. W tym przedsiębiorstwie między innymi narodziła się konstrukcja helikoptera czy samolotu szkoleniowego EM-11 Orka, który w 2011 roku otrzymał certyfikat wydawany przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA). Za ten samolot firma otrzymała wiele nagród, między innymi przyznawany przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego tytuł "Dobry Wzór", nagrodę specjalną ministra gospodarki dla najlepszego produktu zaprojektowanego i wyprodukowanego w Polsce oraz wyróżnienie w konkursie PARP "Innowacyjny projekt".

Margański & Mysłowski
fot. Margański & Mysłowski

Również Gliwice za sprawą firmy Flytronic produkującej bezzałogowy samolot obserwacyjny wykorzystywany choćby przez polską armię są mocnym punktem na śląskiej mapie przemysłu lotniczego.

Diamenty Forbes'a bez węgla

Listę najlepszych według Forbes'a śląskich firm w 2014 roku otwiera przedsiębiorstwo z branży ...spożywczej. Spółka Ekoland z Tychów osiągnęła w 2012 roku przychody ze sprzedaży w wysokości 495,4 mln zł oraz zysk netto 58,8 mln zł. Spółka należąca do Grupy Kapitałowej Maspex Wadowice zajmuje się przede wszystkim produkcją soków, nektarów i napojów. Na tej prestiżowej liście znaleźli się także przedstawiciele wyrobów hutniczych, lotnictwa, motoryzacji, energetyki. Dopiero na 9. miejscu w województwie śląskim jest firma po części związana z branżą górniczą, katowicki Famur produkujący maszyny i urządzenia stosowane w górnictwie podziemnym. Zarówno z tego zestawienia, jak i rankingu Forbes'a dotyczącego najbogatszych Polaków jasno wynika, że dominacja górnictwa w regionie śląskim już się skończyła. Na marginesie warto dodać, że wśród najbogatszych ślązaków w 2014 roku są osoby związane z przemysłem górniczym, jak Jacek i Tomasz Domogołowie, właściciele Famuru czy Krzysztof Jędrzejewski, akcjonariusz Kopexu, ale ich kapitał budowany jest przede wszystkim na eksporcie produkowanych maszyn.

Swego rodzaju symboliczny jest przykład Andrzeja Olszewskiego z Tychów, który wraz z żoną Zytą jest właścicielem większościowego pakietu akcji giełdowej hurtowni farmaceutycznej Farmacol - jednego z największych w kraju dystrybutorów leków i środków farmaceutycznych. Jeszcze w czasach PRL Andrzej Olszewski pracował w górnictwie. Jednak tuż po przemianach gospodarczych w Polsce, w 1990 roku kupił aptekę. W kolejnych latach otwierał następne, a dziś dostarcza leki do niemal 5 tysięcy aptek i szpitali. Majątek małżeństwa Olszewskich szacowany jest na ok. 250 mln zł. Wiele osób związanych niegdyś z górnictwem musiało w ostatnich 25 latach przekwalifikować się, znaleźć nowe rozwiązanie na życie zawodowe. Przykład państwa Olszewskich i wielu innych, choć może nie w tym wymiarze, wskazuje, że to im się udało. Siła ciężkości śląskie gospodarki przeniosła się w znaczący sposób z przemysłu ciężkiego na szalę usług, a fakt, że należymy do obszarów z najmniejszą stopą bezrobocia świadczy o tym, że to był chyba dobry kierunek.

Diamenty Forbesa - przychody powyżej 250 mln PLN

Miejsce
na liście
regionalnej

Miejsce na
liście
krajowej
Nazwa

Miasto

 1  7  Ekoland sp. z o.o.  Tychy
 2  16  Stolzle Częstochowa sp. z o.o.  Częstochowa
 3  23  Avio Polska sp. z o.o  Bielsko-Biała
 4  25  Moris sp. z o.o.  Tychy
 5  43  Tenneco Automotive Polska sp. z o.o.  Rybnik
 6  44  Tauron Polska Energia SA  Katowice
 7  45  Manuli Hydraulics Polska SA  Mysłowice
 8  51  Fiten SA  Katowice
 9  89  Famur SA  Katowice
 10  92  Huta Łabędy SA  Gliwice

 

Najbogatsi Ślązacy wg Forbes'a 2014

Miejsce na
liście
regionalnej

Miejsce na
liście
krajowej
Imię i Nazwisko

Firma

Miasto

Majątek

1 9 Tomasz Domogała Famur Katowice 2,1 mld zł
2 11 Jarosław Pawluk CTL Logistic Sosnowiec 1,6 mld zł
3 14 Zbigniew Jakubas ZNLE Gliwice Gliwice 1,3 mld zł
4 20 Arkadiusz Muś Press Glass Tychy 950 mln zł
5 29 Krzysztof Jędrzejewski Kopex Katowice 695 mln zł
6 39 Teresa Mokrysz Mokate Ustroń 530 mln zł

Gorące tematy

Snowfest - drugie ogłoszenie!

Snowfest - drugie ogłoszenie!

Siódma edycja festiwalu SnowFest - najgorętszego wydarzenia w samym środku zimy - odbędzie się 28 i 29 lutego w Szczyrku. Po raz kolejny na terenie amfiteatru pojawi się liczna grupa więcej

MIASTA MAJĄ DOBRY PR

MIASTA MAJĄ DOBRY PR

Jak polskie miasto stało się rozpoznawalne na całym świecie, jak wciągnąć w marketing miejsc influencerów, jak wykorzystać storytelling w samorządach, jakie akcje społeczne prowadzić, aby więcej

Nowa muzyka

Nowa muzyka

Na mapie polskich festiwali można spokojnie doliczyć się co najmniej kilkudziesięciu pozycji. Niektóre są małe, kameralne, zaszyte w podziemiach fortu lub leśnej głuszy. Inne wręcz więcej

PR W SAMORZĄDZIE JUŻ WE WRZEŚNIU

PR W SAMORZĄDZIE JUŻ WE WRZEŚNIU

Samorządowa gra o tron - rusza konkurs Kryształy PR-u Zmagania serialowych bohaterów o miejsce na tronie dobiegły końca. Ich role przejął jednak ktoś inny, a rozgrywka toczy się więcej

AIR SHOW W 100 LECIE POWSTAŃ ŚLĄSKICH

AIR SHOW W 100 LECIE POWSTAŃ ŚLĄSKICH

Widowiskowe podniebne akrobacje, rekonstrukcje walk i historyczne dioramy – już 15 czerwca na katowicki Muchowiec powróci FAJERA! W tym roku wydarzenie zostało włączone w oficjalne obchody więcej