Najstarsze świętochłowickie szkoły, parki, bunkry - to tylko niektóre z atrakcji czekających na tych, którzy zdecydują się na wzięcie udziału w XL śląsko-zagłębiowskim szwendaniu okolicznym. Całodzienna wycieczka zaplanowana jest na sobotę 26 kwietnia, a jej hasło to: "Andrzej vs Stefan... czyli przez Chropaczów do Łagiewnik".
Uczestnicy najbliższego szwendania wyruszą na wycieczkę spod dworca kolejowego w Świętochłowicach. Stamtąd ulicą Szkolną przejdą śladem najstarszych świętochłowickich szkół. Kolejne punkty na trasie zwiedzania jest park na Skałce oraz znajdujący się w okolicy stadion. Warto zaznaczyć, że to nie jedyny park, który odwiedzi XL szwendanie okoliczne. Kolejny z nich znajduje się w północnej dzielnicy Świętochłowic. Piaśnicki park w pobliżu pałacu jest o tyle ciekawym miejscem, że na jego terenie znajduje się bunkier z czasów II Wojny Światowej.
Następnie wycieczka odwiedzi staw Wąwóz oraz Osiedle Brzezina. Oprócz tego w Chropaczowie będą do zobaczenia pozostałości kopalni Śląsk oraz stadionu Czarnych Chropaczów. Po tym etapie szwendanie przeniesie się na teren bytomskich Łagiewnik. Jedną z atrakcji znajdujących się w tym miejscu jest kamienny krzyż pokutny w kształcie litery "T", który pochodzi prawdopodobnie z XIII lub XIV wieku. Krzyże pokutne były wznoszone przez morderców w miejscu popełnionych przez nich zbrodni. Zabójcy musieli również pokryć koszty pogrzebu swoich ofiar, płacić ich rodzinom, wspomagać kościół i odbyć pielgrzymkę. Wzniesienie krzyża stanowiło ostatni etap pokuty.
Oprócz krzyża na trasie wyprawy znajdą się również zabudowania trzech dworów, dawny budynek gminny oraz boisko ŁKS Łagiewniki, którego sąsiadami są dwa przedwojenne bunkry. Przedostatnim punktem szwendania jest Park Mickiewicza. Tu miłośnicy podróży po regionie zatrzymają się na postój połączony z rozpaleniem ogniska. Wycieczka zakończy się natomiast na osiedlu Arki Bożka.
Tradycyjnie udział w śląsko-zagłębiowskim szwendaniu okolicznym - który organizuje Centrum Kultury Katowice wraz z PTTK o/Świętochłowice oraz Wydziałem Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego - jest bezpłatny.