Zamek w Będzinie - murowane dziecko Kazimierza Wielkiego

Kategorie: Rozrywka Silesia24
Utworzone: wtorek, 29 kwietnia 2014 Autor: Dawid Kwiecień
fot. Joanna Kobryń
Podczas wyprawy pod Wiedeń zatrzymał się tu Jan III Sobieski

 

Gdy mówi się o czasach, w których w Polsce panował Kazimierz Wielki, często używa się przysłowia - zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną. Jednym z murowanych przykładów tego powiedzenia jest Królewski Zamek Będziński. To jednocześnie nie jedyna ważna dla tego miejsca pamiątka po władcy. Według legendy król wskazał na wzgórze i powiedział "my tu będziem", a słowa te stały się powodem do takiej, a nie innej nazwy miasta Będzin.

"My tu będziem..."

XIV-wieczny zamek postawiono na reliktach wczesnośredniowiecznego grodu Banden. Wzniesiono tu wieżę czworoboczną, do której dobudowano budynek mieszkalny. Budowle okalały dwa obwody murów, a do zamku górnego przylegało podzamcze. Otoczone było dodatkowym murem z czworoboczną basztą i wieżą bramną, które łączyły się z murem miejskim.

Warownia gościła znamienite postacie historii. W 1364 roku do zamku przybył cesarz niemiecki i król czeski, Karol IV. Swoje stopy postawili tu również polscy władcy - Henryk Walezy i August II Mocny. W 1683 roku - w trakcie wyprawy pod Wiedeń - zatrzymał się tu Jan III Sobieski. Ponadto zamek był świadkiem ważnych wydarzeń. W 1588 roku odbywały się tu pertraktacje w sprawie zwolnienia uwięzionego Maksymiliana Habsburga - pretendenta do tronu. Negocjacje następnie przeniosły się do Bytomia, a gdy osiągnięto porozumienie i Habsburg zrzekł się pretensji do tronu, w Czeladzi podpisano traktat bytomsko-będziński.

Nie wszystkie lata były udane dla będzińskiego zamku. W 1616 r. spłonął on w wielkim pożarze. Obiekt odbudowano, ale podczas najazdu szwedzkiego, znów doszło do zniszczenia budowli. Na lepsze czasy przyszło jej czekać aż do 1834 roku, kiedy to hrabia Edward Raczyński powierzył odbudowę Franciszkowi Marii Lanci. Do gotyckiej budowli wprowadzono elementy pseudogotyckie, a w środku miała się mieścić Szkoła Akademiczno-Górnicza. To jednak nie doszło do skutku i opuszczony budynek popadł w ruinę. Po I Wojnie Światowej zdecydowano się na przywrócenie mu dawnego blasku. Gdy zamek odbudowano, został przekazany na siedzibę Muzeum Zagłębia.

Podziemia Będzińskie

Ciekawa jest nie tylko budowla na Wzgórzu Zamkowym, ale również to, co znajduje się pod nim. Mowa tu o Podziemiach Będzińskich, które udostępniono zwiedzającym.

Podziemia są znacznie młodsze niż zamek. Podczas II Wojny Światowej Będzin był narażony na alianckie naloty. Zdecydowano się więc na budowę schronu, czego dowodem są odnalezione fotografie, które prawdopodobnie przedstawiają inspekcję tuneli lub częściowy odbiór robót. W wydarzeniu brali udział najważniejsi przedstawiciele lokalnych władz.

Podziemia Będzińskie pod Wzgórzem Zamkowym
fot. Joanna Kobryń

W grudniu ubiegłego roku Podziemia zostały udostępnione dla zwiedzających. Od tamtej pory każdy mieszkaniec regionu może zobaczyć co kryje się pod Wzgórzem Zamkowym, a jest co oglądać. W tunelach znajdziemy wiele pozostałości po II Wojnie Światowej oraz Uskok Będziński, który powstał na skutek przesunięcia płyt tektonicznych.

Tunele pod Wzgórzem Zamkowym doczekały się legend na swój temat. Niektórzy twierdzili, że pochodzą ze średniowiecza i służyły jako lochy. Według innych znajdował się tu magazyn pocisków rakietowych V1 i V2.

O BĘDZIŃSKIM ZAMKU I WZGÓRZU ZAMKOWYM ROZMAWIALIŚMY Z PREZYDENTEM BĘDZINA - ŁUKASZEM KOMONIEWSKIM

Wywiad z Łukaszem Komoniewskim, prezydentem Będzina
fot. UM Będzin

Panorama Silesia: Jakie znaczenie dla miasta ma zamek?

Prezydent Będzina, Łukasz Komoniewski: Będzin to miasto z ponad 650-letnią historią. Górujący nad miastem zamek jest jego wizytówką. To magnes przyciągający turystów z całej Polski do Będzina, który w ostatnim czasie diametralnie zmienił swój wygląd. Odnowiony Będzin to dzisiaj nie tylko miejsce interesujące pod względem historycznym, ale i oferujące bogatą bazę rekreacyjno-sportową i urozmaiconą ofertę wydarzeń kulturalnych. Na terenie zamku i na podzamczu organizowane są corocznie ciekawe imprezy plenerowe, takie jak turnieje rycerskie czy Festiwal Muzyki Celtyckiej "Zamek".

Jak w ostatnim czasie zmieniło się wzgórze zamkowe?

Odnowione Wzgórze Zamkowe jest obecnie prawdziwą perłą nie tylko na mapie Będzina, ale i całego województwa. To obecnie przyjazne i dobrze funkcjonujące miejsce rodzinnego wypoczynku. Wykorzystując środki unijne zrewitalizowano teren parku wraz z małą architekturą, zrekonstruowano średniowieczny wał obronny, na którym powstała ścieżka dydaktyczna oraz odtworzono półziemianki. Oprócz tego zagospodarowano ogródek jordanowski poprzez wybudowanie tam placu zabaw i amfiteatru, w którym odbywać się mogą różnorodne wydarzenia artystyczne. Na wzgórzu powstało również 15 tzw. "miejsc magicznych", które także mogą służyć do organizacji kameralnych imprez kulturalnych. Wprowadzenie wysokiej jakości oświetlenia podkreśliło walory estetyczne parku. Wzgórze jest teraz ciekawym, bezpiecznym miejscem rekreacji i wypoczynku dla całych rodzin oraz interesującym punktem na mapie dla turystów.

W ubiegłym roku miasto "wypuściło" spot reklamujący odnowione Wzgórze Zamkowe. Czy ta forma promocji przyniosła znaczące korzyści?

Spot miał zachęcić turystów do odwiedzenia Będzina i poznania nowego, atrakcyjnego oblicza wzgórza. Materiał spowodował, że telewidzowie z całego kraju mogli poznać to wyjątkowe miejsce i przekonać się, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Tak pasjonaci historii, jak i dzieci oraz osoby pragnące wypoczynku na łonie natury. To wszystko oferuje odnowione Wzgórze Zamkowe. Dlatego też nie dziwi nas odzew, jaki wywołała emisja spotów w telewizji. Wiele osób dopiero po obejrzeniu materiałów zdało sobie sprawę, jak zmieniło się wzgórze. Zachęceni tym co zobaczyli, postanowili odwiedzić nasze miasto.

Gorące tematy

Sezon festiwali otwarty!

Sezon festiwali otwarty!

Wszystko wskazuje na to, że otwarcie tegorocznego sezonu polskich festiwali będzie naprawdę mocne! Jeżeli jeszcze nie macie planów na weekend...to już chyba po problemie. Fani muzyki więcej

Snowfest - znamy już pełen line up!

Snowfest - znamy już pełen line up!

Już niedługo SnowFest Festival powered by Tauron po raz 7. udowodni, że impreza do rana pod gołym niebem to nie tylko domena ciepłych, letnich miesięcy. Najgorętsze wydarzenie trwającego więcej

Snowfest - drugie ogłoszenie!

Snowfest - drugie ogłoszenie!

Siódma edycja festiwalu SnowFest - najgorętszego wydarzenia w samym środku zimy - odbędzie się 28 i 29 lutego w Szczyrku. Po raz kolejny na terenie amfiteatru pojawi się liczna grupa więcej

MIASTA MAJĄ DOBRY PR

MIASTA MAJĄ DOBRY PR

Jak polskie miasto stało się rozpoznawalne na całym świecie, jak wciągnąć w marketing miejsc influencerów, jak wykorzystać storytelling w samorządach, jakie akcje społeczne prowadzić, aby więcej

Nowa muzyka

Nowa muzyka

Na mapie polskich festiwali można spokojnie doliczyć się co najmniej kilkudziesięciu pozycji. Niektóre są małe, kameralne, zaszyte w podziemiach fortu lub leśnej głuszy. Inne wręcz więcej