Rowerem przez Śląsk i Zagłębie

Utworzone: środa, 30 kwietnia 2014 Autor: Rafał Bura
fot. roweremprzezslask.pl
Dzięki rowerowym przejażdżkom możemy nie tylko zwiedzać nowe miejsca, ale również dbać o zdrowie i kondycję

 

Zrobiło się ciepło, a na ulicach naszych miast jest coraz więcej rowerzystów. Katowicki Urząd Miasta ogłosił niedawno przetarg na projekt trasy rowerowej, która połączy centrum miasta z Parkiem Śląskim. Chodzi o przedłużenie już istniejącej trasy rowerowej wzdłuż ulicy Chorzowskiej. Na razie urywa się za Silesia City Center i rowerzystom trudno jechać dalej w stronę Parku Śląskiego czy ul. Gliwickiej. To ma się jednak zmienić. Sezon na dwa kółka rozpoczyna także Miasto Ogrodów. Dwadzieścia nowych rowerów marki Romet pojawi się w maju w wypożyczalniach prowadzonych przez Instytucję Kultury Katowice. Prócz nowych rowerów, wzorem zeszłego roku będziemy zapraszać na wycieczki rowerowe do najciekawszych miejsc w Katowicach i na Górnym Śląsku. Niezmiennie z rowerów będą także korzystali goście Off Festivalu i festiwalu Tauron Nowa Muzyka - mówi Łukasz Kałębasiak, rzecznik Miasta Ogrodów. Tymczasem warto przybliżyć inne trasy godne uwagi miłośników aktywnego spędzania czasu.

Mazury na Śląsku czyli Rybnik na rowerze

Rybnik od dawna posiada miano miasta idealnego dla rowerzystów. Wielu przekonało się, że to nie tylko czar starówki, ale i piękne lasy wokół oraz skryte wśród drzew ośrodki wypoczynkowe są prawdziwą perełką miasta. Najlepiej wsiąść na rower i ruszyć od ulicy Przelotowej (leśna, utwardzona droga) w kierunku dzielnicy Kamień. To o Kamieniu mówił Kazimierz Górski jako o miejscu, które "przynosi nam szczęście". To tutaj Orły Górskiego przygotowywały się do pamiętnego mundialu w 1974 roku. Warto tu chwilę odpocząć. Jest nowoczesna i bardzo duża siłownia pod chmurką i Rodzinny Park Atrakcji. Wracamy kilometr trasą, którą przyjechaliśmy, by na skrzyżowaniu leśnych dróg skręcić w prawo, w niebieski szlak - w stronę Golejowa, Ochojca i zalewu rybnickiego. To piękny etap, z malowniczą trasą. Szybko można poczuć iście mazurski klimat. Trudno uwierzyć, że jesteśmy na Górnym Śląsku. Jako drogę powrotną najlepiej obrać popularny szlak wzdłuż ul. Rudzkiej do samego rynku - około 8 km.

Turystyka rowerowa
fot. roweremprzezslask.pl

Trasa w górach - Beskid żywiecki

Po płaskim jest fajnie, ale przychodzi taki moment, kiedy trzeba sobie dać trochę w kość. Alternatywną wycieczką jest trasa w Beskidach. Prawdziwą górską wycieczkę można sobie zafundować na trasie Ustroń - Równica Orłowa - Trzy Kopce Wiślańskie - Wisła Gościejów - Wisła Centrum - Ustroń Polana - Ustroń. Nie jest bardzo wymagająca, ale nie jest dla każdego rowerzysty i sprzętu. Zaczynamy podjazdem na Równicę. Jeśli to przetrzymamy, potem jest pięknie. Las, trochę widoków, na Trzech Kopcach świetna chatka Telesforówka, gdzie powinniśmy odpocząć. Górami około 10-15 kilometrów, oznakowania doskonałe, nie można się zgubić. Zjazd z gór do Wisły to bajka. Potem ścieżką wzdłuż głównej drogi Wisła -Ustroń. W górach uważajmy na turystów pieszych, tą trasą chodzi ich wielu. Wyjazd na cały dzień, nie ma sensu się spieszyć, warto delektować się i widokami z góry i tętniącymi życiem Wisłą czy Ustroniem.

Miasto Ogrodów wypożycza mieszkańcom regionu rowery
fot. Miasto Ogrodów

Z Będzina do Dąbrowy

Trasa rowerowa wiodąca wzdłuż Czarnej Przemszy przez Będzin do Dąbrowy Górniczej jest jedną z przyjemniejszych. Dlaczego? Choćby ze względu na fakt, że jej większość przebiega w terenie, z dala od miasta, ruchliwych ulic i samochodów. Spokojnie można ją pokonać na miejskim rowerze i połączyć z piknikiem nad jeziorem Pogoria III. Obecnie Pogoria III jest najbardziej tętniącym życiem miejscem, w którym mieszkańcy okolicznych miast spędzają aktywnie czas. Trasę najlepiej rozpocząć w Będzinie, u podnóży warowni, na parkingu przy Czarnej Przemszy. Rower prowadzimy przez malownicze, zielone tereny. Oczywiście w oddali bez problemu po lewej stronie dostrzeżecie Łagiszę, dzielnicę Będzina, i jej najbardziej charakterystyczny punkt, czyli elektrownię. Zabawa zaczyna się, gdy docieramy do trasy od strony Kuźnicy Warężyńskiej, która leży w gminie Siewierz. Tym, którzy nie boją się pobrudzić, brodzić w błocie i wodzie, przeprawiać rower przez wodę - dostarcza ona najwięcej frajdy. Dalej szlak prowadzi przez las wprost na Pogorię II, a stąd tylko 2 kilometry właśnie na Pogorię III.

Turystyka rowerowa na Śląsku i Zagłębiu Dąbrowskim
fot. roweremprzezslask.pl

O czym powinniśmy pamiętać wybierając się na rowerową wyprawę:

  • Uważnie zbadać stan roweru, zwłaszcza przed okresem wakacyjnym - unikniemy w ten sposób awaryjnych napraw na trasie. Badamy stan techniczny hamulców, przerzutek, poziom nasmarowania poszczególnych części, ciśnienie w oponach.
  • Nie zapominamy zabrać ze sobą zestawu narzędzi - nawet wtedy, kiedy rower był w doskonałym stanie technicznym. Dodatkowo do plecaka zabieramy apteczkę i bidon z wodą lub preparatem izotonicznym.
  • Do plecaka wrzucamy także odzież na zmianę na każdą pogodę. Nie zapominamy o nakryciu przeciwdeszczowym.
  • Jeśli to możliwe wyposażamy rower w błotniki. Do zróżnicowanych podróży wskazane jest także posiadanie roweru o takiej budowie, która umożliwi nam poruszanie się zarówno po polnych czy leśnych dróżkach jak i po asfaltowych nawierzchniach.
  • Przed wyjazdem w dalsze trasy uważnie planujemy podróż. Czytamy przewodnik lub mapę - umożliwi to zaplanowanie odwiedzenia najciekawszych miejsc i co ważniejsze nie będziemy nadkładać drogi.
  • Starajmy się nosić odzież w kolorach odblaskowych i przede wszystkim: jeździmy w kasku.

Gorące tematy

Snowfest - drugie ogłoszenie!

Snowfest - drugie ogłoszenie!

Siódma edycja festiwalu SnowFest - najgorętszego wydarzenia w samym środku zimy - odbędzie się 28 i 29 lutego w Szczyrku. Po raz kolejny na terenie amfiteatru pojawi się liczna grupa więcej

MIASTA MAJĄ DOBRY PR

MIASTA MAJĄ DOBRY PR

Jak polskie miasto stało się rozpoznawalne na całym świecie, jak wciągnąć w marketing miejsc influencerów, jak wykorzystać storytelling w samorządach, jakie akcje społeczne prowadzić, aby więcej

Nowa muzyka

Nowa muzyka

Na mapie polskich festiwali można spokojnie doliczyć się co najmniej kilkudziesięciu pozycji. Niektóre są małe, kameralne, zaszyte w podziemiach fortu lub leśnej głuszy. Inne wręcz więcej

PR W SAMORZĄDZIE JUŻ WE WRZEŚNIU

PR W SAMORZĄDZIE JUŻ WE WRZEŚNIU

Samorządowa gra o tron - rusza konkurs Kryształy PR-u Zmagania serialowych bohaterów o miejsce na tronie dobiegły końca. Ich role przejął jednak ktoś inny, a rozgrywka toczy się więcej

AIR SHOW W 100 LECIE POWSTAŃ ŚLĄSKICH

AIR SHOW W 100 LECIE POWSTAŃ ŚLĄSKICH

Widowiskowe podniebne akrobacje, rekonstrukcje walk i historyczne dioramy – już 15 czerwca na katowicki Muchowiec powróci FAJERA! W tym roku wydarzenie zostało włączone w oficjalne obchody więcej