Mieszkańcy zachodniej Europy, przede wszystkim Niemcy i Holendrzy, już od dawna fanatycznie zwiedzają świat w swoich kamperach. W Stanach Zjednoczonych emeryci na stałe przenoszą się z domów i mieszkań do samochodów czy przyczep. Caravaning to pasja spędzania nie tylko wolnego czasu, ale nawet życia w przyczepie lub samochodzie campingowym. A jak jest w Polsce i na Śląsku?
Samochody campingowe były kiedyś w Polsce nie lada luksusem. Miłośnicy podróżowania zwiedzali Polskę i świat jeżdżąc głównie z namiotem. Później zaczęły się przebudowy małych busów sprowadzanych z zagranicy na turystyczne stancje, aż w końcu zaczęto kupować kampery oraz przyczepy. Wydatek nie mały, ale zapaleni caravaningowcy przekonują, że warto.

fot. Polskie Centrum Caravaningu
Przenośne mieszkanie
Przyczepa campingowa czy kamper może z sukcesem funkcjonować jako małe mieszkanie. Jest tu nie tylko stolik, łóżko i szafki, ale również toaleta oraz aneks kuchenny. Można powiedzieć, że to kawalerka na kołach, gdzie na kilku metrach kwadratowych znajdzie się miejsce na salon, sypialnię, kuchnię i łazienkę. Podróż, urlop czy wycieczka w nim są więc niezwykle komfortowe oraz funkcjonalne. Dzięki wygodzie oraz praktyczności jaką dają przyczepy i kampery, wielu ludzi decyduje się na zamieszkanie w nich. To wybór odważny, aczkolwiek ma niezwykłą wartość dodaną − poczucie wolności.
Gdzie szukać informacji?
W Internecie aż roi się od stron, portali oraz forów dla caravaningowców. Znajdziemy tam porady dotyczące pojazdów, oferty miejsc postojowych lub po prostu tzw. zajawkowiczów, którzy szukają kompanów do wspólnych podróży lub dzielą się doświadczeniami. Polski Związek Motorowy od lat organizuje zloty i imprezy caravaningowe, a nawet Mistrzostwa Polski w tej dziedzinie. Ponadto, w Polsce od 1964 roku istnieje Polska Federacja Campingu i Caravaningu. To organizacja społeczna, rzecznik rozwoju campingu oraz organizator turystyki campingowej na terenie Polski. PFCC od lat popularyzuje caravaning, uczy zachowania na campingach i szacunku dla środowiska naturalnego. Na terenie Śląska bieżące informacje można znaleźć na głównej stronie Śląskiego Automobilklubu - http://www.auto-slaski.katowice.pl/. Władze związku zapraszają m.in. na ogólnopolski Zlot Caravaningowy, który odbędzie się w malowniczej miejscowości Brenna od 9 do 11 maja. Koszt uczestnictwa w Zlocie wynosi 120 zł od załogi ( 2 osoby dorosłe + 2 dzieci)

fot. Polskie Centrum Caravaningu
Miłośników caravaningu w Polsce wciąż przybywa. To tani i wygodny sposób na podróżowanie, zwiedzanie, spełnianie marzeń, poczucie wolności i bliskości z naturą. A coraz częściej także możliwość rozpoczęcia nowego życia. Wystarczy tylko mapa, wielka wyobraźnia i swego rodzaju odwaga. A z bardziej przyziemnych rzeczy − dobry samochód campingowy i zapas benzyny.