Noc Muzeów na Śląsku i Zagłębiu. Gdzie warto być?

Kategorie: Rozrywka Silesia24
Utworzone: środa, 14 maja 2014 Autor: Dawid Kwiecień
fot. materiały prasowe Muzeum Śląskiego
Noc Muzeów odbędzie się między innymi na terenach Nowej Siedziby Muzeum Śląskiego

 

17 maja w polskich miastach odbędzie się kolejna Noc Muzeów - impreza, podczas której placówki kulturalne organizują specjalne programy z rozmaitymi atrakcjami. Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w 1997 roku w Berlinie. Do Polski zwyczaj ten przybył 6 lat później, a pionierem było poznańskie Muzeum Narodowe. Z roku na rok do akcji, która cieszy się rosnącym cały czas zainteresowaniem, dołączają kolejne miasta. Gdzie warto pojawić się 17 maja?

MUZEUM ŚLĄSKIE

Noc 17 maja w Muzeum Śląskim odbędzie się w dwóch lokalizacjach - na terenie nowej siedziby oraz przy alei Korfantego. Tam gdzie niegdyś mieściła się KWK "Katowice" odbędą się warsztaty street-art oraz warsztaty malowania "Teatr malarzy miasta". W programie znalazły się także: prezentacja niemieckiej armaty przeciwlotniczej, wykład o historii kopalni "Katowice", pokaz silnika parowego oraz emisja filmu o budowie Nowej Siedziby Muzeum Śląskiego.

Przy alei Korfantego z kolei wyświetlone zostaną materiały filmowe dotyczące przemian na Górnym Śląsku. Na godzinę 20.00 odbędzie się inauguracja wystawy "Fale: Subiektywna historia polskiego strit-artu", a kwadrans później przed wejściem do budynku muzeum rozpocznie się koncert bytomskiego gitarzysty Marka Makarona Motyki.

GALERIA SZYB WILSON

Między godziną 19.00 a 24.00 warto odwiedzić Galerię Szyb Wilson, gdzie coś dla siebie znajdą zarówno mali, jak i duzi poszukiwacze atrakcji. Dzieci zmierzą się z malarskimi płótnami i spróbują rzeźbić w glinie. Organizatorzy zaplanowali również grę z nagrodami. Na starszych gości Galerii Szyb Wilson czeka z kolei trójwymiarowa gra planszowa. Jej uczestnicy wcielą się w rolę... pionków, a żeby móc rzucić kostką, będą musieli poprawnie odpowiadać na pytania. Noc Muzeów będzie też obfitować w muzyczne emocje. O 21.00 wystąpi zespół Blokowioska, który łączy tradycyjną muzykę ludową z elektronicznymi brzmieniami i beatboxem.

MUZEUM MIEJSKIE "SZTYGARKA"

Co czeka nas w zagłębiowskich muzeach? "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej od 18.00 do północy zaprasza na zwiedzanie Muzeum, Kopalni Ćwiczebnej oraz Parku Militarno-Historycznego REDUTA. W tym czasie odbędą się także pokazy gier historycznych, promocja albumu Andrzeja Kryzy "Pejzaże Dąbrowy Górniczej) oraz spektakl plenerowy Teatru Gry i Ludzie "Ballada o Janie Wnęku. Ponadto na chętnych ma czekać samochód wojskowy, który co dwie godziny będzie kursował do Muzeum Zagłębia w Będzinie.

MUZEUM ZAGŁĘBIA W BĘDZINIE

W historycznej stolicy Zagłębia Dąbrowskiego nie będziemy mogli narzekać na brak atrakcji. Podczas zwiedzania zamku zobaczymy ekspozycje "Dawna broń", "Dzieje zamku i miasta" oraz "Początki Będzina". Oprócz tego na dziedzińcu grupy rekonstrukcyjne Nordlige Sverda Hird, GRH Pro Maiorum Gloria, GRH Reduta i Bractwo Rycerskie Zamku Będzin zaprezentują uzbrojenie oraz ubiór jakie nosiło się w dawnych czasach. Nie zabraknie również pokazów walk rycerskich, a chętni będą mogli spróbować strzelać z łuku, rzucać włócznią czy władać mieczem. Natomiast w Podziemiach Będzińskich na zwiedzających będzie czekała wystawa niemieckich zdjęć prezentujących budowę schronów przeciwlotniczych oraz fotografii dokumentujących prace remontowe tuneli pod Wzgórzem Zamkowym.

MUZEUM AUTOBUSÓW W BĘDZIŃSKIEJ ZAJEZDNI

Będąc w Będzinie warto również zajrzeć do zajezdni autobusowej w Będzinie, która choć nie pełni już tych funkcji co dawniej, to wciąż jest żywa i służy ludziom. Od zeszłego roku można w niej oglądać zabytkowe pojazdy oraz przedmioty związane z komunikacją miejską. Z okazji Nocy Muzeów odbędzie się tam projekt "Autobus Czerwony". Oprócz tradycyjnego zwiedzania w planach jest prezentacja filmu dokumentalnego o pewnym sławnym kierowcy. Jak brzmi ono nazwisko? Na razie pozostaje to tajemnicą.

MUZEUM W SOSNOWCU - PAŁAC SCHONA

Noc Muzeów przy ulicy Chemicznej odbędzie się pod znakiem Legionów Polskich. W Pałacu Schona goście wezmą udział we wspólnym śpiewaniu pieśni legionowych, a także spróbują grochówki, jaką jadali żołnierze oddziałów wojskowych, którym początek dała Pierwsza Kompania Kadrowa. Z tym tematem związany jest również wykład prof. dr hab. Dariusza Nawrota oraz wystawa "Legiony Polskie w Zagłębiu Dąbrowskim". Co jeszcze zaplanowali organizatorzy? Warsztaty plastyczne i ekspozycje: "Polskie szkło współczesne" i "Najstarsze kościoły Sosnowca".

FABRYKA PORCELANY W KATOWICACH

W tej wyjątkowej, nocnej akcji ponownie uczestniczy Muzeum Historii Katowic. W historycznej fabryce porcelany przy ulicy Porcelanowej 23 odbędzie się wycieczka "Kawał terenu z potężną historią po kompleksie fabryki porcelany w Katowicach", warsztaty dekorowania filiżanek oraz wernisaż wystawy "Elektryfikacja" Bogdana Kosaka.

MUZEUM HISTORII KOMPUTERÓW I INFORMATYKI

"Komputery w wojsku - dawniej i dziś. Przeżyj z nami "cyberwojskową" przygodę" - to hasło atrakcji przygotowanych na 17 maja przez Muzeum Historii Komputerów i Informatyki. Fanom militariów organizatorzy udostępnią szereg symulatorów, pozwalających wcielić się w pilotów rozmaitych maszyn wojskowych. Ciekawie zapowiada się także tworzenie własnej gry militarnej. Najmłodsi z kolei będą mogli spędzić czas w kąciku animacyjnym.

Gorące tematy

SnowFest 2018, czyli mocny początek festiwalowego roku!

SnowFest 2018, czyli mocny początek festiwalowego roku!

Namioty tętniące światową elektroniką, żywiołowe koncerty odstraszające mrozy a do tego widowiskowe konkursy snowboardowo-narciarskie i smaczny zlot foodtrucków. Kolejna, piąta już edycja więcej

Najgorętszy festiwal zimy!

Najgorętszy festiwal zimy!

Już za 3 dni rozpocznie się wydarzenie, na jakie fani ekstremalnych sportów zimowych i dobrej, elektronicznej muzyki czekali od dawna! Pięć scen, 30 artystów, widowiskowy konkurs snowboardowy i więcej

OFF FESTIVAL - SIERPIEŃ 2018

OFF FESTIVAL - SIERPIEŃ 2018

Czas mija szybko. Wydaje się, że OFF Festival 2017 skończył się ledwie chwilę temu, a tu już pełną parą ruszyły prace nad kolejną edycją. Znamy już pierwszych wykonawców, którzy więcej

WALENTYNKOWO W PKZ

WALENTYNKOWO W PKZ

Wiele emocji i atrakcji dla zakochanych zaplanował Pałac Kultury Zagłębia. Już 14 lutego br. w Sali Teatralnej PKZ odbędzie się koncert zespołu Sorry Boys! W ramach trasy „Amour więcej

Czytanie to nie kara, to przyjemność – Nicholas Sparks

Czytanie to nie kara, to przyjemność – Nicholas Sparks

100 milionów sprzedanych egzemplarzy dwudziestu tytułów na całym świecie. Ponad połowa powieści zekranizowanych. Czy te liczby mówią o sukcesie Nicholasa Sparksa? Dla niego więcej