Noc Muzeów na Śląsku i Zagłębiu. Gdzie warto być?

Kategorie: Rozrywka Silesia24
Utworzone: środa, 14 maja 2014 Autor: Dawid Kwiecień
fot. materiały prasowe Muzeum Śląskiego
Noc Muzeów odbędzie się między innymi na terenach Nowej Siedziby Muzeum Śląskiego

 

17 maja w polskich miastach odbędzie się kolejna Noc Muzeów - impreza, podczas której placówki kulturalne organizują specjalne programy z rozmaitymi atrakcjami. Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w 1997 roku w Berlinie. Do Polski zwyczaj ten przybył 6 lat później, a pionierem było poznańskie Muzeum Narodowe. Z roku na rok do akcji, która cieszy się rosnącym cały czas zainteresowaniem, dołączają kolejne miasta. Gdzie warto pojawić się 17 maja?

MUZEUM ŚLĄSKIE

Noc 17 maja w Muzeum Śląskim odbędzie się w dwóch lokalizacjach - na terenie nowej siedziby oraz przy alei Korfantego. Tam gdzie niegdyś mieściła się KWK "Katowice" odbędą się warsztaty street-art oraz warsztaty malowania "Teatr malarzy miasta". W programie znalazły się także: prezentacja niemieckiej armaty przeciwlotniczej, wykład o historii kopalni "Katowice", pokaz silnika parowego oraz emisja filmu o budowie Nowej Siedziby Muzeum Śląskiego.

Przy alei Korfantego z kolei wyświetlone zostaną materiały filmowe dotyczące przemian na Górnym Śląsku. Na godzinę 20.00 odbędzie się inauguracja wystawy "Fale: Subiektywna historia polskiego strit-artu", a kwadrans później przed wejściem do budynku muzeum rozpocznie się koncert bytomskiego gitarzysty Marka Makarona Motyki.

GALERIA SZYB WILSON

Między godziną 19.00 a 24.00 warto odwiedzić Galerię Szyb Wilson, gdzie coś dla siebie znajdą zarówno mali, jak i duzi poszukiwacze atrakcji. Dzieci zmierzą się z malarskimi płótnami i spróbują rzeźbić w glinie. Organizatorzy zaplanowali również grę z nagrodami. Na starszych gości Galerii Szyb Wilson czeka z kolei trójwymiarowa gra planszowa. Jej uczestnicy wcielą się w rolę... pionków, a żeby móc rzucić kostką, będą musieli poprawnie odpowiadać na pytania. Noc Muzeów będzie też obfitować w muzyczne emocje. O 21.00 wystąpi zespół Blokowioska, który łączy tradycyjną muzykę ludową z elektronicznymi brzmieniami i beatboxem.

MUZEUM MIEJSKIE "SZTYGARKA"

Co czeka nas w zagłębiowskich muzeach? "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej od 18.00 do północy zaprasza na zwiedzanie Muzeum, Kopalni Ćwiczebnej oraz Parku Militarno-Historycznego REDUTA. W tym czasie odbędą się także pokazy gier historycznych, promocja albumu Andrzeja Kryzy "Pejzaże Dąbrowy Górniczej) oraz spektakl plenerowy Teatru Gry i Ludzie "Ballada o Janie Wnęku. Ponadto na chętnych ma czekać samochód wojskowy, który co dwie godziny będzie kursował do Muzeum Zagłębia w Będzinie.

MUZEUM ZAGŁĘBIA W BĘDZINIE

W historycznej stolicy Zagłębia Dąbrowskiego nie będziemy mogli narzekać na brak atrakcji. Podczas zwiedzania zamku zobaczymy ekspozycje "Dawna broń", "Dzieje zamku i miasta" oraz "Początki Będzina". Oprócz tego na dziedzińcu grupy rekonstrukcyjne Nordlige Sverda Hird, GRH Pro Maiorum Gloria, GRH Reduta i Bractwo Rycerskie Zamku Będzin zaprezentują uzbrojenie oraz ubiór jakie nosiło się w dawnych czasach. Nie zabraknie również pokazów walk rycerskich, a chętni będą mogli spróbować strzelać z łuku, rzucać włócznią czy władać mieczem. Natomiast w Podziemiach Będzińskich na zwiedzających będzie czekała wystawa niemieckich zdjęć prezentujących budowę schronów przeciwlotniczych oraz fotografii dokumentujących prace remontowe tuneli pod Wzgórzem Zamkowym.

MUZEUM AUTOBUSÓW W BĘDZIŃSKIEJ ZAJEZDNI

Będąc w Będzinie warto również zajrzeć do zajezdni autobusowej w Będzinie, która choć nie pełni już tych funkcji co dawniej, to wciąż jest żywa i służy ludziom. Od zeszłego roku można w niej oglądać zabytkowe pojazdy oraz przedmioty związane z komunikacją miejską. Z okazji Nocy Muzeów odbędzie się tam projekt "Autobus Czerwony". Oprócz tradycyjnego zwiedzania w planach jest prezentacja filmu dokumentalnego o pewnym sławnym kierowcy. Jak brzmi ono nazwisko? Na razie pozostaje to tajemnicą.

MUZEUM W SOSNOWCU - PAŁAC SCHONA

Noc Muzeów przy ulicy Chemicznej odbędzie się pod znakiem Legionów Polskich. W Pałacu Schona goście wezmą udział we wspólnym śpiewaniu pieśni legionowych, a także spróbują grochówki, jaką jadali żołnierze oddziałów wojskowych, którym początek dała Pierwsza Kompania Kadrowa. Z tym tematem związany jest również wykład prof. dr hab. Dariusza Nawrota oraz wystawa "Legiony Polskie w Zagłębiu Dąbrowskim". Co jeszcze zaplanowali organizatorzy? Warsztaty plastyczne i ekspozycje: "Polskie szkło współczesne" i "Najstarsze kościoły Sosnowca".

FABRYKA PORCELANY W KATOWICACH

W tej wyjątkowej, nocnej akcji ponownie uczestniczy Muzeum Historii Katowic. W historycznej fabryce porcelany przy ulicy Porcelanowej 23 odbędzie się wycieczka "Kawał terenu z potężną historią po kompleksie fabryki porcelany w Katowicach", warsztaty dekorowania filiżanek oraz wernisaż wystawy "Elektryfikacja" Bogdana Kosaka.

MUZEUM HISTORII KOMPUTERÓW I INFORMATYKI

"Komputery w wojsku - dawniej i dziś. Przeżyj z nami "cyberwojskową" przygodę" - to hasło atrakcji przygotowanych na 17 maja przez Muzeum Historii Komputerów i Informatyki. Fanom militariów organizatorzy udostępnią szereg symulatorów, pozwalających wcielić się w pilotów rozmaitych maszyn wojskowych. Ciekawie zapowiada się także tworzenie własnej gry militarnej. Najmłodsi z kolei będą mogli spędzić czas w kąciku animacyjnym.

Gorące tematy

Sezon festiwali otwarty!

Sezon festiwali otwarty!

Wszystko wskazuje na to, że otwarcie tegorocznego sezonu polskich festiwali będzie naprawdę mocne! Jeżeli jeszcze nie macie planów na weekend...to już chyba po problemie. Fani muzyki więcej

Snowfest - znamy już pełen line up!

Snowfest - znamy już pełen line up!

Już niedługo SnowFest Festival powered by Tauron po raz 7. udowodni, że impreza do rana pod gołym niebem to nie tylko domena ciepłych, letnich miesięcy. Najgorętsze wydarzenie trwającego więcej

Snowfest - drugie ogłoszenie!

Snowfest - drugie ogłoszenie!

Siódma edycja festiwalu SnowFest - najgorętszego wydarzenia w samym środku zimy - odbędzie się 28 i 29 lutego w Szczyrku. Po raz kolejny na terenie amfiteatru pojawi się liczna grupa więcej

MIASTA MAJĄ DOBRY PR

MIASTA MAJĄ DOBRY PR

Jak polskie miasto stało się rozpoznawalne na całym świecie, jak wciągnąć w marketing miejsc influencerów, jak wykorzystać storytelling w samorządach, jakie akcje społeczne prowadzić, aby więcej

Nowa muzyka

Nowa muzyka

Na mapie polskich festiwali można spokojnie doliczyć się co najmniej kilkudziesięciu pozycji. Niektóre są małe, kameralne, zaszyte w podziemiach fortu lub leśnej głuszy. Inne wręcz więcej