Pszczynianie talent do sportu mają we krwi. Wywiad z Dariuszem Skrobolem

Kategorie: PSZCZYNA
Utworzone: czwartek, 29 maja 2014
fot. UM Pszczyna
Burmistrz Dariusz Skrobol

 

Firma Remondis zrezygnowała z planowanej inwestycji w Łące. Co Pan sądzi o tej decyzji oraz podejmowanych działaniach przeciwko rozbudowie sortowni?

Cieszę się, że firma wzięła pod uwagę protesty mieszkańców, nasze stanowiska - samorządowców i wycofała się z tej inwestycji. Czekamy również na zmianę przepisów. Gdyby w Polsce zastosowano rozwiązanie pszczyńskie, które stosowaliśmy od 2008 roku, to przypuszczam, że dziś nie mielibyśmy takich problemów jak rozbudowa stacji przeładunkowej w Łące.

W dalszym ciągu borykamy się z ogromnym problemem realizacji ustawy, którą narzucił na nas parlament, czyli obowiązku pozostawienia śmieci w regionie. Spowodowała ona, że firma Remondis w 2010 roku, jeszcze przed wejściem w życie nowego prawa, zdecydowała się rozbudować istniejącą stację, dostosowując się do potencjalnych przepisów. Dzisiaj widzimy, że wywołało to ogromny problem społeczny.

Chcę zagwarantować mieszkańcom, że umowa z firmą Remondis jest podpisana w taki sposób, że w najbliższym czasie nie będzie żadnych podwyżek opłat za śmieci. Dzięki odpowiednim zapisom cena za śmieci jest ugruntowana. Dziś widzimy, że cena śmieci bardzo różnie kształtuje się na terenie Polski. Często tam, gdzie ceny były niskie, nie było wliczonych w nie różnych kosztów związanych z utylizacją odpadów selektywnych czy postawienia koszy na śmieci. W Pszczynie jest to bardzo dobrze rozwiązane i dziękuję mieszkańcom, że tak sprawnie współpracują i że nie mamy z tym problemów.

Na jakim etapie znajdują się prace na parkingu przy ulicy Chrobrego?

Największy parking w mieście jest już praktycznie na ukończeniu i za kilka dni zostanie oddany do użytku. Jest to największa, najważniejsza i najdłużej oczekiwana inwestycja w centrum miasta. Parking przez wiele lat był w fatalnym stanie, dlatego zdecydowałem się go wyremontować. Cieszę się, że mieszkańcy będą mogli swobodnie wjeżdżać na parking, korzystać z nowej nawierzchni i nie będą narzekać, że muszą płacić za dziury.

Jak Pan ocenia działania służb w związku z niedawnym zagrożeniem powodziowym?

Nasze służby, czyli miejskie, oceniam bardzo dobrze. Jesteśmy świetnie przygotowani i mamy ogromne doświadczenie z nieszczęśliwych wydarzeń z lat ubiegłych. Przez wiele lat byłem szefem sztabu kryzysowego pracując w starostwie, więc te tematy są mi bardzo bliskie. Chciałbym podziękować wszystkim Ochotniczym Strażom Pożarnym, Zawodowej Straży Pożarnej, Policji, Straży Miejskiej, Zarządzaniu Kryzysowemu. Bez ich doświadczenia i profesjonalizmu nie mielibyśmy tak spokojnego przejścia nawałnic. Cieszę się, że ominęły one powiat i gminę Pszczyna, a podtopienia były niewielkie w stosunku do ubiegłego roku.

W Mistrzostwach Polski Juniorów i Młodzieżowców w Badmintonie Paweł Pietryja sięgnął po złoto, a Pszczyński Halowy Turniej Piłki Siatkowej Niesłyszących zakończył się zwycięstwem tutejszej drużyny. Pszczynianie talent do sportu mają we krwi?

Nie tylko we krwi, ale przede wszystkim w sercu. Jesteśmy wyjątkowo waleczni, a badmintoniści mają wspaniałe osiągnięcia. Byłem na meczu finałowym i dawno nie przeżyłem takich emocji. Gratuluję naszym chłopakom, a przede wszystkim panu Pietryi.

Kluby mogą liczyć na naszą pomoc. Obecnie ich dofinansowanie wynosi prawie milion złotych. Wspieramy zarówno kluby związane ze sportami siłowymi, jak i ze strzelectwem. Największe dofinansowanie przeznaczone jest dla piłkarzy gminy Pszczyna.

Cieszę się i jestem dumny ze wspaniałych osiągnięć naszych lekkoatletów. Również strzelcy skupieni wokół Bractwa Kurkowego wchodzą na coraz to wyższe szczeble i startują w mistrzostwach ogólnopolskich plasując się w połowie tabeli, co bardzo dobrze wróży, bo ćwiczą zaledwie od roku. Świetnymi osiągnięciami mogą pochwalić się również nasi pływacy i piłkarze. Gratuluję wszystkim sportowcom, życzę dalszych osiągnięć i jak najmniej kontuzji. Cieszę się, że jako burmistrz mogę podpisać umowy dofinansowania dla klubów sportowych z gminy Pszczyna.

 

Poprosiliśmy Pana Burmistrza również o komentarz do wyroku w sprawie prowadzenia ksiąg rachunkowych. Jak powiedział rzecznik Dariusza Skrobola, zgodnie z przyjętym zwyczajem nie będzie on wypowiadał się na temat decyzji sądu.

Gorące tematy

BYTOMSKIE PONDERABILIA

BYTOMSKIE PONDERABILIA

Jak mawiał Johann Wolfgang von Goethe: „kolekcjonerzy to ludzie szczęśliwi”. Wielu więc szczęściarzy i szczęśliwców spotkać można w pierwszy piątek i w pierwszą sobotę każdego więcej

BOGACTWO EMOCJI CZYLI TNM 2018

BOGACTWO EMOCJI CZYLI TNM 2018

Trudno w jednym materiale opisać wszystko to, co się wydarzyło w trakcie tegorocznego Festiwalu Tauron Nowa Muzyka. W ciągu czterech dni na 7 scenach wystąpiło 62 artystów z 20 krajów. więcej

CZASAMI CZYTAMY KSIĄŻKI

CZASAMI CZYTAMY KSIĄŻKI

OFF Festival Katowice 2018Czasami czytamy książkiCzasami gotuję, czasami chodzę do łóżka, czasami piszę piosenki, czasami zabijam... Słowo „czasami” zdominuje tegoroczną odsłonę więcej

Muzyka, światło i nowe technologie

Muzyka, światło i nowe technologie

Kontrast. Smak. Ludzie. Emocje. Miejsce, gdzie najnowsza technologia miesza się z tłem historii. Już za niespełna trzy tygodnie odbędzie się wyjątkowy INTRO Festival. Gdyby wydarzenia muzyczne więcej

OFF-SZEM BĘDZIEMY NA OFF-IE A WY?

https:// facebook.com/offfestival/videos/10156426157332208/ więcej