Industriada 2014. Gdzie być, co zwiedzać?

Kategorie: Rozrywka Silesia24
Utworzone: czwartek, 12 czerwca 2014 Autor: Dawid Kwiecień
fot. industriada.pl
Tegoroczna Industriada jest już piątą edycją Święta Szlaku Zabytków Techniki

 

Przed nami piąta edycja Industriady. W sobotę od godziny 9:00 do 21:00 mieszkańcy regionu będą mogli odwiedzać poprzemysłowe obiekty i uczestniczyć w przygotowanych przez organizatorów atrakcjach. Wszystkich z nich zapewne nie uda nam się odwiedzić, gdyż Święto Szlaku Zabytków Techniki w tym roku odbędzie się aż w 24 miejscowościach! Gdzie więc się udać? Ten trudny wybór powinna Wam ułatwić przygotowana przez nas lista!

Industriada w Bielsku-Białej odbędzie się w Starej Fabryce. Oprócz konkursów i możliwości zwiedzania obiektu w programie znajdziemy także między innymi warsztaty projektowania mody, wykłady o życiu kobiet przed stu laty oraz uroczyste odsłonięcie muralu na budynku muzeum.

Mieszkańcy Bytomia mogą odwiedzić Szyb Krystyna, Elektrociepłownie Szombierki lub Górnośląskie Koleje Wąskotorowe. W pierwszym obiekcie zaplanowane są plenery graficzne, I Otwarty Turniej Golfowy o puchar Industriady i koncert bluesowy. GKW proponuje przejazdy, festiwale i naukę jazdy lokomotywą, podczas gdy odwiedzający elektrownię będą mogli zwiedzić ją z przewodnikiem. W chorzowskim Szybkie Prezydent program będzie obracał się wokół muzyki, teatru, malarstwa, fotografii i mody, a w Hucie Królewskiej dowiemy się wielu ciekawostek o stali.

W Cieszynie do Industriady przyłączyło się Muzeum Drukarstwa, gdzie odbędzie się między innymi LARP, czyli fabularna gra miejska. W Czeladzi natomiast warto odwiedzić Galerię Sztuki Współczesnej Elektrownia. Poznamy tam industrialne gry planszowe, zobaczymy cuda techniki PRL-u, spróbujemy przysmaków kuchni domowej, poznamy historię kolonii robotniczej w dzielnicy Piaski i posłuchamy muzyki na żywo.

Święto Szlaku Zabytków Techniki zagości także w Częstochowie. Swoje programy przygotowali: Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, Muzeum Produkcji Zapałek, Muzeum Historii Kolei oraz Konduktorownia. Jeśli odwiedzimy "Sztygarkę" w Dąbrowie Górniczej, to zobaczymy pojazdy militarne, zwiedzimy wyrobiska Kopalni Ćwiczebnej i będziemy mogli pobawić się podczas koncertów.

Industriada - Święto Szlaku Zabytków Techniki
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, www.industriada.pl

Jeśli chodzi o gliwickie obiekty, to na liście znajdują się Muzeum Techniki Sanitarnej, Marina Gliwice, Radiostacja oraz Oddział Odlewnictwa Artystycznego. W programie pierwszego z obiektów umieszczono między innymi kino 7D i spektakl "Wodowanie". Marina zaprasza na poszukiwanie skarbów oraz rejsy przez śluzę, a w Radiostacji zaplanowano wystawę pojazdów zabytkowych, spektakle i koncerty. Wieczór zakończy natomiast magiczny pokaz Macieja Pola. W Stacji Wodociągowej Zawada w Karchowicach uruchomiony zostanie najstarszy w obiekcie zespół parowy, zwiedzanie starej kotłowni, zabawy i turnieje.

Co robić w sobotę w Katowicach? Możemy zajrzeć do Muzeum Śląskiego, by zwiedzić zabudowania dawnej KWK Katowice, zobaczyć eksperymenty z dziedziny fizyki i przyjrzeć się armacie Flak 8,8 cm. Walcownia Cynku postawiła na warsztaty i instalacje artystyczne, eksperymenty, mini koncert oraz projekcje filmu. Program Historycznej Fabryki Porcelany obraca się wokół... porcelany, ale będzie tu można także posłuchać muzyki. W Industriadzie uczestniczą także Galeria Szyb Wilson - gdzie odbędzie się między innymi zlot pojazdów zabytkowych - oraz osiedla: Nikiszowiec i Giszowiec.

W programie Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych pojawią się zabytkowe motocykle, inkubator naukowy, warsztaty rzeźbienia w lodzie oraz wybuchowa kuchnia. Elektryzujących emocji dostarczą natomiast zabawy z cewkami Tesli.

Jeśli ktoś marzył w dzieciństwie o zostaniu strażakiem, to powinien odwiedzić Mysłowice. W Centralnym Muzeum Pożarnictwa na gości czeka symulator pożarów, zabytkowe samochody, które zabiorą chętnych na przejażdżkę, a także 30-metrowa drabina wysuwna, która pozwoli na nietypowe podziwianie okolicy. Co w pszczyńskim Muzeum Prasy Śląskiej? Zobaczymy tam maszyny, za pomocą których w dawnych czasach tworzono książki i gazety, wystawę dotyczącą I wojny światowej w wydawanych wtedy na Śląsku gazetach, a także zbiory placówki. Oprócz tego zaplanowano zlot rowerowy, występy artystyczne oraz grę miejską.

W Radzionkowie Industriadę reprezentuje Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek, a w Rudach Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej. W Rudzie Śląskiej warto natomiast odwiedzić Szyb Mikołaj i Kolonię Robotniczą Ficinus. Jeśli chodzi o Rybnik, to tu do Święta Szlaku Zabytków Techniki przyłączyła się Zabytkowa Kopalnia Ignacy. Będzie można nie tylko ją zwiedzać, ale także odkryć tajniki kosmosu za pomocą Mobilnego Planetarium Bajkonur. W kopalni pojawi się także Remigiusz Rączka.

W Siemianowicach Śląskich atrakcje związane z Industriadą odbędą się w Parku Tradycji. Organizatorzy zaplanowali konkurs gotowania żuru śląskiego, pokazy pirotechniczne, wystawy, koncerty oraz nocne zwiedzanie z duchami. W Świętochłowicach po KWK Polska dziś pozostały tylko dwie wieże dawnych szybów. To właśnie tu będą rozgrywać się wydarzenia związane z tegoroczną Industriadą. Jednym z nich jest artystyczny pokaz laserowy. W programie znalazły się także prelekcje historyczne, koncert orkiestry górniczej, wystawa fotografii oraz wycieczka rowerowa szlakiem zabytków industrialnych.

Jeśli chodzi o Tarnowskie Góry, to tam należy odwiedzić Sztolnię Czarnego Pstrąga oraz Zabytkową Kopalnię Srebra. W tej drugiej oprócz zwiedzania będziemy mogli między innymi przejechać się legendarnym "Ogórkiem". Przygotowane będzie również koło wodne do wypłukiwania kruszcu, dzięki któremu każdy poczuje się jak ogarnięty gorączką srebra poszukiwacz.

Na liście piątej edycji Industriady znalazły się także Tychy. W Browarze Obywatelskim zobaczymy wystawę Śląskiego Klubu Birofilów, pobawimy się w miasteczku sportowym, a przy pomocy interaktywnej gry zapoznamy się z innymi obiektami na Szlaku Zabytków Techniki. Drugim miejscem w mieście słynącym z piwa jest Tyskie Browarium.

Industriada w Kopalni Guido
fot. Kopalnia Guido

W Muzeum Ustrońskim również zapowiada się ciekawy dzień. Wśród atrakcji znajduje się pokaz kucia wolnoręcznego, prezentacja zrekonstruowanego mielerza do wypalania węgla drzewnego, a także pokaz japońskich sztuk walki na miecze. Jeśli zaś zawitamy do Zabrza, to mamy szansę, by poczuć się jakbyśmy byli nad morzem. To dlatego, że w Kopalni Guido powstanie plaża sprzyjająca wakacyjnemu wypoczynkowi. Będzie można spróbować sił w skimboardzie albo siatkówce plażowej. Morsko-wakacyjny klimat udzieli się także Sztolni Królowa Luiza, która tego dnia będzie pełniła funkcję portu. Na wieczór zaplanowano koncert zespołu szantowego, po którym uruchomiona zostanie latarnia morska. Industriadowych atrakcji w Zabrzu dostarczy również Szyb Maciej.

Ostatnim miejscem na mapie tegorocznej Industriady jest Muzeum Browaru Żywiec, które w sobotę pokaże swoim gościom jak palić słód, warzyć piwo i je serwować. Odbędą się także zajęcia z foodpairingu, czyli podawania trunku z odpowiednimi potrawami.

Gorące tematy

Sezon festiwali otwarty!

Sezon festiwali otwarty!

Wszystko wskazuje na to, że otwarcie tegorocznego sezonu polskich festiwali będzie naprawdę mocne! Jeżeli jeszcze nie macie planów na weekend...to już chyba po problemie. Fani muzyki więcej

Snowfest - znamy już pełen line up!

Snowfest - znamy już pełen line up!

Już niedługo SnowFest Festival powered by Tauron po raz 7. udowodni, że impreza do rana pod gołym niebem to nie tylko domena ciepłych, letnich miesięcy. Najgorętsze wydarzenie trwającego więcej

Snowfest - drugie ogłoszenie!

Snowfest - drugie ogłoszenie!

Siódma edycja festiwalu SnowFest - najgorętszego wydarzenia w samym środku zimy - odbędzie się 28 i 29 lutego w Szczyrku. Po raz kolejny na terenie amfiteatru pojawi się liczna grupa więcej

MIASTA MAJĄ DOBRY PR

MIASTA MAJĄ DOBRY PR

Jak polskie miasto stało się rozpoznawalne na całym świecie, jak wciągnąć w marketing miejsc influencerów, jak wykorzystać storytelling w samorządach, jakie akcje społeczne prowadzić, aby więcej

Nowa muzyka

Nowa muzyka

Na mapie polskich festiwali można spokojnie doliczyć się co najmniej kilkudziesięciu pozycji. Niektóre są małe, kameralne, zaszyte w podziemiach fortu lub leśnej głuszy. Inne wręcz więcej