350 milionów euro zainwestuje Grupa EDF w Elektrownię Rybnik. Taką wiadomość ogłosił przebywający w Rybniku prezes firmy Henri Proglio. Oznacza to, że EDF będzie obecny w mieście do 2030 roku, jednak nie wiadomo, co będzie dalej.
Grupa EDF rozpoczyna projekt "Nowy Rybnik". Koncept ten pozwoli przeprowadzić modernizację urządzeń, przedłużyć ich żywotność i ograniczyć ilość emisji do atmosfery. Jest to inwestycja, która ma zastąpić pomysł budowy nowego bloku energetycznego. O tym mówił Gerard Roth, przewodniczący rady nadzorczej EDF Polska S.A. - W najbliższych latach wiele bloków energetycznych dojdzie do kresu swojej żywotności. Polska ma politykę energetyczną, w którą się wpisujemy. Być może udział gazu w produkcji energii w Polsce wzrośnie. Z zainteresowaniem śledziliśmy stanowisko rządu, który wzmacnia również kwestie atomu i zobaczymy, jakie w tej sprawie będą perspektywy w Polsce. Jesteśmy gotowi przekazać nasze doświadczenie i naszą wiedzę. Skupmy się więc na tym, w co dokładnie chce zainwestować Grupa EDF w Rybniku.
W ramach projektu zmodernizowanych zostanie 8 bloków. Inwestycja wpłynie na poprawę wydajności operacyjnej zakładu, wydłużenie jego działalności do 2030 roku, a także dostosuje go do norm środowiskowych Unii Europejskiej, które wejdą w życie w 2016 roku. Projekt obejmuje odazotowanie spalin, modernizację wydłużającą pracę wszystkich urządzeń zakładu, a także odsiarczanie spalin w blokach 1-4. Przewiduje się ponadto budowę oczyszczalni ścieków i stacji demineralizacji wody. Prace budowlane już się rozpoczęły.
Henri Proglio, prezes Grupy EDF, wyjaśnił dlaczego firma zdecydowała się na inwestycję w Rybniku. - Postanowiliśmy zachować węgiel jako surowiec, ale jednocześnie redukujemy skutki wpływu spalania na środowisko - również w celu spełnienia norm środowiskowych - tak, by Elektrownia Rybnik w sytuacji kiedy nie może być światowa referencją jeśli idzie o blok nadkrytyczny, spełniała przynajmniej najwyższe normy ochrony środowiska. Jeśli chodzi o węgiel dla całej światowej Grupy EDF utworzyliśmy tutaj w Polsce ośrodek badawczo-rozwojowy w zakresie spalania węgla i półspalania węgla z biomasą.
Obecny na konferencji prasowej prezydent Rybnika Adam Fudali docenia rolę firmy w życiu Rybnika i jego mieszkańców. - Środki, które napływają do naszego miasta z tytułu obecności elektrowni to przede wszystkim środki z podatków od nieruchomości, ale również te związane z celami społecznymi. Elektrownia utrzymuje fundację, która jest organizatorem znanych przedsięwzięć kulturalnych, jak RYJEK czy Ogólnopolski Festiwal Piosenki Artystycznej. Utrzymuje basen i wszystkie urządzenia, z których tam można korzystać - tłumaczy. Prezydent ma również nadzieję, że los zakładu po 2030 r. nie jest jeszcze przesądzony. - W dalszym ciągu nie ma decyzji rządowych. Chodzi o pakiet klimatyczno-energetyczny i o to, jak Polska ma się w nim znaleźć. To są decyzje, które muszą być podjęte i wtedy wiele rzeczy się wyjaśni.