Na golfa do Bytomia

Kategorie: Rozrywka Silesia24 Sport
Utworzone: wtorek, 19 sierpnia 2014 Autor: Rafał Bura
fot. Armada Golf Club w Bytomiu
Jedna runda w golfa trwa około 4 godziny

 

W Bytomiu na terenie byłej kopalni KWK Szombierki powstało pole golfowe. Jest to jeden z większych projektów rewitalizacyjnych terenu poprzemysłowego w naszym kraju. Choć w Polsce wielu osobom golf wciąż bardziej kojarzy się z snobizmem i doskonałą otoczką do nawiązywania kontaktów biznesowych to zauważalne jest, że w ostatnich latach gra w golfa staje się coraz bardziej popularną formą wypoczynku.

Klub golfowy Armada w Bytomiu
fot. Armada Golf Club w Bytomiu

Czy Ślązacy są chętni na tego rodzaju atrakcję?

Niestety wciąż panuje stereotyp, że jest to drogi sport, tylko dla elit. Dużym zaskoczeniem dla tych, którzy zgłaszają się do naszego klubu jest fakt, że koszyczek piłek kosztuje tylko 10 zł, a roczna gra bez limitu na polu to koszt miesięcznego karnetu na siłownię  - mówi Pan Jakub Gustaw, manager w bytomskim klubie golfowym Armada. Golf jak mało który sport ma własną etykietę. Niedopuszczalne są agresywne zachowania, przeszkadzanie innym graczom. W golfie towarzyskim nie ma sędziów, dlatego tak ważna jest uczciwość, sportowe zachowanie, szacunek dla innych graczy i przestrzeganie ogólnych zasad gry. Należy również odpowiednio się ubierać, niedozwolone są na przykład koszulki bez kołnierzyków, dżinsy czy obuwie inne niż sportowe. Etykieta golfa ma kilkaset lat, to jest wielowiekowa spuścizna i konieczność jej przestrzegania jest oczywista dla wszystkich graczy. Pod tym względem jest to na pewno sport elitarny, choć tak naprawdę w każdej dyscyplinie obowiązują reguły, do których należy się dostosować. Nasze pole, to jednak miejsce nie tylko dla miłośników golfa. Oferujemy idealne warunki do organizacji szkoleń, eventów firmowych, urodzin czy spotkań rodzinnych. Nasz klub organizuje zarówno imprezy z kiełbasą  na talerzykach tekturowych jak i  na zastawie z porcelany z najlepszą whisky. Duży teren (27 hektarów) pozwala także na różnorodność tematyczną imprez.  Do dyspozycji klientów jest  elegancki namiot restauracyjny - idealne miejsce na wesele w pięknym otoczeniu.  - tłumaczy Pan Jakub.

Klub golfowy Armada w Bytomiu
Armada Golf Club w Bytomiu

O co chodzi w golfie?

Generalnie chodzi o to, żeby przejść 18 dołków jak najmniejszą liczbą uderzeń. Łączny czas przeznaczony na uderzenie piłki na polu to ok 3 - 4 min., a cała runda trwa około czterech godzin. Między jednym a drugim uderzeniem mija sporo czasu, podczas którego gracz analizuje pozycję, w jakiej się znalazł po poprzednim uderzeniu. Zanim wykona kolejne pojawiają się nowe koncepcje, następuje burza myśli, jednym słowem walka z samym sobą. Golf jako jeden z niewielu sportów jest przede wszystkim rodzajem rywalizacji z sobą samym, przeciwnikiem jest pole golfowe, nie drugi zawodnik. Tutaj nie ma bezpośredniej rywalizacji jak w innym sporcie. W Bytomiu  powstał tzw. Driving Range, czyli strzelnica golfowa na której gracze trenują swój swing. Dla dyspozycji naszych klientów jest 9 zadaszonych stanowisk oraz 20 stanowisk do gry z trawy o długości 250 m. Dodatkowo, jest możliwość trenowania na putting i chipping green, czyli obszarach do służących krótkim uderzeniom i wbijaniu piłki do dołka - tłumaczy Pan Jakub.

Klub golfowy Armada w Bytomiu
fot. Armada Golf Club w Bytomiu

Bytomski teren poprzemysłowy, na którym działalność kopalni została zakończona kilkanaście lat temu, w ciągu tego okresu zyskał nowe walory krajobrazowo-przyrodnicze. Zróżnicowana topografia terenu, stawy pokopalniane, bogata flora i fauna predestynują ten obszar do zagospodarowania go funkcjami rekreacyjnymi. Opracowaniem projektu pola golfowego w Bytomiu zajął się doświadczony architekt pól golfowych oraz Członek i Regionalny Przedstawiciel Europejskiego Instytutu Architektów Pól Golfowych z Niemiec - Christoph Stadler (Stadler Golf Courses). Pracownia zajmuje się zarówno projektowaniem nowych pól golfowych, jak i renowacją i przebudową już istniejących. Ich projekty były realizowane m.in. w takich krajach jak: Holandia, Belgia, Niemcy, Szwajcaria, Austria, Szwecja, Czechy i Polska. Pomysł jak i teren przeznaczony na pole golfowe w Bytomiu od początku spodobał się Stadlerowi. Bogactwo zieleni, stawy oraz ptactwo zainspirowały projektanta do stworzenia wyjątkowej oazy w centrum miasta.

Gorące tematy

Czytanie to nie kara, to przyjemność – Nicholas Sparks

Czytanie to nie kara, to przyjemność – Nicholas Sparks

100 milionów sprzedanych egzemplarzy dwudziestu tytułów na całym świecie. Ponad połowa powieści zekranizowanych. Czy te liczby mówią o sukcesie Nicholasa Sparksa? Dla niego więcej

TYRASPOL - MIASTO WIDMO

TYRASPOL - MIASTO WIDMO

Tyraspol zwany „miastem widmem” to stolica jednego z najbardziej tajemniczych „państw” w Europie. Samo określenie „państwo” jest pewnym nadużyciem, ponieważ żaden kraj na świecie więcej

CO MA WSPÓLNEGO DORADCA TRUMPA, MACIEJ ORŁOŚ I PREZYDENT MIASTA?

CO MA WSPÓLNEGO DORADCA TRUMPA, MACIEJ ORŁOŚ I PREZYDENT MIASTA?

Zaufany doradca Donalda Trumpa Jonny Daniels, Maciej Orłoś i kilkunastu czołowych ekspertów od wizerunku, PR-u i marketingu w Polsce. I temat przewodni: Marketing polityczny a polityka wyborów. więcej

OFF-EM O OFF-IE

OFF-EM O OFF-IE

Ten festiwal nie ma się podobać. Ma intrygować, zadawać pytania, pobudzać do dyskusji i pokazywać wszystko to, co stanowi alternatywę dla utartych ścieżek muzycznych, myślowych, mentalnych. więcej

JEŚLI UDAŁO MI SIĘ TAM, UDA MI SIĘ WSZĘDZIE

JEŚLI UDAŁO MI SIĘ TAM, UDA MI SIĘ WSZĘDZIE

Rozmowa z Rafałem Olbińskim, polskim malarzem, grafikiem, twórcą ilustracji i plakatów znanych na całym świecie. więcej