Remont zniszczonych podczas ulew dróg. Powiat uzyskał dofinansowanie z budżetu państwa

Kategorie: PSZCZYNA
Utworzone: wtorek, 26 sierpnia 2014 Autor: Marcin Nowak
fot. Starostwo Powiatowe
Mieszkańcy Ćwiklic i Studzienic będą mogli korzystać z lepszych dróg

 

Do końca roku poprawi się stan dwóch ulic, które ucierpiały podczas zeszłorocznych powodzi. Powiat pszczyński pozyskał na ten cel dofinansowania z budżetu państwa o łącznej wysokości ponad 3 milionów złotych.

W grudniu zakończy się remont ulicy Zawadzkiego w Ćwiklicach

Nowa nawierzchnia, wymieniona podbudowa oraz modernizacja odwodnienia - to zadania, które zostały ujęte w projekcie remontu ulicy Zawadzkiego w Ćwiklicach. Umowa została podpisana przez starostę Pawła Sadzę na początku sierpnia, natomiast prace mają zakończyć się w połowie grudnia. Wykonawcą jest lokalna firma Drogród z Ćwiklic.

Projekt przewiduje remont odcinka ulicy Zawadzkiego o długości dwóch kilometrów. W tym miejscu częściowo wymieniona zostanie podbudowa i powstanie nowa nawierzchnia. Ponadto wykonawca ma przeprowadzić modernizację odwodnienia - między innymi pogłębienie rowów, dzięki czemu w przyszłości ulewy nie powinny powodować takich szkód.

Chociaż koszt inwestycji wynosi prawie 2,5 miliona złotych, to z budżetu powiatu pszczyńskiego na ten cel zostanie przeznaczone jedynie pół miliona. To dlatego, że 1 985 603 zostało przyznanych w ramach środków przeznaczonych na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Ulica Zawadzkiego uległa zniszczeniom w wyniku zeszłorocznej powodzi.

1,1 miliona złotych na ulicę Kosów w Studzienicach

Ulica Zawadzkiego nie jest jedyną, której jakość poprawi się w najbliższym czasie. Powiatowi pszczyńskiemu udało się uzyskać promesę z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, dzięki czemu przeprowadzony zostanie remont ulicy Kosów w Studzienicach, zniszczonej na skutek ulew w czerwcu ubiegłego roku.

Powiat pszczyński wnioskował o dofinansowanie w wysokości 1,55 mln zł, podczas gdy całkowity koszt remontu został oszacowany na 1,88 mln zł. 20 procent tej sumy zostałoby pokryte ze środków własnych. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zdecydowało jednak o przyznaniu 1,1 mln zł, a powiat na ten cel ma zabezpieczyć 400 tysięcy złotych. W związku z tym, że kwota dofinansowania jest nieco niższa, w ramach tego projektu nie uda się wyremontować drogi na całej długości. Czego więc dotyczyć będą pracę? Przede wszystkim wymieniona zostanie nawierzchnia na odcinku od DK1 do skrzyżowania z rurociągiem. Oprócz tego powstaną nowe chodniki od DK1 do skrzyżowania z ulicą Szpaków, a także wymieniony zostanie przepust drogowy.

Mieszkańcy Studzienic mają więc powód do radości, natomiast powiat pszczyński stoi przed poważnym wyzwaniem, ponieważ remont musi zrealizować do końca tego roku.

Przypomnijmy, że ulica Kosów uległa uszkodzeniom podczas ulew, które nawiedziły powiat pszczyński w czerwcu ubiegłego roku. Mieszkańcy musieli zmagać się wtedy z licznymi podtopieniami, zalane były piwnice, a niektóre z dróg stały się nieprzejezdne. Woda zalała między innymi tunel na ulicy Bielskiej w Pszczynie.

Gorące tematy

Sezon festiwali otwarty!

Sezon festiwali otwarty!

Wszystko wskazuje na to, że otwarcie tegorocznego sezonu polskich festiwali będzie naprawdę mocne! Jeżeli jeszcze nie macie planów na weekend...to już chyba po problemie. Fani muzyki więcej

Snowfest - znamy już pełen line up!

Snowfest - znamy już pełen line up!

Już niedługo SnowFest Festival powered by Tauron po raz 7. udowodni, że impreza do rana pod gołym niebem to nie tylko domena ciepłych, letnich miesięcy. Najgorętsze wydarzenie trwającego więcej

Snowfest - drugie ogłoszenie!

Snowfest - drugie ogłoszenie!

Siódma edycja festiwalu SnowFest - najgorętszego wydarzenia w samym środku zimy - odbędzie się 28 i 29 lutego w Szczyrku. Po raz kolejny na terenie amfiteatru pojawi się liczna grupa więcej

MIASTA MAJĄ DOBRY PR

MIASTA MAJĄ DOBRY PR

Jak polskie miasto stało się rozpoznawalne na całym świecie, jak wciągnąć w marketing miejsc influencerów, jak wykorzystać storytelling w samorządach, jakie akcje społeczne prowadzić, aby więcej

Nowa muzyka

Nowa muzyka

Na mapie polskich festiwali można spokojnie doliczyć się co najmniej kilkudziesięciu pozycji. Niektóre są małe, kameralne, zaszyte w podziemiach fortu lub leśnej głuszy. Inne wręcz więcej