Wrona i skargi mieszkańców. Będzie sprawa w sądzie

Kategorie: PSZCZYNA
Utworzone: wtorek, 26 sierpnia 2014 Autor: Dawid Kwiecień
fot. antywrona.pl
Trwający od dłuższego czasu konflikt między zakładem, a częścią mieszkańców znajdzie swój finał w sądzie

 

Tegoroczne lato okazało się bardzo udane. Większość dni była słoneczna, a temperatura nierzadko przekraczała 30 stopni. Wraz z upałami pojawiło się wiele głosów pszczynian, które dotyczyły działalności zakładu "Wrona - Produkcja podłoża pod uprawę pieczarek". Twierdzą oni, że w gorące dni nie mogą otworzyć okien, bo przykry zapach wpada wtedy do wnętrza domu. To jednak nie pierwszy raz, gdy część mieszkańców zgłasza swoje obiekcje. Teraz sprawa trafi do sądu, ale to nie mieszkańcy wnieśli akt oskarżenia, a Ryszard Wrona.

W lipcu tego roku właściciel zakładu "Wrona - Produkcja podłoża pod uprawę pieczarek" złożył do Sądu Rejonowego w Pszczynie akt oskarżenia przeciwko prowadzącemu stronę internetową antywrona.pl Markowi Lehmannowi oraz prowadzącemu stronę internetową "Stowarzyszenia na Rzecz Pszczyny" Leszkowi Pławeckiemu. Zarzuca im pomawianie, przedstawianie w negatywnym świetle, a także wprowadzanie w błąd mieszkańców, które ma polegać na kojarzeniu działalności Ryszarda Wrony z pojawiającym się w powiecie odorem i smrodem, zanieczyszczaniem środowiska i nieprzestrzeganiu przepisów dotyczących ochrony środowiska. Jak czytamy w oskarżeniu, skutkiem tych działań jest utrata zaufania społecznego i dobrego imienia, utrudnienia w prowadzeniu działalności gospodarczej i nawiązywaniu kontaktów biznesowych.

- Cóż, z mojego punktu widzenia wybrana przez Ryszarda Wronę forma usunięcia uciążliwych i kłopotliwych informacji dotyczących uświadomienia mieszkańcom powiatu pszczyńskiego kto i co stoi za smrodem uniemożliwiającym nam normalne funkcjonowanie na naszych posesjach, jest po prostu żałosna. Ta tragifarsa znalazła jednak swój finał w sądzie - mówi Marek Lehmann, jeden z oskarżonych.

W akcie oskarżenia czytamy także, że szkodliwe dla działalności zakładu treści publikowane są na stronie internetowej antywrona.pl. Witryna powstała pod koniec 2013 roku z inicjatywy Marka Lehmanna. Na stronie możemy przeczytać między innymi, że jej celem jest przybliżenie problemu odoru, który uniemożliwia prowadzenie spokojnego  życia mieszkańcom Pszczyny. Znajdują się tam również informacje na temat technologii produkcji podłoża do pieczarek, mapa uciążliwości odorowej, dane dotyczące hałasu emitowanego przez zakład, a także historia problemu odorowego. Ponadto na stronie opublikowano informacje o braku wymaganych zezwoleń na emisję gazów do atmosfery - między innymi amoniaku - oraz niekontrolowanego zwiększenia produkcji zakładu, co mogło spowodować przekroczenie dopuszczalnych norm tej emisji.

Od początku swojego istnienia strona internetowa antywrona.pl była odwiedzana ponad osiem tysięcy razy. - Oznacza to, że zainteresowanie problemem wzrasta, tak jak zresztą wzrasta nasz problem. Uciążliwość odorowa oraz hałas, szczególnie w okresie wysokich temperatur jakie mieliśmy tego lata, jest nie do zniesienia. Dochodzi do tego, że rankiem w pierwszej kolejności sprawdza się kierunek wiatru. Dalej to oczekiwanie, że może dzisiaj będzie śmierdziało u sąsiada. Bo na to, żeby całkowicie przestało śmierdzieć w okolicy zakładu na razie nie ma szans - opowiada Marek Lehmann.

Działalność zakładu była również sprawdzana przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Przeprowadzone w lipcu ubiegłego roku kontrole wykazały kilka naruszeń. Firma nie posiadała między innymi aktualnego pozwolenia na emisję pyłów. Wcześniejsze wygasło w 2012 roku,  a Starostwo Powiatowe nie wydało kolejnego.

"Wrona - Produkcja podłoża pod uprawę pieczarek" to duża firma, która zatrudnia 100 osób, ma kilkuset współpracowników i trzy tysiące klientów. Posiada także swoją filię, która znajduje się w Panoszowie/Patoce. O opinię na temat zakładu "Wrona - Produkcja podłoża pod uprawę pieczarek" oraz ewentualnych uciążliwości jakie wiążą się z jego działalnością zapytaliśmy mieszkańców Pszczyny podczas sondy ulicznej. Pani Barbara przyznała, że problem istnieje. - Oczywiście, że to bardzo przeszkadza, chociaż mieszkam daleko od zakładu. W gorące dni nie można otworzyć okien, bo zapach przedostaje  się do środka. Gdy jest chłodniej, to czuć go słabiej, ale trudno mi powiedzieć, od jakich czynników to dokładnie zależy - tłumaczy. - To chyba wszystkim przeszkadza. Ja mieszkam tak daleko od zakładu - chociaż nie wiem czy akurat od niego tak śmierdzi - ale często zdarza się, że wystarczy okno otworzyć, by poczuć straszny smród - mówi pan Piotr. Innego zdania jest pan Jan. - Co prawda nie mieszkam w pobliżu, więc jakieś tam zapachy mnie nie dotyczą. Trzeba jednak pamiętać, że to duży zakład, który daje prace wielu mieszkańcom - przyznaje.

Do sprawy odniósł się również sam Ryszard Wrona, właściciel zakładu "Wrona - Produkcja podłoża pod uprawę pieczarek". - W mojej ocenie działania Stowarzyszenia na rzecz Pszczyny są tendencyjne i nierzetelne, nie mają one na celu ograniczenia uciążliwych zapachów - twierdzi Ryszard Wrona. - W najbliższych dniach przedstawimy "Kartę Informacyjna" dotyczącą ograniczenia uciążliwego zapachu z mojego zakładu, której integralną część stanowi Projekt i Wizualizacja Przedsięwzięcia. Mam nadzieję, iż będę mógł wdrożyć rozwiązania technologiczne, które funkcjonują już w krajach zachodnich, aby zminimalizować występującą uciążliwość zapachową. Mieszkam tutaj i mam świadomość, że zakład, który zatrudnia 125 osób z Pszczyny i okolic oraz współpracuje z ponad 3000 kontrahentów  niestety jest czasem uciążliwy zapachowo i chcę rozwiązać ten problem. Co do wdrożenia informacji zawartych w "Karcie Informacyjnej" dotyczącej "Produkcji Podłoża Pod Uprawę Pieczarek Ryszard Wrona" liczę na chęć współpracy i akceptację przez Władze Naszego Miasta, bo bez ich zgody nawet najlepsze technologie ograniczające zapach nie mogą zostać zastosowane - dodaje.

Gorące tematy

Sezon festiwali otwarty!

Sezon festiwali otwarty!

Wszystko wskazuje na to, że otwarcie tegorocznego sezonu polskich festiwali będzie naprawdę mocne! Jeżeli jeszcze nie macie planów na weekend...to już chyba po problemie. Fani muzyki więcej

Snowfest - znamy już pełen line up!

Snowfest - znamy już pełen line up!

Już niedługo SnowFest Festival powered by Tauron po raz 7. udowodni, że impreza do rana pod gołym niebem to nie tylko domena ciepłych, letnich miesięcy. Najgorętsze wydarzenie trwającego więcej

Snowfest - drugie ogłoszenie!

Snowfest - drugie ogłoszenie!

Siódma edycja festiwalu SnowFest - najgorętszego wydarzenia w samym środku zimy - odbędzie się 28 i 29 lutego w Szczyrku. Po raz kolejny na terenie amfiteatru pojawi się liczna grupa więcej

MIASTA MAJĄ DOBRY PR

MIASTA MAJĄ DOBRY PR

Jak polskie miasto stało się rozpoznawalne na całym świecie, jak wciągnąć w marketing miejsc influencerów, jak wykorzystać storytelling w samorządach, jakie akcje społeczne prowadzić, aby więcej

Nowa muzyka

Nowa muzyka

Na mapie polskich festiwali można spokojnie doliczyć się co najmniej kilkudziesięciu pozycji. Niektóre są małe, kameralne, zaszyte w podziemiach fortu lub leśnej głuszy. Inne wręcz więcej