Powiatowy Urząd Pracy w Pszczynie uzyskał kolejne dofinansowanie

Kategorie: PSZCZYNA
Utworzone: wtorek, 26 sierpnia 2014 Autor: Dawid Kwiecień
fot. PUP w Pszczynie
Działania Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie polegają między innymi na organizacji Targów Pracy

 

Powiatowemu Urzędowi Pracy w Pszczynie udało się pozyskać środki Funduszu Pracy z rezerwy Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Otrzymane pieniądze zostaną przeznaczone na walkę z bezrobociem, a PUP postanowił wykorzystać je w formie bonów stażowych i szkoleniowych dla osób bez pracy do 30 roku życia. Z tej okazji postanowiliśmy porozmawiać z dyrektorką Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie, panią Bernadetą Sojka-Jany.

 

Panorama Pszczyna: Jaka jest wysokość środków, które udało się w ostatnim czasie pozyskać?

Bernadeta Sojka-Jany, dyrektorka Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie: Mogę powiedzieć, że w tym roku dysponujemy rekordową kwotą na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu. Oprócz środków przyznawanych limitem przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej w kwocie 1 348 900 zł, Urząd wnioskował również o środki dodatkowe z rezerwy Ministra, z tej puli otrzymaliśmy 1 475,2 tyś zł. Obecnie realizujemy także sześć  projektów unijnych - zarówno własnych, jak i projektów partnerskich. Czyli w sumie w tym roku ponad 7 200 000,00 przeznaczamy na aktywizację zawodową osób bezrobotnych z powiatu pszczyńskiego.

W jaki sposób zostaną one wykorzystane?

W związku z tym, że urząd realizuje zadania starosty pszczyńskiego, planowanie wydatkowania pozyskanych środków odbywa się po konsultacjach z panem starostą Pawłem Sadzą i Powiatową Radą Zatrudnienia.

Do tego momentu m.in. z usług runku pracy szczególnie w formie szkoleń skorzystało 122 osób zarejestrowanych, w stażach uczestniczy 480 osób, udzieliliśmy wsparcia na działalność gospodarczą dla 52 osób bezrobotnych, aż 26 firm otrzymało dofinansowanie do nowoutworzonego stanowiska pracy, z prac interwencyjnych skorzystało 59 pracodawców, do  robót publicznych skierowanych zostało 12 osób, a z prac społecznie użytecznych korzysta 97 osób.

Dysponujemy jeszcze wolnymi miejscami stażowymi na różne stanowiska, w dalszym ciągu można ubiegać się o szkolenia o szkolenia, będziemy uruchamiać nabór wniosków na dofinansowanie do działalności gospodarczej a także dofinansowanie wyposażenia miejsca pracy. Nowością są bony stażowe oraz bony szkoleniowe, o które również mogą się ubiegać osoby do 30/ roku życia.

To nie pierwszy raz, gdy PUP w Pszczynie pozyskuje dodatkowe środki. Jak pod tym względem pszczyńska placówka wypada na tle regionu?

Nie zawsze istnieją możliwości ubiegania się po dodatkowe środki.
W poprzednich latach można było sięgać po fundusze europejskie co miało przełożenie na różnorodność działań aktywizacyjnych. Obecnie sytuacja na rynku pracy - np. ludzi młodych do 30. roku życia i osób powyżej 50 roku życia - determinuje  pulę środków przekazanych do dyspozycji danego Urzędu. Jednak zawsze przystępujemy do ogłoszonego naboru wniosków przez Ministra. Podejmujemy również współpracę z instytucjami rynku po to, by szansę na aktywizację zawodową miała jak największa liczba naszych klientów. Myślę, że na tle regionu  nasz urząd wypada bardzo dobrze.

Jak na chwilę obecną wygląda bezrobocie na terenie powiatu pszczyńskiego?

Wskaźnik bezrobocia otrzymujemy z GUS zawsze pod koniec miesiąca za miesiąc poprzedni. I na tę chwilę dysponujemy danymi na 30 czerwca, gdzie stopa bezrobocia wynosi 5,9% przy stanie 2739 osób zarejestrowanych. W roku poprzednim w tym samym miesiącu stopa bezrobocia wynosiła 6,7%. Widocznie niższy wskaźnik bezrobocia w tym roku jest wymierną efektywnością podejmowanych przez nas działań.

Czy może Pani szerzej opowiedzieć o tym, jak wyglądają działania na rzecz walki z bezrobociem? Z jakich programów mogą korzystać beneficjenci? Jak te programy zmieniają ich sytuację na rynku pracy?

Zadania, które realizuje urząd pracy określa ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Sposób realizacji dostosowujemy do potrzeb zarówno klientów, czyli osób zarejestrowanych, jak i przedsiębiorców. A działania, które podejmujemy to usługi rynku pracy, czyli pośrednictwo pracy, poradnictwo zawodowe i organizacja szkoleń oraz instrumenty rynku pracy tj. prace interwencyjne, staże czy bony stażowe, szkoleniowe. Sprawdzonym sposobem współpracy z pracodawcami jest umożliwienie przeprowadzenia rekrutacji u nas w urzędzie. Z tej formy bardzo chętnie korzystają firmy, które wiedzą, że będzie duże zainteresowanie rozmowami kwalifikacyjnymi i cenią sobie płynność pracy w swoim zakładzie, która z uwagi na duże zainteresowanie ofertą byłaby zaburzona.   Organizujemy również raz w roku Targi Pracy i Aktywności Społecznej i umożliwiamy udział naszym klientom w targach pracy organizowanych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach poprzez zorganizowanie przejazdu.
Dla przedsiębiorców organizowaliśmy Forum Przedsiębiorców, konferencje tematyczne. 
W maju tego roku weszła w życie nowela Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która wprowadziła szereg nowych rozwiązań. Podstawowymi zmianami są: profilowanie pomocy osobom bezrobotnym oraz prowadzenie do zatrudnienia przez przypisanego doradcę klienta.
W pszczyńskim urzędzie od 1 września będzie powołanych do tej funkcji 12 pracowników.   Uruchomiliśmy nowe instrumenty aktywizacji - bony stażowe i bony szkoleniowe dla osób do 30 roku życia. Planujemy jeszcze w tym roku rozszerzyć możliwości udziału w nowych formach aktywizacji.  Ważną nowością dla pracodawców jest instrument dotyczący rozwoju zasobów ludzkich - Krajowy Fundusz Szkoleniowy, który uruchomimy w następnym roku. Będzie to sfinansowanie do 80% kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców.

Gorące tematy

Sezon festiwali otwarty!

Sezon festiwali otwarty!

Wszystko wskazuje na to, że otwarcie tegorocznego sezonu polskich festiwali będzie naprawdę mocne! Jeżeli jeszcze nie macie planów na weekend...to już chyba po problemie. Fani muzyki więcej

Snowfest - znamy już pełen line up!

Snowfest - znamy już pełen line up!

Już niedługo SnowFest Festival powered by Tauron po raz 7. udowodni, że impreza do rana pod gołym niebem to nie tylko domena ciepłych, letnich miesięcy. Najgorętsze wydarzenie trwającego więcej

Snowfest - drugie ogłoszenie!

Snowfest - drugie ogłoszenie!

Siódma edycja festiwalu SnowFest - najgorętszego wydarzenia w samym środku zimy - odbędzie się 28 i 29 lutego w Szczyrku. Po raz kolejny na terenie amfiteatru pojawi się liczna grupa więcej

MIASTA MAJĄ DOBRY PR

MIASTA MAJĄ DOBRY PR

Jak polskie miasto stało się rozpoznawalne na całym świecie, jak wciągnąć w marketing miejsc influencerów, jak wykorzystać storytelling w samorządach, jakie akcje społeczne prowadzić, aby więcej

Nowa muzyka

Nowa muzyka

Na mapie polskich festiwali można spokojnie doliczyć się co najmniej kilkudziesięciu pozycji. Niektóre są małe, kameralne, zaszyte w podziemiach fortu lub leśnej głuszy. Inne wręcz więcej