Rytuał, taniec i... WALKA

Kategorie: Silesia24 Sport
Utworzone: czwartek, 28 sierpnia 2014 Autor: Izabela Suliga
fot. Piotr Wiernikowski
Marcin Oraszek prowadzi zajęcia z capoeiry dla niepełnosprawnych dzieci i młodzieży

 

Na pytanie "z czym kojarzy Ci się Brazylia?" najczęściej pada odpowiedź: kawa, samba, karnawał, w ostatnim czasie ewentualnie mundial. Coraz częściej jednak na Brazylię patrzymy przez pryzmat capoeiry, tańca-walki, widowiskowego show, który bywa bardzo kąśliwy… O równowadze między tańcem i walką, istocie capoiery, pracy z niepełnosprawną intelektualnie młodzieżą Panorama Silesia rozmawia z Marcinem Oraszkiem, trenerem capoeiry.

 

Skąd wzięła się Twoja fascynacja capoeirą? Jak to się stało, że zacząłeś trenować?

Moja fascynacja capoeirą zaczęła się 10 lat temu, z bardzo prostego powodu - chciałem zacząć coś ćwiczyć. Cały czas uprawiałem sport: przez 8 lat w podstawówce i liceum piłkę ręczną, po maturze szczypiorniak zawiesiłem, wiec brakowało mi ruchu. Nigdy nie przepadałem za sportami kontaktowymi. Przez przypadek trafiłem na trening capoeiry i tak zaczęła się moja przygoda, która nadal trwa.

Czym capoeira wyróżnia się na tle innych sztuk walki?

Tym, co najbardziej odróżnia capoeirę od innych sztuk jest niezwykła płynność i dynamizm ruchów, wykonywanych podczas walki. Dzięki temu potyczki adeptów capoeiry są nie tylko przyjemne dla oka, ale też nieprzewidywalne. Nieodłącznym elementem capoeiry jest rytuał zwany roda (wym. hoda). Ruchom wojowników towarzyszą zebrani dookoła capoeiristas - adepci tej sztuki walki. Roda to magiczny krąg, który tworzy się wokół walczących w celu dodania im energii.

Wywiad z trenerem capoeiry
fot. Piotr Wiernikowski

Mówi się, że to sztuka walki łącząca taniec z walką. Czego jest zatem więcej: tańca czy prawdziwej walki?

Każdy postrzega capoeirę inaczej. Dla jednych to sztuka walki, dla innych taniec, jeszcze dla innych to akrobatyka, śpiew i muzyka. Każdy, uprawiający capoeirę, znajdzie coś, co go bardziej zainteresuje. Jednak pamiętajmy: capoiera była, jest i zawsze będzie sztuką walki. Odpowiadając dosłownie na Twoje pytanie, zacytuje maestra Pastinhę, jednego z najsłynniejszych capoieristów: "Capoeira nie jest zabroniona jako walka. Capoeira jest wewnątrz człowieka. Gdy człowiek spotyka przeciwnika, uzewnętrznia capoeirę jako walkę. Ale kiedy jest szczęśliwy, capoeira staje się tańcem."

Dlaczego ruch "ginga" jest tak istotny w capoeirze?

To w Capoierze podstawowy krok. Od tego kroku zaczyna się capoeira, patrząc na kogoś, kto robi "gingę" mamy wrażenie, że ta osoba tańczy. Myślimy sobie, "jakie to proste, też tak potrafię, żadna filozofia". To najbardziej mylne podejście. Mnie uczono tego, że ruchu "ginga" capoeirista uczy się całe życie.

Sztuki walki mogą kojarzyć się ze sportem dla silnych, w pełni zdrowych kursantów. Twoja działalność przeczy jednak tej tezie - prowadzisz zajęcia z capoeiry dla młodzieży niepełnosprawnej z zespołem Downa. Czy trening dla takich osób wygląda inaczej?

Jak powiedział Mestre Pastinha: "Capoeira nie jest dla tych, którzy nie chcę jej uprawiać". Parafrazując te słowa: dla chcącego nic trudnego. Trening dla młodzieży i dzieci z niepełnosprawnością intelektualną wygląda troszeczkę inaczej, muszę uwzględniać ich dysfunkcje, związane z niepełnosprawnością. Jeżeli chodzi o naukę technik, związanych z capoeirą, zajęcia z dziećmi niepełnosprawnymi niczym nie różnią się od zajęć z w pełni zdrowymi ćwiczącymi. Staram się też kłaść nacisk na to, by przy uprawianiu capoiery moi uczniowie mieli z tego przede wszystkim dużo radości.

Wywiad z trenerem capoeiry
fot. Aldona Marczak, Stowarzyszenie Bardziej Kochani

Jak często odbywają się treningi?

Grupa działa stosunkowo krótko, bo dopiero od roku. Wcześniej wprowadziłem elementy capoeiry do sobotnich zajęć sportowo - rekreacyjnych dla młodzieży z zespołem Downa, organizowanych przez Stowarzyszenie "Bardziej Kochani". Część uczestników tych zajęciach to uczniowie ZSS (Zespół Szkół Specjalnych) nr 100 przy ul. Czarnieckiego w Warszawie. Z inicjatywy ich rodziców i przy poparciu dyrektorki szkoły - Jadwigi Boguszewskiej, która udostępniła salę i pozwoliła prowadzić zajęcia, powstała obecna grupa. Spotykamy się raz w tygodniu po godzinie, ale myślę, że po tak wielkim sukcesie jak podejście do Batizado (ceremonii nadania pierwszych stopni) będziemy ćwiczyć dwa razy w tygodniu.

Jaki wpływ na rozwój dzieci niepełnosprawnych intelektualnie ma capoeira?

Każda forma aktywności ruchowej niesie ze sobą wiele czynników, które wpływają pozytywnie na rozwój człowieka. Moje doświadczenie, które nabyłem na studiach i w zawodzie (Marin Oraszek jest pedagogiem specjalnym, nauczycielem wychowania fizycznego, pracującym na co dzień w szkole specjalnej - przyp. red.) pozwoliło mi stworzyć takie zajęcia ruchowe, gdzie czerpie się inspirację z gimnastyki korekcyjnej, integracji sensorycznej, a dzięki tym składowym powstaje jedna całość, z capoierą w roli głównej.

Wywiad z trenerem capoeiry
fot. archiwum prywatne

Co daje Ci największą satysfakcję ze współpracy z niepełnosprawnymi dziećmi?

Po kontuzji kolana, której nabawiłem się kilka lat temu, wstąpiło we mnie zwątpienie i na trochę straciłem kontakt z capoeirą. Próbowałem wrócić na treningi, ale jestem tylko człowiekiem i ulegam słabościom, które były spowodowane załamaniem się mojego życia prywatnego. Odkąd zacząłem zajęcia z młodzieżą niepełnosprawną udało mi się wrócić do capoeiry. Może już nie w takim stopniu jak kiedyś, kiedy trenowałem 5 razy w tygodniu. Obecnie obowiązki zawodowe nie pozwalają mi na taką intensywność, ale nadal mam kontakt z capoeirą. Moi uczniowie pokazali mi jak czerpać radość ze wszystkiego, co nas otacza. Zajęcia z moją grupą są przykładem genialnej symbiozy: ja ich uczę capoeiry, a oni uczą mnie jak mam żyć szczęśliwie. Wszyscy dla siebie jesteśmy nauczycielami i to jest piękne.

Gorące tematy

Sezon festiwali otwarty!

Sezon festiwali otwarty!

Wszystko wskazuje na to, że otwarcie tegorocznego sezonu polskich festiwali będzie naprawdę mocne! Jeżeli jeszcze nie macie planów na weekend...to już chyba po problemie. Fani muzyki więcej

Snowfest - znamy już pełen line up!

Snowfest - znamy już pełen line up!

Już niedługo SnowFest Festival powered by Tauron po raz 7. udowodni, że impreza do rana pod gołym niebem to nie tylko domena ciepłych, letnich miesięcy. Najgorętsze wydarzenie trwającego więcej

Snowfest - drugie ogłoszenie!

Snowfest - drugie ogłoszenie!

Siódma edycja festiwalu SnowFest - najgorętszego wydarzenia w samym środku zimy - odbędzie się 28 i 29 lutego w Szczyrku. Po raz kolejny na terenie amfiteatru pojawi się liczna grupa więcej

MIASTA MAJĄ DOBRY PR

MIASTA MAJĄ DOBRY PR

Jak polskie miasto stało się rozpoznawalne na całym świecie, jak wciągnąć w marketing miejsc influencerów, jak wykorzystać storytelling w samorządach, jakie akcje społeczne prowadzić, aby więcej

Nowa muzyka

Nowa muzyka

Na mapie polskich festiwali można spokojnie doliczyć się co najmniej kilkudziesięciu pozycji. Niektóre są małe, kameralne, zaszyte w podziemiach fortu lub leśnej głuszy. Inne wręcz więcej