Współpraca gospodarcza Europa-Wschód ważnym tematem IV Europejskiego Kongresu MŚP

Kategorie: Biznes Silesia24
Utworzone: wtorek, 9 września 2014 Autor: informacja prasowa
fot. materiały prasowe organizatora
Prezydent Bronisław Komorowski zainaugurował ubiegłoroczny Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw

 

Dynamiczne zmiany i nowe wyzwania

Współpraca gospodarcza z krajami Unii Celnej, a przede wszystkim z Rosją, to obecnie jeden z bardziej palących tematów. Dynamika zmian we współczesnych relacjach politycznych Unii Europejskiej z państwami wschodu determinuje obecny i przyszły kształt relacji gospodarczych nie tylko w Europie, ale i na świecie. Dlatego warto i należy pytać o perspektywy takiej współpracy, o możliwe kierunki rozwoju, a także prawne, instytucjonalne i kulturowe jej aspekty. Zaproszeni na panel eksperci skupią się także wokół tego, jak małe i średnie przedsiębiorstwa mogą wykorzystać obecną sytuację gospodarczą na wschodzie i jakie warunki muszą spełnić rządy, instytucje otoczenia biznesu i sami przedsiębiorcy, by pogłębić współpracę Unii Europejskiej, krajów Europy Środkowej ze Wschodem.

Do dyskusji w kontekście powyższych zagadnień zaproszeni zostali  m.in. Jekatierina Bieliakowa, Minister, Przedstawiciel Handlowy Federacji Rosyjskiej w RP, Kazimierz Marcinkiewicz, Prezes Zarządu Izby, Prezes Towarzystwa Gospodarczego Polska Rosja, Marek Ociepka, Radca, Minister - WPHI w Moskwie.

Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach
fot. mateirały prasowe organizatora

Strefa wolnego handlu między UE a USA również na Kongresie

Wśród paneli tematycznych podczas IV Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw nie zabraknie także tematów związanych z nowymi możliwościami, jakie daje negocjowana od 2013 roku strefa wolnego handlu między krajami UE, a USA (Transatlantic Trade and Investment Partnership). Wejście w życie traktatu stworzy lepsze warunki do eksportu europejskich towarów na amerykański rynek np. poprzez zniesienie barier wynikających z odmiennych regulacji technicznych. Eksperci omawiać będą także kwestie kontaktów i poszukiwania partnerów biznesowych zza Oceanu, jak również przygotowanie polskich przedsiębiorstw na otwarcie nowego rynku.

Kongres MŚP w liczbach

Europejski Kongres Małych i Średnich przedsiębiorstw już na stałe wpisał się w kalendarz europejskich wydarzeń gospodarczych. I edycja, którą otworzył Prezes Rady Ministrów Donald Tusk zgromadziła 2,5 tysiąca uczestników, a ubiegłoroczna skupiła przedstawicieli 35 krajów i ponad 3 tysiące uczestników.  

W tym roku Organizatorzy spodziewają się 3000 uczestników w tym przedstawicieli 30 krajów. W ramach IV edycji odbędzie się ponad 40 paneli poświęconych tematyce przedsiębiorczości, zarządzania, gospodarki, prawa, finansów oraz 9 wydarzeń towarzyszących. Współgospodarzami wydarzenia są zarówno województwo śląskie, małopolskie, jak i opolskie. Przedsiębiorcy w dniach 23-24 września będą mogli odwiedzić Targi Biznes Expo - stanowią one doskonałą okazję na nawiązywanie nowych kontaktów oraz bezpośrednich relacji z blisko 40 wystawcami. Jednym z najważniejszych wydarzeń zapowiadających tegoroczną edycję jest inicjatywa WSB i Forum Młodych RIG - Pociąg do Przedsiębiorczości. 15 września, w ramach akcji przedsiębiorcy zapowiedzą w Sejmie swój manifest, który poprzedzą wykłady i prelekcje w czasie podróży pociągiem do Warszawy. Nie zabraknie ekspertów: Jerzy Buzek, Kamil Durczok i Jacek Uroda.

Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach
fot. materiały prasowe organizatora

Kongres pod hasłem "10 lat przedsiębiorczości bez granic".

Tegoroczny Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw ma także wymiar symboliczny związany z 10. rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Organizatorzy chcą szczególnie podkreślić międzynarodowy charakter Kongresu. Obecni będą przedstawiciele służb dyplomatycznych, przedstawiciele instytucji otoczenia biznesu oraz przedsiębiorcy.

Przypomnijmy, że Przewodniczącym Komitetu Honorowego kongresu jest prof. dr hab. Jerzy Buzek, szef Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012, Wiceprzewodniczącymi Elżbieta Bieńkowska, Wicepremier i Minister Infrastruktury i Rozwoju, a także Janusz Piechociński, Wicepremier i Minister Gospodarki, Janusz Steinhoff, Przewodniczący Rady Krajowej Izby Gospodarczej oraz Przewodniczący Rady Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach oraz Olgierd Dziekoński, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Wśród członków Komitetu Honorowego znaleźli się m.in. prof. dr hab. Wiesław Banyś, Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich i Rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Jan Krzysztof Bielecki Przewodniczący Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów, Marek Biernacki, Minister Sprawiedliwości, Władysław Kosiniak-Kamysz, Minister Pracy i Polityki Społecznej, Jerzy Miller, Wojewoda Małopolski, i wiele innych wybitnych postaci.

22 września uroczystą sesję inauguracyjną poprzedzi Konferencja Prasowa. Sesja inauguracyjnasesje plenarne oraz poszczególne sesje tematyczne odbywać się będą w budynkach Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek przy Placu Sejmu Śląskiego 2 oraz Centrum Konferencyjnym (Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego) przy ul. Jordana 18.

Więcej informacji na temat udziału w Kongresie znajduje się na stronie internetowej: www.kongresmsp.eu.

Gorące tematy

Muzyka, światło i nowe technologie

Muzyka, światło i nowe technologie

Kontrast. Smak. Ludzie. Emocje. Miejsce, gdzie najnowsza technologia miesza się z tłem historii. Już za niespełna trzy tygodnie odbędzie się wyjątkowy INTRO Festival. Gdyby wydarzenia muzyczne więcej

AIR SHOW W KATOWICACH

AIR SHOW W KATOWICACH

Śląski Air, Piro & Moto Show FAJERA!Już jutro na Muchowcu wielkie święto - widowiskowe podniebne akrobacje, zapierające dech pirotechniczne show, grupy rekonstrukcji historycznej oraz więcej

MĘSKIE GRANIE JUŻ ZA MIESIĄC

MĘSKIE GRANIE JUŻ ZA MIESIĄC

Zanim coś zaplanujesz na 21 lipca br, pomyśl, że w tym dniu na katowicki przystanek przyjedzie 9 edycja trasy Męskiego Grania.  Suma wydarzeń w tym miejscu i w tym dniu jest zdecydowanie więcej

OFF CORAZ BLIŻEJ

OFF CORAZ BLIŻEJ

OFF Festival Katowice 2018:Kapela ze Wsi Warszawa i Zespół z Miasta Doznań. Na OFFie, jak zwykle wspominamy: i debiut Much sprzed dekady, i pieśni naszych przodków w reinterpretacjach Kapeli ze więcej

Szczęśliwa trzynastka - TNM

Szczęśliwa trzynastka - TNM

Do grona gwiazd 13. edycji Festiwalu dołącza jedna z najpopularniejszych wokalistek w Polsce, mroczny duet z Kanady, rezydent kultowego Salon des Amateurs w Dusseldorfie, młody i rozchwytywany DJ więcej