Iść albo nie iść – oto jest pytanie. Kto dziś chodzi do teatru?

Kategorie: Lifestyle Silesia24
Utworzone: czwartek, 11 września 2014 Autor: Dawid Kwiecień
fot. Tomasz Zakrzewski
Teatr Rozrywki to jeden z najbardziej rozpoznawalnych śląskich teatrów

 

Na początku roku ukazały się wyniki sondażu Centrum Badań Opinii Społecznej "Aktualne problemy i wydarzenia". Badacze przyjrzeli się między innymi naszym skłonnościom do wizyt w teatrze. Okazało się, że w 2013 co piąty z nas był co najmniej raz w teatrze. To najwyższy odsetek od ponad ćwierćwiecza, choć mimo wszystko nie jest to powód do dumy. 80 procent Polaków w minionym roku nie widziało żadnego spektaklu, wybierając inny sposób na spędzenie wolnego czasu. Kto więc chodzi do teatru?

Teatr Rozrywki "zbadał" swoich widzów

Nad tym pytaniem zastanawiano się również w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. By odnaleźć odpowiedź w marcu przeprowadzono badanie na próbie 1200 widzów. Kim oni są? Zdecydowaną większość widowni stanowią kobiety. Przewaga jest dość duża, bo niemal dwukrotna. Z kolei najliczniejsza grupa wiekowa to ludzie pomiędzy 27 a 44 rokiem życia. To prawie 50 procent wszystkich widzów! Oczywiście młodsze i starsze osoby również znajdują przyjemność w oglądaniu spektakli. Najmłodszy z badanych widzów miał 17 lat, a najstarszy aż 77. Jeśli chodzi zaś o wykształcenie, to najwięcej widzów może pochwalić się wyższym. Po maturze edukację zakończył tylko co czwarty zasiadający na widowni.

Śląskie i Zagłębiowskie Teatry - Teatr Rozrywki
fot. Tomasz Zakrzewski

- Teatr to coś zupełnie innego niż kino. Tu mamy do czynienia z aktorami, którzy bez dubli i efektów specjalnych popisują się swoimi umiejętnościami, by zabrać nas w zupełnie inny świat. Gdy siedzę na widowni mam wrażenie, że staję się częścią spektaklu i praktycznie nic nie oddziela mnie od sceny - opowiada Kuba z Katowic.

A skąd pochodzą "klienci" Teatru Rozrywki? Co ciekawe chorzowianie znajdują się na drugim miejscu. Najwięcej widzów pochodzi natomiast z Katowic. Do Teatru Rozrywki przyjeżdżają również między innymi mieszkańcy Sosnowca, Bytomia, Rudy Śląskiej, Jaworzna oraz Siemianowic Śląskich.

Możliwości są, tylko chęci brak

Dzięki specyfice konurbacji górnośląskiej mieszkańcy regionu mają do wyboru wiele teatrów. W samych Katowicach jest ich kilka: Teatr Śląski, Korez czy Ateneum. W innych miastach również sytuacja nie jest zła. Sosnowiec reprezentuje Teatr Zagłębia, Zabrze Teatr Nowy, a w Będzinie mamy Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana. Nie można oczywiście nie wspomnieć o Teatrze Rozrywki, który znany jest nie tylko w regionie, ale i poza nim. Na brak wyboru nie możemy więc narzekać, a wycieczka do teatru do długich nie należy. Co z biletami? Okazuje się, że średnia ich cena to około 30 złotych. Jest więc tylko odrobinę drożej niż w kinie. Może więc warto czasem zrezygnować ze srebrnego ekranu i spróbować czegoś innego?

Śląskie i Zagłębiowskie Teatry - Teatr Rozrywki
fot. Tomasz Zakrzewski

- Dlaczego ludzie nie chodzą do teatru? Myślę, że winny jest stereotyp, który wyobraża sobie teatr jako "sztywne" miejsce, gdzie trzeba się non stop pilnować, by nie popełnić żadnej gafy. To bzdura. To normalne, że wymagane jest kulturalne zachowanie, ale przecież obowiązuje ono nie tylko w teatrze - twierdzi Angelika z Sosnowca.

Spektakle z nagrodami i teatralne imprezy

Zwłaszcza, że zaletą Śląska i Zagłębia jest nie tylko liczba teatrów, ale również wiele interesujących spektakli oraz inicjatyw. W marcu tego roku w Teatrze Śląskim odbyła się głośna premiera spektaklu "Skazany na bluesa" w reżyserii Arkadiusza Jakubika z Tomaszem Kowalskim w roli głównej. Chociaż wcielający się w postać Ryśka Riedla nie jest zawodowym aktorem, to publiczność nagrodziła sztukę owacjami na stojąco. Korez słynie natomiast z "Ballad kochanków i morderców wg Nicka Cave’a", podczas którego możemy usłyszeć takie znane utwory jak "Henry Lee", "Klątwa Millhaven" czy "Tam gdzie kwitną dzikie róże". W Teatrze Rozrywki od ponad dziesięciu lat niesłabnącą popularnością cieszy się "Jesus Christ Superstar", czyli musical przedstawiające ostatnie dni Jezusa. W rolach głównych możemy zobaczyć wokalistę zespołu Dżem - Macieja Balcara, a także Janusza Radka oraz Marię Meyer. Teatr  Zagłębia może z kolei pochwalić się "Korzeńcem". Adaptacja powieści Zbigniewa Białasa o tym samym tytule zdobyła wiele nagród, w tym miedzy innymi "Złotą Maskę - Przedstawienie Roku 2012", "Fanaberię publiczności" oraz nagrodę główną Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona". Ponadto spektakl został wyświetlony w Teatrze Telewizji.

W regionie organizowane są także imprezy przybliżające ludziom świat teatru. W wakacje na terenie kompleksu "Sztygarka" od ośmiu lat odbywa się Chorzowski Teatr Ogrodowy, gdzie występują nie tylko wykonawcy z regionu, ale całej Polski. Z kolei w Bytomiu od 1998 roku możemy brać udział w Międzynarodowym Festiwalu "Teatromania". Od 2009 do 2013 roku w imprezie uczestniczyło ponad 20 tysięcy widzów.

Śląskie i Zagłębiowskie Teatry - Teatr Rozrywki
fot. Tomasz Zakrzewski

Gorące tematy

Sezon festiwali otwarty!

Sezon festiwali otwarty!

Wszystko wskazuje na to, że otwarcie tegorocznego sezonu polskich festiwali będzie naprawdę mocne! Jeżeli jeszcze nie macie planów na weekend...to już chyba po problemie. Fani muzyki więcej

Snowfest - znamy już pełen line up!

Snowfest - znamy już pełen line up!

Już niedługo SnowFest Festival powered by Tauron po raz 7. udowodni, że impreza do rana pod gołym niebem to nie tylko domena ciepłych, letnich miesięcy. Najgorętsze wydarzenie trwającego więcej

Snowfest - drugie ogłoszenie!

Snowfest - drugie ogłoszenie!

Siódma edycja festiwalu SnowFest - najgorętszego wydarzenia w samym środku zimy - odbędzie się 28 i 29 lutego w Szczyrku. Po raz kolejny na terenie amfiteatru pojawi się liczna grupa więcej

MIASTA MAJĄ DOBRY PR

MIASTA MAJĄ DOBRY PR

Jak polskie miasto stało się rozpoznawalne na całym świecie, jak wciągnąć w marketing miejsc influencerów, jak wykorzystać storytelling w samorządach, jakie akcje społeczne prowadzić, aby więcej

Nowa muzyka

Nowa muzyka

Na mapie polskich festiwali można spokojnie doliczyć się co najmniej kilkudziesięciu pozycji. Niektóre są małe, kameralne, zaszyte w podziemiach fortu lub leśnej głuszy. Inne wręcz więcej