Czy maniacy książkowi jeszcze istnieją?

Kategorie: Lifestyle Silesia24
Utworzone: wtorek, 16 września 2014 Autor: Dawid Kwiecień
fot. freeimages.com
Dziś rola biblioteki nie ogranicza się jedynie do wypożyczania książek

 

Od wielu lat słyszymy, że w naszym społeczeństwie jest coraz gorzej z czytaniem książek. Zamiast powieści wybieramy filmy, a dłuższy artykuł w gazecie - w dodatku bez "obrazków" - na wielu działa jak płachta na byka. Czy jednak naprawdę jest tak źle?

Wyniki różnych badań mówią o tym, że w Polsce czytelnictwo jest na bardzo niskim poziomie. Czy to oznacza, że biblioteki są puste?

Agnieszka Dzienia: Na pewno nie. Na co dzień tętnią życiem i są pełne ludzi dlatego, że zmieniła się ich funkcja. Dziś przychodzi się tu nie tylko po książki, ale również wypożyczyć prasę, filmy, audiobooki, skorzystać z Internetu,  wziąć udział w imprezach kulturalnych czy zajęciach edukacyjnych. Co do danych statystycznych i wyników różnych badań, to na pewno nie odzwierciedlają pełnego obrazu czytelnictwa. Z jednej strony Polacy czytają coraz mniej, zwłaszcza dzieci i młodzież, ale uważamy, że sytuacja nie jest aż tak katastrofalna, jak wskazują na to badania prowadzone przez Instytut Czytelnictwa Biblioteki Narodowej. W codziennej pracy spotykamy się często z sytuacją, że jedna osoba zaopatruje w książki całą rodzinę, grupę znajomych i przyjaciół.

Joanna Tracewicz: Dla młodych ludzi alternatywnym sposobem zaopatrywania się w lektury jest Internet. A tam nie wszystko jest rejestrowane i wykazywane w sprawozdaniach statystycznych. O ile sprzedaż e-booków czy audiobooków w oficjalnym obiegu jest rejestrowana, to tzw. szara strefa zaopatrywania się w nowe formy książki już nie.

Co może być przyczyną tego, że tak rzadko czytamy książki?

J.T.: Można powiedzieć banalnie, że powodem jest coraz mniejsza ilości wolnego czasu oraz większa oferta atrakcyjnych sposobów na jego spędzanie.  Inną barierą dostępu do książek są ich rosnące ceny. Jest to przeszkoda i dla indywidualnych czytelników i dla bibliotek, które nie mogą sobie pozwolić na zakup kilku egzemplarzy tego samego tytułu.

A.D.: Stajemy się też społeczeństwem bardziej wygodnym i leniwym - łatwiej jest włączyć telewizor lub Internet, niż wyjść z domu i udać się do biblioteki lub poświęcić czas na lekturę wymagającą pewnego wysiłku intelektualnego. Zanika również tradycja rodzinnego wypożyczania książek, przekazywania i  kształtowania nawyku czytania z pokolenia na pokolenie.

Jak "wygląda" przeciętny czytelnik?

A.D.: Nie ma jednego typu przeciętnego czytelnika. Są grupy czytelników o określonych preferencjach czytelniczych. Jedni szukają silnych wrażeń i wartkiej akcji, inni pogłębiają swoją wiedzę i zainteresowania, jeszcze inni potrzebują odstresowania i relaksu przy humorystycznej powieści lub chwili zastanowienia się nad sobą i otaczającym światem. Każdą osobę przychodzącą do biblioteki należy traktować nieschematycznie, indywidualnie i wyjątkowo. Część naszych użytkowników dokonuje wyboru lektury samodzielnie, wie czego chce i przychodzi z konkretnymi tytułami lub nazwiskami autorów. Inni potrzebują pomocy w doborze książek. Wówczas najważniejsza jest rozmowa, określenie gustów czytelniczych i oczekiwań w stosunku do lektury, tak, aby czytelnik wyszedł z biblioteki zadowolony i chętnie do niej wrócił następnym razem.

Czytelnictwo wśród Polaków - czy czytamy książki i odwiedzamy biblioteki?
Przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Czeladzi działa między innymi Uniwersytet Trzeciego Wieku,
fot. MBP w Czeladzi

Po jakiego typu książki ludzie sięgają najczęściej?

A.D.: Są grupy wiernych fanów literatury fantastycznej, horrorów, romansów, polskich powieści obyczajowych, kryminałów lub książek o II wojnie światowej. Czytelnicy chętnie sięgają po rodzime i światowe bestsellery, reklamowane i nagłaśniane w mediach oraz te książki, które stały się inspiracją do adaptacji filmowych. Od lat największą popularnością cieszy się literatura sensacyjna, thrillery, kryminały skandynawskie, biografie ludzi ze świata kina, teatru, show-biznesu, polityki.

J.T.: Obecnie w naszej bibliotece najbardziej poczytnymi pozycjami są trylogia E. L. James, którą rozpoczyna tom "Pięćdziesiąt twarzy Greya", "Gra o tron" George'a R. R. Martina, "Inferno" D. Browna, książki N. Sparksa, Z. Miłoszewskiego, M. Kordel, K. Michalak. Sporo osób pyta o najnowszy tytuł K. Bondy, "Pochłaniacz" czy pozycje S. Kopera, który zajmuje się popularyzacją historii Polski od Piastów po czasy PRL-u, a także znanymi twarzami estrady czy świata literackiego. 

Czy rola biblioteki ogranicza się tylko do wypożyczania książek?

A.D.: Współcześnie nie można ograniczać się tylko i wyłącznie do wypożyczania książek. Nasza biblioteka oferuje różnego rodzaju imprezy kulturalne (wernisaże, projekcje filmów, spotkania z lokalnymi twórcami i pasjonatami, wyjazdy na spektakle teatralne), zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży, seniorów, warsztaty florystyczne i rękodzieła artystycznego. Współpracujemy z wieloma instytucjami, stowarzyszeniami i indywidualnymi twórcami z terenu Czeladzi i okolicy, uczestniczymy w licznych akcjach charytatywnych (m.in. Murem za murem, Gwiazdkowy turniej piłki nożnej, WOŚP). Przy MBP w Czeladzi działa Uniwersytet Trzeciego Wieku organizujący wykłady, kursy językowe, zajęcia komputerowe i gimnastyczne dla osób 50+. Fakt, że biblioteki nie są obecnie opustoszałymi miejscami to efekt wytężonej pracy i pomysłowości bibliotekarzy, którzy organizują te wszystkie działania i tym samym budują społeczność uczestników i osób życzliwych.

Czytelnictwo wśród Polaków - czy czytamy książki i odwiedzamy biblioteki?
Organizowane są również zajęcia dla dzieci, fot. MBP w Czeladzi

W jaki sposób biblioteka promuje czytelnictwo?

A.D.: Promujemy czytelnictwo na wiele sposobów wśród różnych grup wiekowych: prowadzimy Dyskusyjne Kluby Książki dla dorosłych oraz dla dzieci i młodzieży, organizujemy zajęcia literacko-plastyczne oraz wakacje i ferie dla dzieci, lekcje biblioteczne dla przedszkolaków i uczniów, spotkania z pisarzami, uczestniczymy w ogólnopolskiej akcji "Cała Polska czyta dzieciom", organizując głośne czytania. Bierzemy udział w obchodach Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, Tygodnia Książek Zakazanych oraz Tygodnia Bibliotek.

J.T.: W tym roku w ramach święta bibliotek odbyła się u nas Gra Miejska, której zadaniem była integracja pokoleń. Pomóc w tym miały oczywiście książki dla dzieci i młodzieży, które znają także dorośli. Staramy się wykorzystywać różnego rodzaju świąteczne dni, nie tylko te związane z książkami i literaturą. Obchodzimy Walentynki, Dzień Kobiet, Mikołajki, organizując  m. in. konkursy z nagrodami (oczywiście książkowymi) dla czytelników, happeningi. Wspieramy książkami wycofanymi z biblioteki różne instytucje, np. Zakład Karny, bibliotekę parafialną.

Z Agnieszką Dzienią i Joanną Tracewicz z Miejskiej Bibliioteki Publicznej w Czeladzi rozmawiał Dawid Kwiecień

Gorące tematy

Sezon festiwali otwarty!

Sezon festiwali otwarty!

Wszystko wskazuje na to, że otwarcie tegorocznego sezonu polskich festiwali będzie naprawdę mocne! Jeżeli jeszcze nie macie planów na weekend...to już chyba po problemie. Fani muzyki więcej

Snowfest - znamy już pełen line up!

Snowfest - znamy już pełen line up!

Już niedługo SnowFest Festival powered by Tauron po raz 7. udowodni, że impreza do rana pod gołym niebem to nie tylko domena ciepłych, letnich miesięcy. Najgorętsze wydarzenie trwającego więcej

Snowfest - drugie ogłoszenie!

Snowfest - drugie ogłoszenie!

Siódma edycja festiwalu SnowFest - najgorętszego wydarzenia w samym środku zimy - odbędzie się 28 i 29 lutego w Szczyrku. Po raz kolejny na terenie amfiteatru pojawi się liczna grupa więcej

MIASTA MAJĄ DOBRY PR

MIASTA MAJĄ DOBRY PR

Jak polskie miasto stało się rozpoznawalne na całym świecie, jak wciągnąć w marketing miejsc influencerów, jak wykorzystać storytelling w samorządach, jakie akcje społeczne prowadzić, aby więcej

Nowa muzyka

Nowa muzyka

Na mapie polskich festiwali można spokojnie doliczyć się co najmniej kilkudziesięciu pozycji. Niektóre są małe, kameralne, zaszyte w podziemiach fortu lub leśnej głuszy. Inne wręcz więcej