FEST gryfny komiks

Utworzone: środa, 17 września 2014 Autor: tmk
fot. scen. Tomasz Kontny, rys. Damian Dideńko
Gajdzini i gorole

 

Od kilku lat przeżywamy swoistą "modę na Śląsk". Pojawiają się kolekcje odzieży, wystawy, plakaty czy murale wykorzystujące śląskie motywy. Powstają również książki pisane w godce.

FEST - śląskie komiksy
Diosek z Nikisza, scen. Michał Chojnacki, rys. Otusiunio

Ciekawym zjawiskiem w tym nurcie jest FEST. To pierwsza antologia komiksów twórców z województwa śląskiego. Ponad 20 rysowników i scenarzystów związanych z naszym regionem wzięło udział w przygotowaniu zbioru.

FEST - śląskie komiksy
Śląski kapitan ludzki, scen. Marcin Paruzel, rys. Grzegorz Nita

Na stronach albumu znalazło się piętnaście historii, które opisują przeszłość, teraźniejszość i przyszłość komiksowego Śląska. Dzięki nim czytelnicy mogą przekonać się, do czego godka przydaje się w kosmosie, gdzie można sprzedać cień, czy Śląsk stać na własnego superbohatera, jak pokonać diabła oraz skąd wzięły się familoki. Obyczaj przeplata się tu z sensacją, komedia z horrorem, groteska z powagą. Trudu koordynacji antologii podjęli się scenarzyści. Tomasz Kontny i Daniel Gzicki oraz artysta komiksowy Marek Turek.

FEST - śląskie komiksy
Polowanie, scen. Tomasz Kontny, rys. Mikołaj Ratka

- FEST pokazuje, że na Śląsku istnieje silna grupa i środowisko komiksowe - tłumaczy Tomasz Kontny, siła sprawcza całego przedsięwzięcia. - Poprzez FEST chcieliśmy zwiększyć rozpoznawalność autorów z naszego województwa oraz skonsolidować śląskich twórców komiksów - dodaje.

FEST został bardzo dobrze przyjęty w środowisku i w regionie, a kilka komiksów ze zbioru otrzymało ogólnopolskie nagrody.

FEST - śląskie komiksy
Silesia AD 3482 - część 3, scen. Daniel Gizicki,
rys. Grzegorz Pawlak

- Prace nad antologią trwały ponad rok. Najtrudniejsze w całym przedsięwzięciu było koordynowanie całego działania, ze względu na różny tryb pracy oraz tempo działania poszczególnych autorów - mówi Daniel Gzicki.

Wielu autorów, którzy przed FEST-tem publikowali krótkie historie, wkrótce po premierze antologii opublikowało swoje pełnometrażowe albumy.

- To nas bardzo cieszy i jesteśmy zadowoleni z efektów. Myślę, że na tym się nie skończy, mamy jeszcze kilka pomysłów na kolejne wydania - dodaje Kontny.

Gorące tematy

Snowfest - drugie ogłoszenie!

Snowfest - drugie ogłoszenie!

Siódma edycja festiwalu SnowFest - najgorętszego wydarzenia w samym środku zimy - odbędzie się 28 i 29 lutego w Szczyrku. Po raz kolejny na terenie amfiteatru pojawi się liczna grupa więcej

MIASTA MAJĄ DOBRY PR

MIASTA MAJĄ DOBRY PR

Jak polskie miasto stało się rozpoznawalne na całym świecie, jak wciągnąć w marketing miejsc influencerów, jak wykorzystać storytelling w samorządach, jakie akcje społeczne prowadzić, aby więcej

Nowa muzyka

Nowa muzyka

Na mapie polskich festiwali można spokojnie doliczyć się co najmniej kilkudziesięciu pozycji. Niektóre są małe, kameralne, zaszyte w podziemiach fortu lub leśnej głuszy. Inne wręcz więcej

PR W SAMORZĄDZIE JUŻ WE WRZEŚNIU

PR W SAMORZĄDZIE JUŻ WE WRZEŚNIU

Samorządowa gra o tron - rusza konkurs Kryształy PR-u Zmagania serialowych bohaterów o miejsce na tronie dobiegły końca. Ich role przejął jednak ktoś inny, a rozgrywka toczy się więcej

AIR SHOW W 100 LECIE POWSTAŃ ŚLĄSKICH

AIR SHOW W 100 LECIE POWSTAŃ ŚLĄSKICH

Widowiskowe podniebne akrobacje, rekonstrukcje walk i historyczne dioramy – już 15 czerwca na katowicki Muchowiec powróci FAJERA! W tym roku wydarzenie zostało włączone w oficjalne obchody więcej