FEST gryfny komiks

Utworzone: środa, 17 września 2014 Autor: tmk
fot. scen. Tomasz Kontny, rys. Damian Dideńko
Gajdzini i gorole

 

Od kilku lat przeżywamy swoistą "modę na Śląsk". Pojawiają się kolekcje odzieży, wystawy, plakaty czy murale wykorzystujące śląskie motywy. Powstają również książki pisane w godce.

FEST - śląskie komiksy
Diosek z Nikisza, scen. Michał Chojnacki, rys. Otusiunio

Ciekawym zjawiskiem w tym nurcie jest FEST. To pierwsza antologia komiksów twórców z województwa śląskiego. Ponad 20 rysowników i scenarzystów związanych z naszym regionem wzięło udział w przygotowaniu zbioru.

FEST - śląskie komiksy
Śląski kapitan ludzki, scen. Marcin Paruzel, rys. Grzegorz Nita

Na stronach albumu znalazło się piętnaście historii, które opisują przeszłość, teraźniejszość i przyszłość komiksowego Śląska. Dzięki nim czytelnicy mogą przekonać się, do czego godka przydaje się w kosmosie, gdzie można sprzedać cień, czy Śląsk stać na własnego superbohatera, jak pokonać diabła oraz skąd wzięły się familoki. Obyczaj przeplata się tu z sensacją, komedia z horrorem, groteska z powagą. Trudu koordynacji antologii podjęli się scenarzyści. Tomasz Kontny i Daniel Gzicki oraz artysta komiksowy Marek Turek.

FEST - śląskie komiksy
Polowanie, scen. Tomasz Kontny, rys. Mikołaj Ratka

- FEST pokazuje, że na Śląsku istnieje silna grupa i środowisko komiksowe - tłumaczy Tomasz Kontny, siła sprawcza całego przedsięwzięcia. - Poprzez FEST chcieliśmy zwiększyć rozpoznawalność autorów z naszego województwa oraz skonsolidować śląskich twórców komiksów - dodaje.

FEST został bardzo dobrze przyjęty w środowisku i w regionie, a kilka komiksów ze zbioru otrzymało ogólnopolskie nagrody.

FEST - śląskie komiksy
Silesia AD 3482 - część 3, scen. Daniel Gizicki,
rys. Grzegorz Pawlak

- Prace nad antologią trwały ponad rok. Najtrudniejsze w całym przedsięwzięciu było koordynowanie całego działania, ze względu na różny tryb pracy oraz tempo działania poszczególnych autorów - mówi Daniel Gzicki.

Wielu autorów, którzy przed FEST-tem publikowali krótkie historie, wkrótce po premierze antologii opublikowało swoje pełnometrażowe albumy.

- To nas bardzo cieszy i jesteśmy zadowoleni z efektów. Myślę, że na tym się nie skończy, mamy jeszcze kilka pomysłów na kolejne wydania - dodaje Kontny.

Gorące tematy

Sezon festiwali otwarty!

Sezon festiwali otwarty!

Wszystko wskazuje na to, że otwarcie tegorocznego sezonu polskich festiwali będzie naprawdę mocne! Jeżeli jeszcze nie macie planów na weekend...to już chyba po problemie. Fani muzyki więcej

Snowfest - znamy już pełen line up!

Snowfest - znamy już pełen line up!

Już niedługo SnowFest Festival powered by Tauron po raz 7. udowodni, że impreza do rana pod gołym niebem to nie tylko domena ciepłych, letnich miesięcy. Najgorętsze wydarzenie trwającego więcej

Snowfest - drugie ogłoszenie!

Snowfest - drugie ogłoszenie!

Siódma edycja festiwalu SnowFest - najgorętszego wydarzenia w samym środku zimy - odbędzie się 28 i 29 lutego w Szczyrku. Po raz kolejny na terenie amfiteatru pojawi się liczna grupa więcej

MIASTA MAJĄ DOBRY PR

MIASTA MAJĄ DOBRY PR

Jak polskie miasto stało się rozpoznawalne na całym świecie, jak wciągnąć w marketing miejsc influencerów, jak wykorzystać storytelling w samorządach, jakie akcje społeczne prowadzić, aby więcej

Nowa muzyka

Nowa muzyka

Na mapie polskich festiwali można spokojnie doliczyć się co najmniej kilkudziesięciu pozycji. Niektóre są małe, kameralne, zaszyte w podziemiach fortu lub leśnej głuszy. Inne wręcz więcej