Jaworzno idzie do przodu. Właśnie zakończyło i podsumowało i część projektu unijnego

Kategorie: Biznes Silesia24
Utworzone: czwartek, 18 września 2014 Autor: informacja prasowa
fot. materiały organizatora
Konferencja dotycząca zakończenia I etapu modernizacji i rozbudowy systemu kanalizacji otworzył Prezes MPWiK Józef Natonek

 

Niezwykła w swojej formie konferencja odbyła się 17 września w Jaworznie. Wszystko za sprawą zakończenia I fazy jaworznickiego projektu kanalizacyjnego. Podczas konferencji uczestnicy mogli posłuchać nie tylko o tym, jak przebiegały roboty budowlane, ale także skorzystać z branżowych atrakcji. Mobilną kamerą zajrzeć do wnętrza rur kanalizacyjnych, a także zobaczyć pracę małż, które stoją na straży jakości wody.

Swoją obecnością konferencję uświetnili przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z Warszawy oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, a także władze miasta z Prezydentem Pawłem Silbertem na czele. Całą konferencję otworzył Prezes MPWiK Józef Natonek.

- Dziś niespełna po 3 latach pracy należy powiedzieć, że pierwsza  faza projektu "Modernizacja i rozbudowa systemu kanalizacyjnego miasta Jaworzna" zakończyła się sukcesem. Wszystkie zaplanowane kontrakty zostały zrealizowane w terminie. Miasto posiada nowe ujęcie wody pitnej, a obecnie mocno pracujemy nad uzyskaniem efektu ekologicznego, a dokładniej nad podłączeniem na preferencyjnych warunkach 13 tysięcy mieszkańców. Pierwsza faza jest o tyle ważna, że pozwala miastu wypełnić unijne dyrektywy. Otwiera ona także drzwi do kolejnych działań kanalizacyjnych w mieście, które jak  wiemy już są realizowane - mówił podczas konferencji Prezes MPWiK Józef Natonek.

Wartość całego projektu "Modernizacja i rozbudowa systemu kanalizacyjnego miasta Jaworzno - faza I" zamknęła się w kwocie ponad 119 mln zł brutto, z czego 65 mln zł stanowiła dotacja z Funduszu Spójności, a blisko 17 mln pożyczka z WFOŚiGW. Resztę stanowił wkład własny gminy oraz spółki wodociągowej. W ramach inwestycji oprócz nowego ujęcia wody pitnej Piaskownia w czterech osiedlach Jaworzna: Górze Piasku, Długoszynie, Pieczyskach i Ciężkowicach, powstało ok. 86 km kanalizacji dla 3 tysięcy gospodarstw domowych. 

Konferencja w Jaworznie z okazji zakończenia I etapu modernizacji i rozbudowy systemu kanalizacyjnego miasta
fot. materiały prasowe organizatora

- Dzięki zaangażowaniu i determinacji wielu osób i instytucji dziś Jaworzno może pochwalić się nowym ujęciem wody pitnej, także nowoczesną siecią kanalizacyjną w czterech północnych dzielnicach. Na tym jednak starania miasta jeśli chodzi o budowę kanalizacji się nie kończą. W planach są kolejne projekty, tym razem dla osiedli Jeleń i Dąbrowa Narodowa. Jestem także po rozmowie z Zarządem MPWiK i wiem, że w roku 2015 planowane jest opracowanie dokumentacji projektowej dla budowy sieci sanitarnej w osiedlu Byczyna, tak aby starać się o środki na jej realizację, które zostaną uruchomione w Nowej Perspektywie Unijnej 2014 - 2020. Byłby to kolejny wielki milowy krok dla Jaworzna. Kanalizacja w tej części miasta jest szczególnie wyczekiwana przez mieszkańców. I nad tym pracujemy - mówił o planach kanalizacyjnych miasta Paweł Silbert. 

Podczas podsumowania największej w mieście inwestycji kanalizacyjnej, można było podziwiać  nie tylko zrealizowane roboty kanalizacyjne, ale także wodociągowe celebrytki - małże słodkowodne, które stoją na straży jakości wody - m.in. na nowym ujęciu Piaskownia. System kontroli, jakości wody SYMBIO, który bazuje na naturalnej reakcji małży na zanieczyszczenie wody, został uznany za nowatorski. Małże wykonują bardzo odpowiedzialną pracę, a co ważne mogą pra­cować 24 go­dziny na dobę. Nie żądają w związku z tym dodatkowych świadczeń pracowniczych. Na kolejnym stoisku na zaproszonych gości czekał Łazik rurowy - fotoreporter (Tele)wizji wodociągowej. To pracownik do zadań specjalnych, który wejdzie wszędzie by pozyskać materiał filmowy o stanie technicznym kanalizacji. Każdy podczas imprezy mógł oczywiście zasmakować jaworznickiej wody z małą, owocową nutą.

Konferencja w Jaworznie z okazji zakończenia I etapu modernizacji i rozbudowy systemu kanalizacyjnego miasta
fot. materiały prasowe organizatora

Na konferencję podsumowującą działania związane z realizacją milionowego projektu, którego celem było stworzenie dla miasta niezależności pod względem produkcji i dostaw wody pitnej, a także podłączenie do kanalizacji blisko 13 tysięcy mieszkańców przybyło blisko 60 zaproszonych gości. Goście Ci mogli także usłyszeć o preferencyjnych warunkach, dotacjach jakie miasto zaoferowało swoim mieszkańcom , w celu zachęcenia do podłączania się do nowej sieci kanalizacyjnej.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Gorące tematy

BYTOMSKIE PONDERABILIA

BYTOMSKIE PONDERABILIA

Jak mawiał Johann Wolfgang von Goethe: „kolekcjonerzy to ludzie szczęśliwi”. Wielu więc szczęściarzy i szczęśliwców spotkać można w pierwszy piątek i w pierwszą sobotę każdego więcej

BOGACTWO EMOCJI CZYLI TNM 2018

BOGACTWO EMOCJI CZYLI TNM 2018

Trudno w jednym materiale opisać wszystko to, co się wydarzyło w trakcie tegorocznego Festiwalu Tauron Nowa Muzyka. W ciągu czterech dni na 7 scenach wystąpiło 62 artystów z 20 krajów. więcej

CZASAMI CZYTAMY KSIĄŻKI

CZASAMI CZYTAMY KSIĄŻKI

OFF Festival Katowice 2018Czasami czytamy książkiCzasami gotuję, czasami chodzę do łóżka, czasami piszę piosenki, czasami zabijam... Słowo „czasami” zdominuje tegoroczną odsłonę więcej

Muzyka, światło i nowe technologie

Muzyka, światło i nowe technologie

Kontrast. Smak. Ludzie. Emocje. Miejsce, gdzie najnowsza technologia miesza się z tłem historii. Już za niespełna trzy tygodnie odbędzie się wyjątkowy INTRO Festival. Gdyby wydarzenia muzyczne więcej

OFF-SZEM BĘDZIEMY NA OFF-IE A WY?

https:// facebook.com/offfestival/videos/10156426157332208/ więcej