Siła kooperacji i wspólnej wymiany doświadczeń – II dzień Kongresu za nami!

Kategorie: Biznes Silesia24
Utworzone: środa, 24 września 2014 Autor: informacja prasowa
fot. mat. prasowe organizatora
Pierwszego dnia w kongresie uczestniczył między innymi Jerzy Buzek

 

Drugi dzień Kongresu to przede wszystkim Targi Biznes Expo i cykl debat, poświęconych najważniejszym aspektom prowadzenia działalności gospodarczej. W ciągu dnia odbyło się 18 sesji panelowych, a swoje stoiska prezentowało blisko 40 firm.

Dzień rozpoczęły panele dyskusyjne, gromadząc w salach Centrum Konferencyjnego przy ulicy Jordana 18 liczne grono ekspertów i przedsiębiorców. Podczas sesji plenarnej, pod nazwą "10 lat przedsiębiorczości bez granic" dyskutowano nt. stanu polskiego sektora MŚP w porównaniu z innymi krajami, które razem z Polską weszły do Unii Europejskiej w 2004 roku oraz poruszono wątpliwości związane z wejściem Polski do strefy Euro.

Ponadto panele skupiały się wokół zagadnień związanych z prawną obsługą przedsiębiorstw jako elementem skutecznego jej prowadzenia, barierami współpracy samorządów ze środowiskiem gospodarczym, komunikacją i finansowaniem inwestycji rozwojowych.

W panelu "Finansowanie inwestycji rozwojowych samorządów - możliwości, szanse i wyzwania" uczestniczyli włodarze miast Śląska i Zagłębia, m.in. Kazimierz Górski prezydent Sosnowca,  Zbigniew Podraza prezydent Dąbrowy Górniczej, Piotr Uszok prezydent Katowic, którzy rozmawiali o różnych narzędziach stymulujących inwestycje na terenie gmin.

Przed młodym przedsiębiorcą zakładającym działalność gospodarczą stoi wiele wyzwań i jeszcze więcej zawiłości prawnych. Dlatego też na panelu poświęconym młodemu przedsiębiorcy w nowoczesnym mieście omawiano Manifest Forum Młodych RIG, którego celem jest zgłaszanie realnych potrzeb młodych. 

W przerwie otwarto Targi Biznes Expo i zaproszono uczestników do zwiedzania stoisk targowych. Marszałek Województwa Śląskiego, Mirosław Sekuła podkreślił znaczenie przedsiębiorczości i organizacji tego typu wydarzeń - Przedsiębiorczość to umiejętność otwarcia się na nowe możliwości i szanse oraz wychodzenie naprzeciw wszystkim przeciwnościom - powiedział Marszałek.

- Małe i średnie przedsiębiorstwa to serce polskiej gospodarki. Musimy tchnąć ducha w system, aby rosły nowe miejsca pracy, a zdolna młodzież nie musiała opuszczać kraju za pracą, a wyjeżdżać tylko w poszukiwaniu zagranicznych doświadczeń - mówiła podczas otwarcia Mirosława Nykiel, Poseł na Sejm RP.

Wśród wystawców nie zabrakło największych marek, takich jak Porsche, Volkswagen, Bank Pekao, Orange, PZU, PKO Bank Polski, jak również instytucji publicznych, jednostek naukowych oraz samorządów i przedstawicieli sektora MŚP. Targi Biznes Expo potrwają pełne dwa dni.

Popołudniowe sesje dotyczyły tematyki innowacyjności, zarządzania wiedzą w przedsiębiorstwie, internacjonalizacji i spółdzielczości jako formie finansowania, organizowania i własności MŚP.

Ważnym tematem była strefa wolnego handlu między krajami UE, a USA (Transatlantic Trade and Investment Partnership). Wejście w życie traktatu stworzy lepsze warunki do eksportu europejskich towarów na amerykański rynek np. poprzez zniesienie barier wynikających z odmiennych regulacji technicznych. Eksperci omawiali kwestie kontaktów i poszukiwania partnerów biznesowych zza Oceanu, jak również przygotowanie polskich przedsiębiorstw na otwarcie nowego rynku.

Podczas panelu "Kontroluj rozwój swojej firmy" eksperci zastanawiali się nad tym, co składa się na sukces małych i średnich firm. Dlaczego jedni przedsiębiorcy radzą sobie lepiej, a drudzy nieco gorzej? Paneliści obalali mit o samostanowieniu i podpowiadali jak przekuć plany i zamierzenia w sukces. Analizowano też jaka forma prowadzenia działalności jest najlepsza.

Ostatni warsztat z cyklu Akademia Marketingu i Sprzedaży zakończył dzisiejszy dzień Kongresu. Warsztaty z zakresu sprzedaży w internecie, personal brandingu oraz content marketingu wzbudzały ogromne zainteresowanie uczestników wydarzenia. Zaproszeni do dyskusji eksperci, korzystając z własnego doświadczenia, podpowiadali jak wykorzystać narzędzie marketingu do budowania konkurencyjności na rynku.

Jutrzejszy dzień zapowiada się niemniej ciekawie. Zaplanowano szereg paneli poświęconych kolejnym zagadnieniom prowadzenia biznesu i budowania relacji. Wykłady odbędą się w Centrum Konferencyjnym przy ulicy Jordana 18, natomiast w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach na ul. Rolnej odbędzie się konferencja VI Śląskiego Forum Inwestycji, Budownictwa i Nieruchomości.

Gorące tematy

Sezon festiwali otwarty!

Sezon festiwali otwarty!

Wszystko wskazuje na to, że otwarcie tegorocznego sezonu polskich festiwali będzie naprawdę mocne! Jeżeli jeszcze nie macie planów na weekend...to już chyba po problemie. Fani muzyki więcej

Snowfest - znamy już pełen line up!

Snowfest - znamy już pełen line up!

Już niedługo SnowFest Festival powered by Tauron po raz 7. udowodni, że impreza do rana pod gołym niebem to nie tylko domena ciepłych, letnich miesięcy. Najgorętsze wydarzenie trwającego więcej

Snowfest - drugie ogłoszenie!

Snowfest - drugie ogłoszenie!

Siódma edycja festiwalu SnowFest - najgorętszego wydarzenia w samym środku zimy - odbędzie się 28 i 29 lutego w Szczyrku. Po raz kolejny na terenie amfiteatru pojawi się liczna grupa więcej

MIASTA MAJĄ DOBRY PR

MIASTA MAJĄ DOBRY PR

Jak polskie miasto stało się rozpoznawalne na całym świecie, jak wciągnąć w marketing miejsc influencerów, jak wykorzystać storytelling w samorządach, jakie akcje społeczne prowadzić, aby więcej

Nowa muzyka

Nowa muzyka

Na mapie polskich festiwali można spokojnie doliczyć się co najmniej kilkudziesięciu pozycji. Niektóre są małe, kameralne, zaszyte w podziemiach fortu lub leśnej głuszy. Inne wręcz więcej