V Metropolitalna Noc Teatrów w najbliższy weekend

Kategorie: Rozrywka Silesia24
Utworzone: środa, 24 września 2014 Autor: Dawid Kwiecień
fot. mat. prasowe organizatora

 

W najbliższy weekend na brak wrażeń w regionie nie będziemy mogli narzekać. 27/28 września odbędzie się piąta edycja Metropolitalnej Nocy Teatrów. W tym roku w akcji uczestniczy kilkanaście placówek kulturalnych ze Śląska i Zagłębia, a w przemieszczaniu się pomiędzy nimi pomogą nam bezpłatne autobusy. Do wzięcia udziały w Metropolitalnej Nocy Teatrów zachęcają również promocje - bilety na spektakle będą tańsze, a na większość wydarzeń specjalnych obowiązuje wstęp wolny.

Katowice

W Śląskim Teatrze Lalki i Aktora "Ateneum" wydarzenie rozpocznie się o godzinie 18.00 spektaklem dla dzieci "Tylko jeden dzień". Wśród wydarzeń specjalnych znalazły się natomiast warsztaty plastyczne, "Czytanie teatru" oraz wystawa lalek.

Teatr Korez Metropolitalną Noc Teatrów obchodzi natomiast pod hasłem "Swing - dopasowani". O godzinie 20.00 otwarta zostanie wystawa fotografii niejednoznacznej. O 21.00 będzie można wziąć udział w spotkaniu z seksuologiem i antropologiem, a o 22.30 rozpocznie się spektakl "Swing".

Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego zaprasza do zabawy pod hasłem "Podróż w czasie z Cybulskim".  Tego wieczoru o 20.00 będziemy mogli zobaczyć spektakl "W popielniczce diament". Organizatorzy sugerują, by widzowie przebrali się w stroje z lat 60., ponieważ zaraz po widowisku zrobione zostanie pamiątkowe zdjęcie. W nocy odbędą się również spacery teatralne "Oko w oko z Cybulskim" prowadzone przez dyrektora R. Talarczyka, spotkanie z przyjacielem Zbigniewa Cybulskiego - Alfredem Andrysem i aktorami Teatru Śląskiego, "Collage z Cybulskim" oraz pokaz filmów z i o słynnym aktorze. Oprócz tego teatr zostanie zaaranżowany na miejsce z lat 60.

W Centrum Scenografii Polskiej o 22.00 rozpocznie się spektakl Teatru Żelaznego "Hommage to gruba 2", który inspirowany jest historią oraz tzw. genius loci (duchem opiekuńczym) KWK Katowice. Atrakcjami specjalnymi będą natomiast: zwiedzanie nowej siedziby Muzeum Śląskiego, wystawa "Jerzego Zitzmana folklor z baśni i ludowej tradycji", projekcje animacji oraz warsztaty na temat związku teatrów z filmem.

W tegorocznej Metropolitalnej Nocy Teatrów bierze udział również Centrum Kultury Katowice. Tam na gości czekają spektakl "Klimakterium 2" oraz przegląd najciekawszych spektakli Teatru Telewizji, wśród których znajdują się "Bezdech", "Skutki uboczne", "Udręka życia" oraz "Brancz".

Chorzów

Teatr Rozrywki przygotował dwa spektakle: "Kogut w Rosole" wystawiany dwukrotnie oraz "Wysocki. Powrót do ZSRR". Tu Noc Teatrów rozpocznie się o 17.00 i potrwa do północy.

Warto również zajrzeć do Chorzowskiego Teatru Ogrodowego, gdzie zobaczymy "Diabelski młyn", a od 19.30 będzie można wejść na taras widokowy Szybu Prezydent. 

Bytom

W Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark" zobaczymy "Gatunki chronione" oraz "This is not a love song". Organizatorzy przygotowali również warsztaty muzyczno-taneczne oraz kostiumograficzne. Ponadto będzie można wziąć udział w nauce figur i choreografii tańca latynoskiego, maratonie tanecznym oraz zwiedzaniu teatru.

Opera Śląska zaprasza między innymi na spektakl "Łucja z Lammermoor", warsztaty, zwiedzanie pracowni krawieckiej i stolarni, lekcje śpiewu solowego, karaoke, lekcje teatralną oraz występy solistów.

Sosnowiec

Teatr Zagłębia z okazji tego specjalnego wydarzenia wystawi dwa spektakle - "Szewczyk Dratewka" oraz "Czerwone Zagłębie". Oprócz tego odbędą się warsztaty teatralne, recital Beaty Deutschman z repertuaru Anny German oraz nocna próba otwarta. Zaplanowana jest również wyprzedaż kostiumów teatralnych.

Będzin

Z kolei Teatr Dzieci Zagłębia oferuje dzieciom widowiska "Pstryk! I wszystko jasne" oraz "Trzy świnki". W programie przewidziano ponadto prezentację technik lalkarskich oraz zwiedzanie wystawy lalek.

Gliwice

W Gliwickim Teatrze Muzycznym zobaczymy "I have a dream" oraz "Miłość czyni cuda", weźmiemy udział w warsztatach tanecznych "ABBA Dream", koncercie pamięci Stefanii i Tadeusza Różewiczów, a także obejrzymy retransmisję spektaklu "Król Lear" National Theatre w Londynie.

Tychy

Co zobaczymy w Teatrze Małym? Tam zaplanowane są spektakle "Sanatorium pod klepsydrą" oraz "Ferdydurke". Gości powitają "żywe rzeźby" przygotowane przez ATRiP "Migreska" i Teatr "HoM" z Tychów, a w programie znalazły się także prezentacja działalności Teatru "WAMPA", Teatru "LeMat", Grupy Artystycznej Teatru T.C.R., ATRIP "Migreska" i Teatru "HoM" oraz wystawa z okazji 20-lecia istnienia Miejskiej Galerii Sztuki "Obok".

Zabrze

Chociaż do świąt Bożego Narodzenia jest jeszcze trochę czasu, to w Teatrze Nowym zobaczymy "Opowieść wigilijną". Na deskach wystawione zostaną również "O co biega" oraz "Jasiu, albo polish joke".

Wśród atrakcji specjalnych przewidziano warsztaty teatralne dla dorosłych, zwiedzanie oraz koncert "Nocna Polaków Biesiada".

Metropolitalny autobus teatralny

Udział w przygotowanych atrakcjach z pewnością ułatwi bezpłatny metropolitalny autobus teatralny. Będzie on kursował od Teatru Zagłębia w Sosnowcu przez Katowice, Chorzów, Bytom i Zabrze aż do Gliwickiego Teatru Muzycznego.

Gorące tematy

Życie online

Życie online

 Trudno wyobrazić sobie dzisiejszy świat bez Internetu, smartfonów czy platform streamingowych, które częstują swoich użytkowników muzyką oraz filmami. W coraz większym stopniu otaczamy więcej

60-LATEK, LECZ NIE SENIOR

60-LATEK, LECZ NIE SENIOR

Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej świętuje w tym roku jubileusz 60-lecia. Perła architektury projektu Zbigniewa Rzepeckiego jest jednym z najważniejszych miejsc na kulturalnej więcej

STADION ŚLĄSKI PIĄTY NA ŚWIECIE

STADION ŚLĄSKI PIĄTY NA ŚWIECIE

W głosowaniu jury międzynarodowego plebiscytu Stadium of the Year 2017, Stadion Śląski zajął wysokie piąte miejsce, otrzymując o niespełna jeden punkt mniej od zwycięzcy. W środę więcej

KOLEJNY ATAK NA K-2

KOLEJNY ATAK NA K-2

7 MARCA 2018czyli XI Katowicki Przegląd Filmów Górskich Dziś po raz jedenasty w Kinoteatrze Rialto miłośnicy alpinistycznej wspinaczki rozpoczynają wyjątkową wędrówkę po górach, która więcej

SZTUKA Z PIERWIASTKIEM NIELEGALNOŚCI

SZTUKA Z PIERWIASTKIEM NIELEGALNOŚCI

5 MARCA 2018 Murale w KatowicachWypadkowa popkulturowych obserwacji, politycznej propagandy i artystycznej wizji twórcy rzucona na mury betonowej dżungli. Obrazowy komentarz aktualnej więcej