Rycerskie tradycje w XXI wieku

Kategorie: Lifestyle Silesia24
Utworzone: wtorek, 7 października 2014 Autor: Dawid Kwiecień
fot. Piotr Tyńczyk
Bractwa rycerskie swojej działalności nie ograniczają tylko do organizowania walk

 

Istnieją różne metody nauki historii. Jedni oglądają filmy dokumentalne, inni czytają książki. Są też ludzie, którzy historię chcą odczuć na własnej skórze. Przywdziewają więc stroje podobne do tych, jakie nosiło się w dawnych czasach, chwytają za miecze, uczą się średniowiecznych tańców. Spotkać ich można w bractwach rycerskich, a jedno z nich działa przy będzińskim zamku.

Jak to się dzieje, że ludzie decydują się, by choć na moment uwolnić się od nowoczesności o cofnąć się w przeszłość? - Podstawowym bodźcem jest zainteresowanie historią. Tak było w moim przypadku. Zawsze ciekawił mnie ten temat, ale nie chciałem mieć z nim do czynienia poprzez kontakt z nudnymi podręcznikami. Wolałem tej historii dotknąć i ją poczuć. W takim wydaniu jest ona pasjonująca  i fantastyczna. Co prawda działając w bractwie nie jesteśmy w stanie zatrzymać czasu, ale możemy przypomnieć sobie i innym to, co dziś wymiera i zanika - mówi Tomasz Konopka z Bractwa Rycerskiego Zamku Będzin.

Bractwo rycerskie w Będzinie
fot. Piotr Tyńczyk

Mężczyźni decydują się na odtwórstwo historyczne również po to, by poczuć się jak rycerz, stanąć na ubitej ziemi i zmierzyć się z przeciwnikiem. Ich wizja walki nierzadko odbiega od rzeczywistości. Wyobrażają sobie 50-kilogramowe miecze, z których przy uderzeniach sypią się iskry oraz 70-kilogramowe zbroje. Życie szybko to weryfikuje. Broń i pancerz są dużo lżejsze, a ewentualne iskry świadczą o nieumiejętnym zadawaniu ciosów. Miecze ważą najczęściej od 1 do 2 kilogramów, a zbroja około 25.

Bractwo rycerskie w Będzinie
fot. Piotr Tyńczyk

Odtwórstwo historyczne to jednak nie tylko walki. Ludzie działający w bractwach wcielają się również w zwykłych mieszkańców czy rzemieślników, a przygoda ze średniowieczem rozpoczyna się od skompletowania stroju. Jego koszt to kilkaset złotych, ale część rzeczy można uszyć samemu. Oczywiście muszą one być wykonane z odpowiednich materiałów, a technika produkcji powinna być jak najbardziej zbliżona do średniowiecznej. - Później zabawa zaczyna drożeć. Z czasem pojawia się chęć posiadania profesjonalnego stroju i uzbrojenia. Koszty zależą jednak przede wszystkim od tego, kogo chcemy odtwarzać. Więcej zapłacimy za wyposażenie szlachcica, mniej za prostego chłopa - opowiada Tomasz Konopka.

- Najlepszą rzeczą w tym wszystkim jest wielowątkowość. Osoba, która przychodzi do bractwa, stara się chłonąć wszystko. Z czasem okazuje się jednak, że nie da się robić wszystkiego, trzeba się wyspecjalizować. Jeśli ktoś decyduje się na walkę, to nie da rady być rzemieślnikiem czy zajmować się dawnymi tańcami - dodaje Konopka.

Bractwo rycerskie w Będzinie
fot. Piotr Tyńczyk

Czy to jest bezpieczne? Okazuje się, że tak. Broń jest stępiona, a uzbrojenie chroni przed ciosami. Nie każdy rodzaj oręża jest jednak dozwolony. Rycerze nie mogą używać nadziaków, Morgensternów czy korbaczy. Choć kontuzje się zdarzają (między innymi złamania i pęknięcia), to nie jest to sport bardziej niebezpieczny niż boks, MMA czy rugby. Co ciekawe, na świecie działają dwie federacje skupiające rycerzy z różnych krajów - IMCF oraz HMBIA. Wojownicy mogą się natomiast wykazać w różnego rodzaju potyczkach - począwszy od pojedynków, a na walkach drużynowych, gdzie przeciwko sobie staje 42 rycerzy - skończywszy. Zdarzają się nawet bitwy, w których uczestniczy 200 osób! Możliwe, że takie widowisko zobaczymy podczas rycerskich mistrzostw świata, które odbędą się w maju w Malborku. Członkowie bractw swojej rycerskości nie ograniczają tylko do strojów i odtwarzania dawnych zwyczajów. Dbają również o kultywowanie tradycyjnych wartości. Będzińscy rycerze organizują więc imprezy dla dzieci i osób niepełnosprawnych, uczestniczą w takich akcjach jak Szlachetna Paczka czy Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Gorące tematy

BYTOMSKIE PONDERABILIA

BYTOMSKIE PONDERABILIA

Jak mawiał Johann Wolfgang von Goethe: „kolekcjonerzy to ludzie szczęśliwi”. Wielu więc szczęściarzy i szczęśliwców spotkać można w pierwszy piątek i w pierwszą sobotę każdego więcej

BOGACTWO EMOCJI CZYLI TNM 2018

BOGACTWO EMOCJI CZYLI TNM 2018

Trudno w jednym materiale opisać wszystko to, co się wydarzyło w trakcie tegorocznego Festiwalu Tauron Nowa Muzyka. W ciągu czterech dni na 7 scenach wystąpiło 62 artystów z 20 krajów. więcej

CZASAMI CZYTAMY KSIĄŻKI

CZASAMI CZYTAMY KSIĄŻKI

OFF Festival Katowice 2018Czasami czytamy książkiCzasami gotuję, czasami chodzę do łóżka, czasami piszę piosenki, czasami zabijam... Słowo „czasami” zdominuje tegoroczną odsłonę więcej

Muzyka, światło i nowe technologie

Muzyka, światło i nowe technologie

Kontrast. Smak. Ludzie. Emocje. Miejsce, gdzie najnowsza technologia miesza się z tłem historii. Już za niespełna trzy tygodnie odbędzie się wyjątkowy INTRO Festival. Gdyby wydarzenia muzyczne więcej

OFF-SZEM BĘDZIEMY NA OFF-IE A WY?

https:// facebook.com/offfestival/videos/10156426157332208/ więcej