Zawód arbiter czyli z Figurą po boisku

Kategorie: Silesia24 Sport
Utworzone: piątek, 17 października 2014 Autor: Rafał Barteczko
fot. arch. Expansia Media

 

Sędzia to typowo męski zawód? Niekoniecznie. Magdalena Figura od 9 lat jest arbitrem piłkarskim. W jej statystykach widnieje ponad 600 poprowadzonych spotkań, a jak sama twierdzi, kobieta sędzia to już widok powszechny. Najważniejsze, by w kilku pierwszych decyzjach na boisku udowodnić, że jest się osobą, która się na piłce zna! Magdalena prócz sędziowania jest także specjalistką do spraw marketingu w klubie Energetyk ROW Rybnik. Choć zwykle jest zabiegana, to z pięknymuśmiechem podkreśla, że kocha to, co robi.

Tegoroczne piłkarskie święto, czyli brazylijski mundial nie obył się bez kontrowersji dotyczących pracy arbitrów. Jak oceniasz je z perspektywy sędziny? Dodatkowo, kolejny raz powróciło pytanie o unowocześnienie pracy sędziów o technologię pozwalającą na spokojne zapoznanie się z materiałem wideo przed podjęciem ważnej decyzji. Uważasz, że to dobry pomysł?

W temacie utechnologowienia piłki będę staroświecka i powiem NIE! Piłka nożna to spontaniczny sport, pełen emocji, a i błędy sędziów powodują, że jednym się ciśnienie podnosi, a drudzy się cieszą. NA tych mistrzostwach było trochę kontrowersyjnych decyzji sędziów, ale to pozwoli całemu sędziowskiemu światu na analizę, przemyślenia i udoskonalenie tego i owego.

Podobnie jak dla piłkarzy, tak i dla sędziów udział na takiej imprezie jak Mistrzostwa Świata to spełnienie zawodowych marzeń. Czy z Tobą jest podobnie?

Każdy sędzia jeśli robi to z pasją i ma z tym związane jakieś plany i marzenia, to wśród nich musi być ten najwyższy jak Mistrzostwa Świata.

Skąd pomysł na sędziowanie? Wiąże się z tym jakaś istotna dla Twoich zawodowych losów historia? Od zawsze lubiłaś rozstrzygać spory?

To długa i chyba już dla mnie nudna historia, trwa dziewięć lat! I niech trwa nadal. Najważniejsze jest to, co tu i teraz i w najbliższej przyszłości. Nigdy w moim planie na życie nie było myśli, by rozstrzygać spory, a co dopiero te na zielonej murawie.

Domyślam się, że proces wiodący do pozostania arbitrem nie należy do najłatwiejszych. Na jakim jesteś etapie? Ile spotkań udało Ci się już sędziować? Prowadzisz swoje własne statystyki?

Każdy porządny sędzia zapisuje każdy swój mecz, są i tacy, którzy to po prostu pamiętają - ja zapisuję. Mam ich już ponad 600, obecnie mam uprawnienia sędziego szczebla centralnego na ligach kobiecych - jestem sędzią Ekstraligową i szczebel klasy okręgowej u mężczyzn - można mnie spotkać na boiskach śląskiej okręgówki.

Na meczach niższych klas rozgrywkowych czasami dochodzi do dziwnych zdarzeń, niekoniecznie związanych z piłką nożną. Te bardziej drastyczne filmiki w sieci są pełne mniej lub bardziej zabawnych sytuacji związanych z sędziami uciekającymi przez płoty itp. Miałaś w swojej karierze zdarzenia, które można uznać za nietypowe?

Nie wiem czy ten wywiad może być taki długi (śmiech). Każdy sędzia ma na koncie pewne nietypowe zdarzenia, ale zapewniam, że nigdy nikt mnie nie gonił i samochód zawsze cały.

Czy ze względu na płeć jesteś przez piłkarzy inaczej traktowana? Są jakieś nietypowe reakcje na kobietę w sędziowskim stroju? Czy może piłkarze w Twojej obecności np. unikają przekleństw na murawie albo liczą, że coś im ujdzie płazem?

Zdecydowanie kobiety łagodzą obyczaje. Panowie coraz rzadziej bywają zaskoczeni, bo kobieta sędzia to już widok powszechny. Zauważyłam, że piłkarze włączają u siebie tryb - jestem miły facet. Mniej przeklinają i czasami lubią pokusić się o teksty z kategorii tych na podryw. Najważniejsze, by w kilku pierwszych decyzjach na boisku udowodnić, że jestem osobą, która się na piłce zna - potem już jest z górki i nie słychać stwierdzeń - baba na boisku (śmiech).

Miałaś okazję sędziować dosyć prestiżowy mecz polityków i gwiazd TVN-u. Nie czułaś dodatkowej tremy gwiżdżąc faule premiera Polski? Może miałaś już w swojej karierze istotniejsze wyzwania?

Każdy mecz jest taki sam, czy grają trampkarze, czy w meczu gra premier dla mnie jest bez różnicy. Zawsze trzeba być profesjonalistą i godnie spełniać swoje zadania. Nie należę też do osób, które odczuwają tremę, raczej jestem z tych odważnych, skupionych na zadaniu, a nie na tym, że mecz oglądają tysiące ludzi na trybunach i trochę więcej przed telewizorem.

Prócz sędziowania, z piłką nożną wiążą Cię także inne obowiązki. Na co dzień jesteś specjalistą do spraw marketingu w klubie Energetyk ROW Rybnik. Lubisz przebywać w świecie piłki? Taki rodzaj pracy daje Ci spełnienie czy w planie są jakieś zmiany? Może fotel prezesa PZPN-u?

Piłka nożna to styl mojego życia. Jestem w pełni zadowolona z tego co robię. Trudno nazwać sędziowanie pracą, bo pomimo natłoku obowiązków robię to co kocham, czyli tak naprawdę nie pracuje! W tej kwestii jestem szczęściarą! Fotel prezesa PZPN-u? Dlaczego nie? Jeśli tylko pan Zbigniew Boniek będzie go chciał sprzedać. Na pewno jest wygodny i wpasuje się w wystrój mojego pokoju (śmiech).

Energetyk na długo nie zagościł w strukturach pierwszoligowych. Kibice musieli przeżyć niemiły powrót do niższej klasy rozgrywkowej, co często niesie za sobą problemy. Jak teraz mają się nastroje w klubie?

W piłce nożnej nic nie jest pewne, wszystko szybko się zmienia, a często ładna i ciekawa gra oraz świetna infrastruktura nie są wystarczające, by móc się utrzymać w lidze. Smutek został w tyle, teraz patrzymy do przodu. W związku z nowymi reformami, niższe klasy rozgrywkowe uległy sporym zmianom. Zmienił się także nasz zespół. Liczę na to, że chłopaki pokażą na co ich stać i przestawią się na wygrywanie, a nie remisowanie meczów. Bardzo by mnie to ucieszyło, nie tylko jako pracownika, ale także wiernego kibica tego zespołu.

Czego można Ci życzyć na przyszłość?

Z całą pewnością siły i wytrwałości, gdyż jestem osobą, która ma codziennie zapełniony kalendarz. Prócz tego życzliwych ludzi w pobliżu - w dzisiejszych czasach to takie małe skarby dające energię.

Gorące tematy

BOGACTWO EMOCJI CZYLI TNM 2018

BOGACTWO EMOCJI CZYLI TNM 2018

Trudno w jednym materiale opisać wszystko to, co się wydarzyło w trakcie tegorocznego Festiwalu Tauron Nowa Muzyka. W ciągu czterech dni na 7 scenach wystąpiło 62 artystów z 20 krajów. więcej

CZASAMI CZYTAMY KSIĄŻKI

CZASAMI CZYTAMY KSIĄŻKI

OFF Festival Katowice 2018Czasami czytamy książkiCzasami gotuję, czasami chodzę do łóżka, czasami piszę piosenki, czasami zabijam... Słowo „czasami” zdominuje tegoroczną odsłonę więcej

Muzyka, światło i nowe technologie

Muzyka, światło i nowe technologie

Kontrast. Smak. Ludzie. Emocje. Miejsce, gdzie najnowsza technologia miesza się z tłem historii. Już za niespełna trzy tygodnie odbędzie się wyjątkowy INTRO Festival. Gdyby wydarzenia muzyczne więcej

OFF-SZEM BĘDZIEMY NA OFF-IE A WY?

https:// facebook.com/offfestival/videos/10156426157332208/ więcej

AIR SHOW W KATOWICACH

AIR SHOW W KATOWICACH

Śląski Air, Piro & Moto Show FAJERA!Już jutro na Muchowcu wielkie święto - widowiskowe podniebne akrobacje, zapierające dech pirotechniczne show, grupy rekonstrukcji historycznej oraz więcej