Nikt nie podważa, że Rybnik musi się zmierzyć z tematem zanieczyszczonego powietrza. W jaki sposób walczy się z tym problemem w mieście?
Władze Rybnika postawiły na rozbudowę ciepłociągu w mieście, a od 2015 roku ma ruszyć termomodernizacja budynków użyteczności publicznej, która będzie dotowana ze środków Unii Europejskiej. Przed rozpoczęciem rozbudowy ciepłociągu, wiceprezydent Michał Śmigielski odbył kilka spotkać z mieszkańcami, żeby zbadać zainteresowanie tym tematem.
- Trzeba powiedzieć, że pozycja przyłączenia się do ciepłociągu w większości przypadków została bardzo dobrze przyjęta. Można powiedzieć, że świadomość mieszkańców w zakresie jakości powietrza była bardzo widoczna w czasie tych spotkań. Zdawali sobie sprawę z faktu, że podłączenie do ciepłociągu podniesie koszty ogrzewania mieszkania czy domu, ale z drugiej strony brali pod uwagę kwestię czystości powietrza. Oprócz tego, argumentem jest łatwość pozyskiwania tego ciepła z ciepłociągu - mówi Michał Śmigielski.
Na budowę nowych i modernizację starych ciepłociągów, w tym roku przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej przeznaczyło 27 milionów złotych. - Pierwszy rurociąg został wykonany w Śródmieściu, od bazyliki, przez ulicę Powstańców, Sobieskiego do ul. Św. Jana. Kończy się to dzisiaj na budynku Gimnazjum nr 1. Dalszy rozwój tego ciepłociągu planowany jest w kierunku ulicy Kościelnej i Korfantego, przez rynek, również z drugiej strony, w kierunku ulicy Zamkowej - dodaje wiceprezydent Michał Śmigielski. Poza tym niemal cała dzielnica Rybnicka Kuźnia jest już objęta ciepłociągiem.
Co dalej jeżeli chodzi o ten temat? - Będzie wykonywane uciepłownienie rejonu Gliwickiej, Karłowicza i najbliższej okolicy, a także szpitala psychiatrycznego. Projektowanie trwa dalej, aby rozbudować ciepłociąg na całą dzielnicę Północ - podkreśla wiceprezydent Rybnika.
Tak samo zaawansowane działania trwają w dzielnicy Chwałowice. Rozpoczęcie prac w obu dzielnicach planowane jest na wiosnę 2015 roku.
Oprócz tego miasto Rybnik ma już zapewnione 35 milionów złotych z funduszy unijnych, które zostaną przeznaczone na termomodernizację budynków użyteczności publicznej, głównie budynków oświatowych, wzbogacone w niektórych wypadkach o źródła odnawialnej energii. - Oprócz termomodernizacji będziemy wzbogacać przedszkola w panele ogniw solarnych celem poprawy funkcjonalności przedszkola w zakresie ciepłej wody - mówi Michał Śmigielski.
Docelowo procesowi termomodernizacji ma zostać poddanych czterdzieści budynków. Jednym z pierwszych będzie Zespół Szkół Technicznych.
Warto zaznaczyć, że miasto od 1995 roku konsekwentnie walczy z problemem niskiej emisji. Narzędziem jest np. program dopłat na rzecz unowocześnienia systemów grzewczych mieszkańców Rybnika, konsekwentnie prowadzona termomodernizacja budynków miejskich czy akcje informacyjno-edukacyjne, takie jak choćby prowadzona od 2012 roku akcja "Paląc śmieci, trujesz dzieci".