Coraz bliżej zima. Pora wymienić opony na zimowe

Kategorie: Moto Silesia24
Utworzone: wtorek, 18 listopada 2014 Autor: Rafał Barteczko
fot. arch. www.autopodroze.pl
Średnia cena wymiany opon w naszym regionie to 60 zł

 

Synoptycy straszą już niskimi temperaturami i opadami śniegu. Nic więc dziwnego, że do warsztatów samochodowych i wulkanizacyjnych ustawiają się kolejki kierowców wymieniających letnie opony na zimowe. Choć zmiana ogumienia jest oczywiście bardzo ważna, nie należy wierzyć niektórym serwisom (zarówno tym mechanicznym, jak i internetowym) donoszącym o obowiązku zmiany opon i dużym karom dla osób, które nie przestrzegają przepisów. Ustawowy obowiązek wymiany opon w Polsce nie tylko nie wszedł w życie, ale nawet nie przeszedł sejmowej ścieżki legislacyjnej. Nadal obowiązują przepisy, w myśl których przez cały rok można jeździć na dowolnych oponach, byle ich bieżnik miał minimum 1,6 mm. Większość z kierowców zmian opon jednak dokonuje. W tym numerze Panoramy przygotowaliśmy mały poradnik.

ILE KOSZTUJE WYMIANA OPON?

Widełki cenowe są jak na tę usługę dosyć spore. Wynoszą od 40 do nawet 100 zł. Nie więcej niż 50 zł za wymianę zapłacimy w Będzinie. Dla porównania w Chorzowie czy Bytomiu trudno nam będzie znaleźć zakład, w którym zapłacimy mniej niż 50 zł. Ceny od 65 zł w górę zaczynają się w Katowicach i Dąbrowie Górniczej. Zatem średnia cena usługi to 60 zł. Pojawiają się atrakcyjne oferty za 35 czy 39 zł, jednak warto się na nie porywać tylko w zaprzyjaźnionych zakładach mechanicznych.

OPONY JAKIEGO PRODUCENTA WYBRAĆ?

Obecnie na rynku mamy szeroki wybór opon. Decydując się na zakup kompletu należy uwzględnić wiele kryteriów, nie tylko klimatycznych i geograficznych, ale także indywidualny styl jazdy, typ samochodu, sposób użytkowania auta, liczbę kilometrów do pokonania oraz posiadany budżet.

Wymiana letnich opon na zimowe
fot. arch. www.autopodroze.pl

KIEDY WYMIENIAĆ OPONY W AUCIE?

Ze względu na klimat w naszym kraju, opony wymienia się 2 razy w roku w porze letniej i w porze zimowej. Najlepiej zgłosić się na wymianę opon jeszcze przed nadejściem zimy, szczególnie przed pierwszymi mrozami i opadami śniegu, kiedy zaczyna być ślisko. Im dłużej będziemy czekać z wymianą opon, tym bardziej narażamy się na ryzyko wypadku, kiedy zaskoczy nas pogoda, a także możemy spodziewać się większych kolejek w serwisach. Gdy zimowy okres się kończy, na drogach zaczyna być sucho, udajemy się na wymianę opon na letnie.

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY WYMIANIE OPON?

Przede wszystkim ważny jest wybór dobrego warsztatu, który dysponuje profesjonalnym sprzętem do wyważania kół oraz ma doświadczonych fachowców. Wymiana opony to szereg czynności, których właściwe wykonanie zagwarantuje nam bezpieczeństwo jazdy. Przede wszystkim należy: -Wyczyścić dokładnie felgi w celu usunięcia zabrudzeń; przed montażem sprawdzić głębokość bieżnika zakładanych opon; wymienić zaworki; sprawdzić stan śrub mocujących; dokładnie wyczyścić piasty z wszelkich zabrudzeń, następnie pokryć je miedzią, co zapobiega zapieczeniu felg na piaście; sprawdzić stan elementów zawieszenia, klocków hamulcowych; wyważyć, a następnie zamontować koła; napompować opony do ciśnienia zalecanego przez producenta pojazdu.

Wymiana letnich opon na zimowe
fot. arch. www.autopodroze.pl

CZY WARTO KORZYSTAĆ Z OPON CAŁOROCZNYCH?

Konstrukcja opony całorocznej to kompromis. Pozwala bezpiecznie poruszać się na nich przez cały rok, pod warunkiem, że używamy samochody do jazdy głównie po mieście, gdzie zimą drogi są odśnieżone. Jednak na suchym asfalcie opona całoroczna będzie gorsza od dobrej letniej, a na śniegu - od dobrej zimowej. Kto dużo jeździ poza miastem (a zimą po zaśnieżonych drogach), będzie spokojniejszy używając dwóch kompletów ogumienia. Opony całoroczne nie występują w ofercie wszystkich producentów, ale można je kupić bez większych problemów. Aby oponę można było nazwać całoroczną, musi spełniać wymagania stawiane ogumieniu zimowemu. Środkowa cześć bieżnika typowej opony całorocznej ma więcej nacięć gwarantujących dobrą trakcję na śniegu. Zewnętrzna część bieżnika zbudowana jest z bardziej masywnych klocków, odpornych na odkształcenia i wyłamywanie podczas dużych przeciążeń powstających podczas szybkiej jazdy.

CZY TRZEBA WYMIENIAĆ OPONY LETNIE NA ZIMOWE?

Prawo o ruchu drogowym nie nakłada na kierowców obowiązku poruszania się zimą pojazdami wyposażonymi w zimowe opony. Są jednak one zalecane głównie dlatego, że miękka guma oraz większa liczba wyżłobień w bieżniku zapewniają znacznie lepszą przyczepność na śliskiej nawierzchni. Nie ma mowy o bezpiecznym jeżdżeniu przez cały rok na oponach letnich. Na śniegu i lodzie zachowują się one niemal nieobliczalnie (szczególnie od czasu, kiedy producenci wprowadzili wyraźny podział na gumy letnie i zimowe). Jedynym rozwiązaniem zastępczym są opony całoroczne, przy czym także należy pamiętać o ich wymianie oraz kontroli.

JAK DŁUGO TRWA WYMIANA OPON?

Z reguły czas na wymianę opon w serwisie to około 20-45 minut.

Gorące tematy

BOGACTWO EMOCJI CZYLI TNM 2018

BOGACTWO EMOCJI CZYLI TNM 2018

Trudno w jednym materiale opisać wszystko to, co się wydarzyło w trakcie tegorocznego Festiwalu Tauron Nowa Muzyka. W ciągu czterech dni na 7 scenach wystąpiło 62 artystów z 20 krajów. więcej

CZASAMI CZYTAMY KSIĄŻKI

CZASAMI CZYTAMY KSIĄŻKI

OFF Festival Katowice 2018Czasami czytamy książkiCzasami gotuję, czasami chodzę do łóżka, czasami piszę piosenki, czasami zabijam... Słowo „czasami” zdominuje tegoroczną odsłonę więcej

Muzyka, światło i nowe technologie

Muzyka, światło i nowe technologie

Kontrast. Smak. Ludzie. Emocje. Miejsce, gdzie najnowsza technologia miesza się z tłem historii. Już za niespełna trzy tygodnie odbędzie się wyjątkowy INTRO Festival. Gdyby wydarzenia muzyczne więcej

OFF-SZEM BĘDZIEMY NA OFF-IE A WY?

https:// facebook.com/offfestival/videos/10156426157332208/ więcej

AIR SHOW W KATOWICACH

AIR SHOW W KATOWICACH

Śląski Air, Piro & Moto Show FAJERA!Już jutro na Muchowcu wielkie święto - widowiskowe podniebne akrobacje, zapierające dech pirotechniczne show, grupy rekonstrukcji historycznej oraz więcej