Organizacje ze Śląska tworzą sieć

Kategorie: Silesia24
Utworzone: piątek, 5 grudnia 2014 Autor: Materiały prasowe/ fot. Śląską Sieć 3 Sektora

W województwie śląskim działa ponad 9,5 tys. organizacji pozarządowych. Aby działać jeszcze sprawniej na rzecz mieszkańców i rozwiązywać problemy społeczne tworzą właśnie "Śląską Sieć 3 Sektora".

"Śląska Sieć 3 Sektora" powstaje w ramach projektu, realizowanego w partnerstwie przez Stowarzyszenie Wspierania Organizacji Pozarządowych "MOST" z Katowic, Forum Organizacji Pozarządowych Subregionu Zachodniego z Rybnika i Forum Organizacji Pozarządowych Działających na rzecz Osób Niepełnosprawnych, Chorych i Ich Rodzin Pod Nazwą "Razem" z Zabrza.

- W województwie nie ma jednej sieci zrzeszającej bardzo dużą ilość organizacji. Są sieci zrzeszające około 80 organizacji, ale działające w określonej sferze tematycznej. Brakuje natomiast wszechstronnej, wielobranżowej, dużej sieci, która mogłaby mówić jednym głosem w wielu różnych sprawach - tłumaczy Agnieszka Kurda ze Stowarzyszenia Wspierania Organizacji Pozarządowych "MOST", koordynatorka projektu.

Ważną ideą działania sieci jest także szeroka reprezentacja. "Śląska Sieć 3 Sektora" będzie pierwszą siecią na terenie województwa, zrzeszającą organizacje z ponad 50% powiatów. - Dla rozwoju trzeciego sektora bardzo ważna jest umiejętność wypracowywania wspólnych stanowisk, co pozwoli im mieć większy wpływ na kształtowanie polityk publicznych. Ważne jest, żeby te wspólne stanowiska wypracowywały organizacje z różnych części województwa i z różnych branż, bo tylko wtedy ten głos będzie naprawdę ważnym głosem śląskiego trzeciego sektora - mówi Piotr Dominiak z Forum Organizacji Pozarządowych Subregionu Zachodniego.
Głównym celem powołania sieci jest integracja organizacji pozarządowych z terenu Śląska, aby poprawić ich wzajemne relacje, przepływ informacji między nimi, ale także wzmocnić ich wizerunek na zewnątrz. Jak wynika z badań, chociaż aż 92% Polaków deklaruje, że słyszało w przeciągu ostatniego roku o działaniach organizacji pozarządowych, zazwyczaj dotyczy to ogólnopolskich działań największych organizacji, a wiedza o działaniach organizacji z najbliższego otoczenia ciągle pozostaje niewielka. Tymczasem w naszym województwie działa ponad 9, 5 tys. organizacji pozarządowych. Zajmują się m.in. kulturą,sportem, pomocą społeczną, rozwojem lokalnym, edukacją, ochroną zdrowia.

Zwiększenie rozpoznawalności lokalnych organizacji wśród mieszkańców województwa musi iść w parze z budowaniem wizerunku organizacji pozarządowych jako rzetelnego partnera dla samorządów. - Działanie w ramach sieci podnosi kompetencje jej poszczególnych członków, jednocześnie sieć jest postrzegana przez jednostki samorządu terytorialnego jako poważniejszy, bardziej kompetentny partner, co może przynieść efekty zarówno w postaci wspólnie realizowanych działań, jak i większego wpływu na kształtowanie polityk publicznych - mówi Agnieszka Kurda.

Pierwsze spotkanie reprezentantów organizacji, które chcą współtworzyć "Śląską Sieć 3 Sektora" odbyło się w ubiegłym tygodniu w Brennej. Podczas trzech dni przedstawiciele organizacji z terenu całego Śląska rozmawiali o misji, wizji i standardach działania tworzącej się sieci oraz o późniejszej promocji tych działań. - Teraz musimy się zarejestrować. Będziemy rozmawiać, uczyć się od siebie, dowiadywać się, co możemy sobie nawzajem dać. I taki jest plan na najbliższe miesiące - mówi Agnieszka Kurda.

Projekt "Śląska Sieć 3 sektora" jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Gorące tematy

Sezon festiwali otwarty!

Sezon festiwali otwarty!

Wszystko wskazuje na to, że otwarcie tegorocznego sezonu polskich festiwali będzie naprawdę mocne! Jeżeli jeszcze nie macie planów na weekend...to już chyba po problemie. Fani muzyki więcej

Snowfest - znamy już pełen line up!

Snowfest - znamy już pełen line up!

Już niedługo SnowFest Festival powered by Tauron po raz 7. udowodni, że impreza do rana pod gołym niebem to nie tylko domena ciepłych, letnich miesięcy. Najgorętsze wydarzenie trwającego więcej

Snowfest - drugie ogłoszenie!

Snowfest - drugie ogłoszenie!

Siódma edycja festiwalu SnowFest - najgorętszego wydarzenia w samym środku zimy - odbędzie się 28 i 29 lutego w Szczyrku. Po raz kolejny na terenie amfiteatru pojawi się liczna grupa więcej

MIASTA MAJĄ DOBRY PR

MIASTA MAJĄ DOBRY PR

Jak polskie miasto stało się rozpoznawalne na całym świecie, jak wciągnąć w marketing miejsc influencerów, jak wykorzystać storytelling w samorządach, jakie akcje społeczne prowadzić, aby więcej

Nowa muzyka

Nowa muzyka

Na mapie polskich festiwali można spokojnie doliczyć się co najmniej kilkudziesięciu pozycji. Niektóre są małe, kameralne, zaszyte w podziemiach fortu lub leśnej głuszy. Inne wręcz więcej