Organizacje ze Śląska tworzą sieć

Kategorie: Silesia24
Utworzone: piątek, 5 grudnia 2014 Autor: Materiały prasowe/ fot. Śląską Sieć 3 Sektora

W województwie śląskim działa ponad 9,5 tys. organizacji pozarządowych. Aby działać jeszcze sprawniej na rzecz mieszkańców i rozwiązywać problemy społeczne tworzą właśnie "Śląską Sieć 3 Sektora".

"Śląska Sieć 3 Sektora" powstaje w ramach projektu, realizowanego w partnerstwie przez Stowarzyszenie Wspierania Organizacji Pozarządowych "MOST" z Katowic, Forum Organizacji Pozarządowych Subregionu Zachodniego z Rybnika i Forum Organizacji Pozarządowych Działających na rzecz Osób Niepełnosprawnych, Chorych i Ich Rodzin Pod Nazwą "Razem" z Zabrza.

- W województwie nie ma jednej sieci zrzeszającej bardzo dużą ilość organizacji. Są sieci zrzeszające około 80 organizacji, ale działające w określonej sferze tematycznej. Brakuje natomiast wszechstronnej, wielobranżowej, dużej sieci, która mogłaby mówić jednym głosem w wielu różnych sprawach - tłumaczy Agnieszka Kurda ze Stowarzyszenia Wspierania Organizacji Pozarządowych "MOST", koordynatorka projektu.

Ważną ideą działania sieci jest także szeroka reprezentacja. "Śląska Sieć 3 Sektora" będzie pierwszą siecią na terenie województwa, zrzeszającą organizacje z ponad 50% powiatów. - Dla rozwoju trzeciego sektora bardzo ważna jest umiejętność wypracowywania wspólnych stanowisk, co pozwoli im mieć większy wpływ na kształtowanie polityk publicznych. Ważne jest, żeby te wspólne stanowiska wypracowywały organizacje z różnych części województwa i z różnych branż, bo tylko wtedy ten głos będzie naprawdę ważnym głosem śląskiego trzeciego sektora - mówi Piotr Dominiak z Forum Organizacji Pozarządowych Subregionu Zachodniego.
Głównym celem powołania sieci jest integracja organizacji pozarządowych z terenu Śląska, aby poprawić ich wzajemne relacje, przepływ informacji między nimi, ale także wzmocnić ich wizerunek na zewnątrz. Jak wynika z badań, chociaż aż 92% Polaków deklaruje, że słyszało w przeciągu ostatniego roku o działaniach organizacji pozarządowych, zazwyczaj dotyczy to ogólnopolskich działań największych organizacji, a wiedza o działaniach organizacji z najbliższego otoczenia ciągle pozostaje niewielka. Tymczasem w naszym województwie działa ponad 9, 5 tys. organizacji pozarządowych. Zajmują się m.in. kulturą,sportem, pomocą społeczną, rozwojem lokalnym, edukacją, ochroną zdrowia.

Zwiększenie rozpoznawalności lokalnych organizacji wśród mieszkańców województwa musi iść w parze z budowaniem wizerunku organizacji pozarządowych jako rzetelnego partnera dla samorządów. - Działanie w ramach sieci podnosi kompetencje jej poszczególnych członków, jednocześnie sieć jest postrzegana przez jednostki samorządu terytorialnego jako poważniejszy, bardziej kompetentny partner, co może przynieść efekty zarówno w postaci wspólnie realizowanych działań, jak i większego wpływu na kształtowanie polityk publicznych - mówi Agnieszka Kurda.

Pierwsze spotkanie reprezentantów organizacji, które chcą współtworzyć "Śląską Sieć 3 Sektora" odbyło się w ubiegłym tygodniu w Brennej. Podczas trzech dni przedstawiciele organizacji z terenu całego Śląska rozmawiali o misji, wizji i standardach działania tworzącej się sieci oraz o późniejszej promocji tych działań. - Teraz musimy się zarejestrować. Będziemy rozmawiać, uczyć się od siebie, dowiadywać się, co możemy sobie nawzajem dać. I taki jest plan na najbliższe miesiące - mówi Agnieszka Kurda.

Projekt "Śląska Sieć 3 sektora" jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Gorące tematy

Snowfest - drugie ogłoszenie!

Snowfest - drugie ogłoszenie!

Siódma edycja festiwalu SnowFest - najgorętszego wydarzenia w samym środku zimy - odbędzie się 28 i 29 lutego w Szczyrku. Po raz kolejny na terenie amfiteatru pojawi się liczna grupa więcej

MIASTA MAJĄ DOBRY PR

MIASTA MAJĄ DOBRY PR

Jak polskie miasto stało się rozpoznawalne na całym świecie, jak wciągnąć w marketing miejsc influencerów, jak wykorzystać storytelling w samorządach, jakie akcje społeczne prowadzić, aby więcej

Nowa muzyka

Nowa muzyka

Na mapie polskich festiwali można spokojnie doliczyć się co najmniej kilkudziesięciu pozycji. Niektóre są małe, kameralne, zaszyte w podziemiach fortu lub leśnej głuszy. Inne wręcz więcej

PR W SAMORZĄDZIE JUŻ WE WRZEŚNIU

PR W SAMORZĄDZIE JUŻ WE WRZEŚNIU

Samorządowa gra o tron - rusza konkurs Kryształy PR-u Zmagania serialowych bohaterów o miejsce na tronie dobiegły końca. Ich role przejął jednak ktoś inny, a rozgrywka toczy się więcej

AIR SHOW W 100 LECIE POWSTAŃ ŚLĄSKICH

AIR SHOW W 100 LECIE POWSTAŃ ŚLĄSKICH

Widowiskowe podniebne akrobacje, rekonstrukcje walk i historyczne dioramy – już 15 czerwca na katowicki Muchowiec powróci FAJERA! W tym roku wydarzenie zostało włączone w oficjalne obchody więcej