Rajd Barbórka – być albo nie być w kolejnym sezonie!

Kategorie: Moto Silesia24
Utworzone: środa, 7 stycznia 2015 Autor: MJ
fot. www.kajto.pl
Załoga K.Kajetanowicz i J. Baran na legendarnym odcinku Karowa

Fenomen Barbórki

Pierwsza sobota grudnia w świecie polskich sportów motorowych to czas nierozerwalnie połączony z Rajdem Barbórka - niezwykłą rywalizacją kierowców rajdowych, niezaliczaną do jakiejkolwiek sezonowej klasyfikacji i bardzo krótką, a mimo tego najbardziej popularną w Polsce. W opinii wielu fenomen tego rajdu tkwi przede wszystkim w dostępności dla kibica. Rozgrywane w Warszawie odcinki specjalne z bliska obserwują tysiące fanów rajdów, a legendarny już odcinek na ulicy Karowej transmituje telewizja.

Rajd BarbórkaKażda osoba, która ma choć trochę domieszki benzyny w krwi jest na trasie Barbórki, bądź śledzi nasze zmagania przed telewizorem czy monitorem komputera. W tym czasie sportowo nie dzieje się za dużo, stąd takie zainteresowanie rajdem. Każdy z początkujących kierowców chce na Barbórce zaistnieć i pokazać swój talent. Patrzy na to mnóstwo fanów, dziennikarzy czy wreszcie potencjalnych sponsorów. - mówi Tomasz Kuchar, kierowca rajdowy.

Rzeczywiście kończący sezon rajdowy w Polsce Rajd Barbórka może być swoistym kluczem otwierającym drzwi do kariery wielu kierowcom rajdowym. Doskonałym tego przykładem jest Robert Herba. Jego niezwykłą historię podczas Barbórki wspomina Wojciech Garbarz - redaktor naczelny Magazynu Rajdowego WRC. Przypominam sobie sytuację gdy byłem pierwszy raz na Barbórce w 1997 roku. Wówczas rajd miał bodaj tylko dwa odcinki specjalne. Pierwszy był na Bemowie, drugi to słynna Karowa. Herba startował wówczas pożyczonym, bodajże od Leszka Kuzaja Mitsubishi Lancerem. Auto było niemal całkowicie białe, bez żadnych reklam. Robert jechał więc bez żadnego wsparcia sponsorskiego. Wygrał ten rajd i dosłownie chwilę po Barbórce odebrał telefon z dużego browaru z gotowym już w zasadzie kontraktem sponsorskim. Jeździł w ich barwach niemal trzy lata i był to dla niego bardzo korzystny finansowo kontrakt. Wielu młodych kierowców liczy, że pójdą tą samą drogą.

Legendarna Karowa dla uniwersalnych kierowców

Kwintesencją Rajdu Barbórka jest odcinek specjalny Kryterium Karowa. Gościnnie na jego trasie jeździli m.in. Tommi Makinen czy Sebastien Loeb. Chyba każdy z nas przynajmniej raz widział w telewizji słynne nawroty wokół beczki, efektownie pokonywane przez kierowców na ulicy Karowej. Ten  krótki OES nie wybacza jednak błędów i wymaga od kierowców wielu umiejętności.

To bardzo specyficzny odcinek. Na Karowej, jak i w całej Barbórce, trzeba być bardzo uniwersalnym. Niejednokrotnie jechałem w takich warunkach, że na dole odcinka samochód kleił się do asfaltu, by po chwili na kostce brukowej ślizgać się jak na lodowisku. Ponadto trzeba się wykazać uniwersalnością przy set-up’ie samochodu, czyli ustawieniach i nastawach amortyzatorów, dyferencjałów. Samochód, który szybko jeździ po suchej nawierzchni, nie będzie się nadawał do jazdy po mokrym i odwrotnie. Do Barbórki trzeba podejść bardzo uniwersalnie. - podkreśla Tomasz Kuchar, zwycięzca Kryterium Karowa podczas tegorocznej, już 52 edycji Rajdu Barbórka.

Tomasz Kuchar z pilotem Danielem Dymurskim
Tomasz Kuchar z pilotem Danielem Dymurskim, fot. www.kuchar.net

To właśnie takie detale decydują o sukcesie na Karowej. Przekonał się o tym czterokrotny rajdowy Mistrz Polski Kajetan Kajetanowicz. Popularny Kajto, pomimo tego, że wygrał tegoroczną Barbórkę, przegrał na Karowej z Kucharem o zaledwie 38 setnych sekundy. Zaryzykowałem i pojechałem w deszczu na slickach. Dobierając niewłaściwe opony popełniłem błąd w serwisie, a nie na trasie. Ze swojej jazdy jestem bardzo zadowolony, biorąc pod uwagę to jak wielka różnica w przyczepności nas dzieliła. Wygrałem na slickach Barbórkę, chciałem wygrać na slickach Karową - nie udało się.  - dodaje z uśmiechem pochodzący z Ustronia Kajetanowicz.

Król Barbórki, król Karowej

Rajd BarbórkaPrzegrana na Karowej z Kucharem ujmy jednak Kajetanowiczowi nie przynosi. Tomasz Kuchar ma na swoim koncie sześć zwycięstw w Rajdzie Barbórka i najwięcej na odcinku Karowa. W pokonanym polu pozostawił takie rajdowe sławy jak Marian Bublewicz czy Paweł Przybylski.

Królem jest zawsze ten, który jest najszybszy w danym roku - teraz jest to Tomek, a od 2011 roku trzy lata pod rząd to właśnie ja ze swoim zespołem wywalczyłem królewską statuetkę. - przypomina Kajto.

Patrząc na statystyki, rzeczywiście ja mam najwięcej zwycięstw. To faktycznie chyba najbardziej do mnie pasuje takie określenie. Podkreślam jednak, że nie lubię takich określeń. Po prostu przejechałem najszybciej z punktu a do b i tyle. W związku z tym wygrałem. Pamiętam pierwsze zwycięstwo na Karowej. To było bardzo ekscytujące. Może zabrzmi to nieskromnie, ale każde kolejne nie smakowało już tak dobrze. Cieszyłem się, ale 5 minut po wręczeniu pucharu już o tym zapomniałem. - dodaje Tomasz Kuchar.

Rajd Barbórki to nie tylko najnowocześniejsze samochody rajdowe. W 2011 roku wprowadzono do rajdu kategorię legend. Dzięki temu wszyscy fani sportów motorowych mogą podziwiać na  trasie Barbórki takie motoryzacyjne legendy jak Audi Sport Quattro, Lancia Delta HF Integrale czy Peugeot 205 Rally.

Gorące tematy

BOGACTWO EMOCJI CZYLI TNM 2018

BOGACTWO EMOCJI CZYLI TNM 2018

Trudno w jednym materiale opisać wszystko to, co się wydarzyło w trakcie tegorocznego Festiwalu Tauron Nowa Muzyka. W ciągu czterech dni na 7 scenach wystąpiło 62 artystów z 20 krajów. więcej

CZASAMI CZYTAMY KSIĄŻKI

CZASAMI CZYTAMY KSIĄŻKI

OFF Festival Katowice 2018Czasami czytamy książkiCzasami gotuję, czasami chodzę do łóżka, czasami piszę piosenki, czasami zabijam... Słowo „czasami” zdominuje tegoroczną odsłonę więcej

Muzyka, światło i nowe technologie

Muzyka, światło i nowe technologie

Kontrast. Smak. Ludzie. Emocje. Miejsce, gdzie najnowsza technologia miesza się z tłem historii. Już za niespełna trzy tygodnie odbędzie się wyjątkowy INTRO Festival. Gdyby wydarzenia muzyczne więcej

OFF-SZEM BĘDZIEMY NA OFF-IE A WY?

https:// facebook.com/offfestival/videos/10156426157332208/ więcej

AIR SHOW W KATOWICACH

AIR SHOW W KATOWICACH

Śląski Air, Piro & Moto Show FAJERA!Już jutro na Muchowcu wielkie święto - widowiskowe podniebne akrobacje, zapierające dech pirotechniczne show, grupy rekonstrukcji historycznej oraz więcej