Budynek NOSPR idealną promocją dla miasta i regionu

Kategorie: Rozrywka Silesia24
Utworzone: środa, 15 października 2014 Autor: Rafał Barteczko, fot. Sławomir Rybok, WydziałPromocji UM Katowice
fot. fot. Sławomir Rybok, WydziałPromocji UM Katowice

 

Muszę złożyć najwyższe wyrazy szacunku tym wszystkim, którzy Katowice prowadzą i budują. To, co się tu dzieje, jest fenomenalne - powiedział Krystian Zimerman, który kilka lat temu odwiedził Katowice w ramach swojej trasy koncertowej po Polsce. Teraz miał okazję ponownie zetknąć się z kulturalną ofertą miasta. 1 października, ten światowej sławy wirtuoz fortepianu wystąpił wraz z wieloma innymi znanymi artystami podczas uroczystego koncertu otwarcia nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

Narodowa Orkiestrwa Symfoniczna Polskiego Radia w KatowicachOtwarcie budynku NOSPR-u jest okazją do wielkiego muzycznego świętowania, które trwa w Katowicach przez cały październik. Na nowej scenie pojawili się już wiedeńscy filharmonicy (3 października), a także Irek Dudek z Krzesimirem Dębskim (10 października), a pod koniec miesiąca zawita polski tenor Piotr Beczała (28 października). To tylko kilka nazwisk z długiej listy artystów, którzy przyjęli zaproszenie do występu podczas koncertów inaugurujących otwarcie nowego muzycznego gmachu w centrum Katowic i całego Śląska. - Będzie to początek nowego rozdziału i orkiestry, i naszego miasta - mówi Joanna Wnuk-Nazarowa, dyrektor naczelna NOSPR. Sercem tego obiektu jest sala koncertowa z 1800 miejscami rozmieszczonymi na kilku poziomach i estradą dla 120-osobowej orkiestry oraz chóry. Nad jej akustyką czuwała japońska Nagata Acoustics, jedna z dwóch najlepszych pracowni akustycznych na świecie. - Zaprojektujcie architekturę tej Sali koncertowej, aby pozostawała w pamięci, a my doprojektujemy do tego akustykę - miał powiedzieć Yasuhisa Toyota, dyrektor Nagata Acoustics, do Tomasza Koniora, którego biuro architektoniczne jest autorem projektu. Aby uzyskać odpowiednie warunki do wykonywania, odbioru i rejestracji muzyki symfonicznej, stworzono więc - w skali 1:10 - model akustyczny tej Sali. - Urzekło mnie jej wnętrze. Chciałabym, by moja orkiestra i publiczność dobrze się w tej przestrzeni czuły - mówi Joanna Wnuk-Nazarowa.

Narodowa Orkiestrwa Symfoniczna Polskiego Radia w KatowicachW obiekcie przewidziano również salę kameralną dla mniejszych form muzycznych, która pomieści 300 widzów, a także przestrzeń wystawienniczą i pomieszczenia dla dzieci i młodzieży, w których m.in. będzie można dokonywać prezentacji instrumentów muzycznych. Zadbano też o otoczenie budynku; w jego pobliżu zlokalizowano amfiteatr i "ogrody zmysłów". Realizację projektu powierzono spółce Warbud. - Było to wyzwanie pionierskie. Budynek miał bowiem nie tylko spełniać najwyższe standardy, ale i brzmieć. Bez Warbudu nie byłoby to możliwe - zachwala firmę architekt Tomasz Konior. Koszt inwestycji wyniósł ponad 265 mln zł, z czego 51,03% sfinansowano z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Pozostałą część wydatków pokrył katowicki samorząd. - Kwota, którą zakończyliśmy inwestycję, tylko nieznacznie różni się od pierwotnej - dopowiada prezydent Katowic, Piotr Uszok.

Swego czasu Wojciech Kilar, zapytany przez dziennikarzy, co trzeba zrobić, aby tworzyć tak piękną muzykę, odpowiedział: - Trzeba mieszkać w Katowicach. Dzisiaj, po otwarciu w stolicy regionu nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, którą nie bez przesady można nazwać "świątynią muzyki", słowa światowej sławy kompozytora wydają się być nad wyraz aktualne. Doskonale świadczą o tym plany na nadchodzący sezon najlepszej orkiestry w kraju. A dzięki ich różnorodności muzycznych planów NOSPR, każdy z melomanów odnajdzie coś dla siebie. - Nowa siedziba Orkiestry, będącej już od niemal 70 lat ambasadorem naszego miasta na scenach wielu krajów, stała się kolejnym symbolem dokonujących się w Katowicach zmian - mówi prezydent Piotr Uszok. - Dawna kopalnia, na terenie której powstaje Strefa Kultury, nosiła imię naszego miasta. Dziś patrzymy na to miejsce nie przez pryzmat przemysłu, ale kultury. Pragnąłbym, by każdy chciał tu przyjechać, tworzyć lub przeżywać kulturę - dodaje.

Narodowa Orkiestrwa Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach

Budynek NOSPR to nie tylko miejsce dla orkiestry symfonicznej. W jego wnętrzach będzie się mogło prezentować wiele zespołów i gatunków muzycznych, będzie też organizowana muzyczna edukacja dla najmłodszych. Miłośnicy architektury i współczesnego designu dostrzegają tu niezwykłą konsekwencję, inżynierską maestrię i dbałość o detale. Zapierająca dech sala koncertowa stanowi wzór o najwyższych światowych standardach. Budynek NOSPR stał się jednym z symboli dokonującej się przemiany miasta, który utrwali nowe wyobrażenie o regionie, stając się jednocześnie jednym z ulubionych miejsc - zaskakujących jakością dźwięku i niezwykłą atmosferą.

Gorące tematy

LUBIĘ, KIEDY PRZECHODZĄ MNIE CIARKI

LUBIĘ, KIEDY PRZECHODZĄ MNIE CIARKI

22 lutego 2018 Od 14 lat wierna jednemu klubowi, kalendarz codziennych obowiązków stara się układać tak, by nie opuszczać żadnego meczu - rozmowa z Alicją Bagińską, kibicem więcej

PROFESJONALNY PRYMITYWIZM

PROFESJONALNY PRYMITYWIZM

22 lutego 2018Sztuka samorodna, nieprofesjonalna, naiwna, prymitywna - wszystkie określenia opisują jeden zbiór prac. Bardzo ogólnie mówi się o sztuce artystów nieprofesjonalnych, nie więcej

SnowFest 2018, czyli mocny początek festiwalowego roku!

SnowFest 2018, czyli mocny początek festiwalowego roku!

Namioty tętniące światową elektroniką, żywiołowe koncerty odstraszające mrozy a do tego widowiskowe konkursy snowboardowo-narciarskie i smaczny zlot foodtrucków. Kolejna, piąta już edycja więcej

Najgorętszy festiwal zimy!

Najgorętszy festiwal zimy!

Już za 3 dni rozpocznie się wydarzenie, na jakie fani ekstremalnych sportów zimowych i dobrej, elektronicznej muzyki czekali od dawna! Pięć scen, 30 artystów, widowiskowy konkurs snowboardowy i więcej

OFF FESTIVAL - SIERPIEŃ 2018

OFF FESTIVAL - SIERPIEŃ 2018

Czas mija szybko. Wydaje się, że OFF Festival 2017 skończył się ledwie chwilę temu, a tu już pełną parą ruszyły prace nad kolejną edycją. Znamy już pierwszych wykonawców, którzy więcej