Majorka vs Armenia - wakacje za minimalną krajową

Kategorie: Rozrywka Silesia24
Utworzone: poniedziałek, 11 maja 2015 Autor: Rafał Barteczko/Tomasz Kiełkowski
fot. Rafał Barteczko
Tydzień na Majorce kosztował 1400 zł - to niewiele więcej niż minimalna krajowa

 

Raj dla odkrywców nowych miejsc, krajobrazy z perspektywy gór­skich szlaków czy błękit morza śródziemnego, piękne plaże i urokliwe hiszpańskie miasteczka? Czasy w których żyjemy pozwalają na częste i dosyć tanie podróżowanie. Ofert jest co prawda dużo, jednak ilość dni urlopowych nieubłaganie krótka. Dlatego też ciągle stoimy przez wyborami rodzaju naszego wypoczynku. Dwóch naszych redakcyj­nych kolegów w podobnym czasie wybrało się w pod wieloma wzglę­dami różne miejsca. Mamy nadzieję, że poniższe, bogate w liczne pod­powiedzi zestawienie, będzie służyło wam jako inspiracja do zabrania plecaka i ruszenie w wymarzoną podróż.

 

POLONEZEM PRZEZ MAJORKĘ

Prawdziwe piękno tej hiszpańskiej wyspy już dawno docenił nasz sławny rodak - Fry­deryk Chopin, który spędził na Majorce zimę 1838/1839 roku w towarzystwie George Sand. Pobyt ten zaowocował "Deszczowym preludium" kompozytora i "Zimą na Major­ce" pisarki. Ta egzotyczna wyspa oferuje nie tylko wspaniały i zdrowy klimat, słońce, cu­downa roślinność, bogate życie kulturalne, mnóstwo zabytków, lecz również wiele moż­liwości aktywnego wypoczynku.

Tanie wakacje na Majorce
fot. Rafał Barteczko

Na hiszpańska wyspę wybrałem się wraz z dwo­ma kompanami podróży w połowie kwietnia. Nie był to wynik skrzętnie realizowanych pla­nów życiowych, a wręcz przeciwnie - sponta­niczna decyzja, której głównymi składnikami była tania oferta przelotu i styczniowa tęsknota za promieniami słonecznymi. Skorzystaliśmy z promocji linii Ryanair, które podpowiadają liczne portale, związane z atrakcyjnym ceno­wo podróżowaniem. Naszym pośrednikiem była strona www.mlecznepordoże.pl. Przed zabukowaniem przelotów, należało rzecz jasna zapoznać się z ofertą noclegową hiszpańskiej wyspy. Tutaj z pomocą przyszła wspomniana wyżej strona, a właściwie jej współpraca z por­talem www.taniehotele.be. Nie trudno było odnaleźć zadawalającą dla oka ofertę - 3 oso­bowy pokój w odznaczającym się dwoma gwiazdkami hotelu z pełnym wyżywieniem wymagał przelania na konto 1200 zł (400 zł na głowę).

PRZYGOTOWANIA

Na Majorce panuje klimat śródziemnomorski. Najbardziej gorącymi miesiącami są lipiec i sier­pień, kiedy to słupek rtęci sięga nawet 40°C. Pro­gnozy pogody na kwiecień siłą rzeczy nie mogły być aż tak optymistyczne, lecz bezdeszczowe dni z temperaturą powyżej 20 stopni brzmiały jak najbardziej zachęcająco. Ryanair przewiduje bezpłatny bagaż podręczny o wymiarach 55 x 40 x 20 cm oraz 1 małą torbę o maksymalnych wy­miarach 35 x 20 x 20 cm, co na tygodniowy pobyt w takich warunkach pogodowych jest zupełnie wystarczające. Przed podróżą oczywiście warto przeczytać trochę informacji w Internecie i zaopatrzyć się w tu­rystyczny poradnik. W tej materii skorzystaliśmy z wydawnictwa Pascal i… nie zawiedliśmy się.

Tanie wakacje na Majorce
fot. Rafał Barteczko

ZWIEDZANIE/RELAKS

Na Majorce trudno się oprzeć piaszczystym plażom i dosyć ciepłemu jak na kwiecień morzu (ok. 20 stopni). Dlatego też dwa pełne dni poświecili­śmy wyłącznie nie błogie lenistwo na kocu. Formą relaksu oczywiście jest także zwiedzanie. Majorka to wyspa o długości około 100 km i powierzchni 3600 km². Dlatego jeśli chodzi o środek lokomo­cji warto postawić na rower (7 euro za dzień). Dla osób mających mniej czasu, dobrą opcją jest wynajem samochodu (ok. 32 euro za dzień). My skorzystaliśmy z obu propozycji. Na dwóch kół­kach wybraliśmy się m.in. do stolicy wyspy. Palma de Mallorca jest warta odwiedzenia z uwagi na liczne zabytki, w tym przepiękną katedrę La Seu. Wzrok przykuwa piękna architektura sta­rego miasta, luksusowe sklepy oraz niezliczone kluby oraz restauracje które spełnią oczekiwa­nia nawet najbardziej wybrednych miłośników nocnego życia. Miasto położone nad brzegiem morza oferuje też niezłą plażę, oraz pełny luk­susowych jachtów i ogromnych promów port. Wypożyczonym samochodem dotarliśmy m.in. do niewielkiej hiszpańskiej miejscowość wśród gór Sierra de Tramuntana. Valldemossa znana jest z udostępnionego do zwiedzania dawne­go klasztoru kartuzów. Zwiedzić można tu sam klasztor (stara apteka, eksponaty klasztorne, ekspozycja poświęcona Chopinowi), jak rów­nież pałac króla Sancha, przypałacowy ogród, gminne muzeum historyczne oraz galerię sztuki współczesnej m.in. z dziełami Joana Miró i Pa­bla Picassa. Tego dnia udało się jeszcze zobaczy niezwykle prestiżowe miasteczko z portem de Soller, przez które przejeżdża znana zabytkowa kolejka Ferrovial de Soller.

Majorka to odpowiednie miejsce dla miłośni­ków różnego typu wypoczynku. Jej piękno odkryją zarówno sympatycy wylegiwania się na plaży, jak i amatorzy górskich podróży ro­werem, skuterem czy samochodem. Całość dopełnia skąpana w słońcu architektura licz­nych miasteczek.

Polecam!

  MAJORKA ARMENIA
LOT 300 zł 650 zł
ZAKWATEROWANIE 400 zł (hotel **) 150 zł (pensjonaty plus couchsurfing)
WYDATKI NA MIEJSCU 700 zł 350 zł
ILOŚĆ DNI 7 8
PROCENT ZADOWOLENIA 95 % 95 %

 

POZA SZLAKIEM - ARMENIA

Wyobraźcie sobie kraj, gdzie masowa tury­styka jeszcze nie dotarła. Kraj, gdzie za komu­nikację publiczną służy autostop, a góry są praktycznie wszędzie. Witajcie w Armenii!

Tanie wakacje w Armenii
Ośmiodniowe wakacje w Armenii kosztowały 1150 zł, fot. Tomasz Kiełkowski

PRZYGOTOWANIA

Znalezienie lotów w rozsądnej cenie do Erywa­nia nie jest łatwe. Wiele osób podróżuje linią Wiz­zair do Kutaisi w Gruzji, a następnie nocnym po­ciągiem jedzie do stolicy Armenii. Mnie udało się “upolować" bilety w styczniowej promocji LOTu bezpośrednio na erywańskie lotnisko Zvart­nots. Przygotowania do wyjazdu rozpocząłem od gruntownego przejrzenia przewodników, map i stron internetowych. Czytałem również reportaże o Kaukazie (na przykład Planeta Kau­kaz Wojciecha Góreckiego). Na wyjazd miałem jedynie 8 dni, co jest zdecydowanie za mało na zwiedzanie takiego kraju jakim jest Armenia.

Tanie wakacje w Armenii
fot. Tomasz Kiełkowski

FILOZOFIA PODRÓŻY

W mojej filozofii podróżowania nie ma miejsca na wielogwiazdkowe hotele i drogie przemiesz­czanie się. Najbardziej cenię podróżowanie au­tostopem, który dość mocno redukuje koszty, a do tego pozwala poznać mieszkańców i spe­spe­cyfikę kraju. Innym sposobem pozwalającym na obniżenie budżetu wyprawy jest szukanie noclegu poprzez Couchsurfing. To portal, na którym można znaleźć osoby udostępniające miejsce spania, zupełnie za darmo. Dodatkowo dostajemy informacje z pierwszej ręki od ludzi, który mieszkają w danym mieście i są w stanie pokazać miejsca o których często nawet prze­wodniki nie wspominają.

Tanie wakacje w Armenii
fot. Tomasz Kiełkowski

ZWIEDZANIE

Armenia to kraj bardzo górzysty - średnia wyso­kość kraju to ponad 1000 metrów n.p.m. Z tego powodu przemieszczanie nie należy do najła­twiejszych. Dla przykładu: na drodze z Erywania do Goris na wschodzie kraju, musimy pokonać kilka przełęczy, a droga wspina się na wysokość 2400 m n.p.m. Oprócz Erywania i Eczmiadzynu - duchowej stolicy Armenii (20 minut od stolicy), koniecznie trzeba zobaczyć Tatev - monastyr znajdujący się niedaleko Goris. Prowadzi do nienie­go najdłuższa gondolowa kolejka na świecie. Ma prawie 6 kilometrów długości! Polecam zrobienie bazy wypadowej Kapanie. Miasto jest usytuowane pośród niezwykle pięknych gór, z których najwyższe szczyty osiągają 3900 m. n.p.m. Mieszkańcy są tutaj niezwykle życz­liwi i pomocni. Warto wybrać się do Khndzo­resk, nazywanego również armeńską Kapa­docją. To wydrążone skalne miasto, które było zamieszkane jeszcze 50 lat temu.

Armenia do idealny kraj dla osób, które po­szukują atrakcji poza wyznaczonymi szlakami i lubią odkrywać nowe miejsca.

Tanie wakacje w Armenii
fot. Tomasz Kiełkowski

Gorące tematy

Snowfest - znamy już pełen line up!

Snowfest - znamy już pełen line up!

Już niedługo SnowFest Festival powered by Tauron po raz 7. udowodni, że impreza do rana pod gołym niebem to nie tylko domena ciepłych, letnich miesięcy. Najgorętsze wydarzenie trwającego więcej

Snowfest - drugie ogłoszenie!

Snowfest - drugie ogłoszenie!

Siódma edycja festiwalu SnowFest - najgorętszego wydarzenia w samym środku zimy - odbędzie się 28 i 29 lutego w Szczyrku. Po raz kolejny na terenie amfiteatru pojawi się liczna grupa więcej

MIASTA MAJĄ DOBRY PR

MIASTA MAJĄ DOBRY PR

Jak polskie miasto stało się rozpoznawalne na całym świecie, jak wciągnąć w marketing miejsc influencerów, jak wykorzystać storytelling w samorządach, jakie akcje społeczne prowadzić, aby więcej

Nowa muzyka

Nowa muzyka

Na mapie polskich festiwali można spokojnie doliczyć się co najmniej kilkudziesięciu pozycji. Niektóre są małe, kameralne, zaszyte w podziemiach fortu lub leśnej głuszy. Inne wręcz więcej

PR W SAMORZĄDZIE JUŻ WE WRZEŚNIU

PR W SAMORZĄDZIE JUŻ WE WRZEŚNIU

Samorządowa gra o tron - rusza konkurs Kryształy PR-u Zmagania serialowych bohaterów o miejsce na tronie dobiegły końca. Ich role przejął jednak ktoś inny, a rozgrywka toczy się więcej