Wisła polską stolicą surrealizmu. Otworzą największe w Europie Muzeum Magicznego Realizmu

Kategorie: Rozrywka Silesia24
Utworzone: środa, 10 czerwca 2015 Autor: informacja prasowa
fot. materiały prasowe
Wizualizacja Muzeum Magicznego Realizmu Ochorowiczowka

 

Czołowi, polscy twórcy surrealizmu, obrazy, rzeźby, grafiki i projekt o łącznej wartości ponad 13 milionów złotych - w Wiśle powstaje pierwsze w Polsce i jedno z niewielu w Europie Muzeum Magicznego Realizmu. Galeria za swą siedzibę obrała willę ojca polskiej psychologii, pioniera hipnologii, prekursora radia i telewizji - Juliana Ochorowicza. Niszczejący przez lata budynek - który został wybudowany na czakramie mocy i gościł takie osobistości jak Maria Konopnicka, Bolesław Prus, Henryk Sienkiewicz czy Władysław Reymont - teraz ma szansę na drugie życie. Koszt adaptacji budynku wynosi 2-3 miliony złotych, a planowane otwarcie muzeum odbędzie się na przełomie 2015 i 2016 roku.

Muzeum Magicznego Realizmu w Wiśle
fot. materiały prasowe

JEDNO Z NAJWIĘKSZYCH TEGO TYPU MUZEÓW W EUROPIE

Zbiór ponad 300 eksponatów sprawia, że będzie to jedno z największych tego typu muzeów w Europie. W środku na gości czekać ma wystawa stała, której tematem jest magiczny realizm - nurt w sztuce zapoczątkowany w latach 20. XX wieku. Zobaczymy na niej prace takich artystów jak Zdzisław Beksiński, Marcin Kołpanowicz, Tomasz SętowskiRafał Olbiński, Jarosław Jaśnikowski.

- Mamy kontakt z kilkunastoma prywatnymi kolekcjonerami, którzy chcą podzielić się swoimi zbiorami z publiką. Zebrane przez nich dzieła mają ogromną wartość - zarówno artystyczną, jak i finansową. Dlatego od kilku lat poszukiwaliśmy miejsca, gdzie moglibyśmy stworzyć Muzeum Magicznego Realizmu - mówi Marek Szeles, dyrektor Fundacji Polski Konwój Kultury, która jest inicjatorem powstania Muzeum. - Wisła potrzebuje takiego miejsca, które oferuje inną formę spędzania wolnego czasu niż na stokach czy szlakach górskich. Mieszkańcy miasta będą mogli zwiedzać muzeum bezpłatnie.

Muzeum Magicznego Realizmu w Wiśle
fot. materiały prasowe

Na powierzchni około 600-700 metrów kwadratowych, oprócz wystawy stałej muzeum będzie również prezentować ekspozycje czasowe poświęcone sztuce współczesnej. Te mają zmieniać się co dwa miesiące i prezentować współczesnych, polskich artystów.

- Magiczny Realizm jest obecnie niezwykle popularnym kierunkiem. Jego elementy często spotykamy w popkulturze - między innymi w "Grze o tron" czy też "Wiedźminie" - dodaje Marek Szeles, dyrektor Fundacji Polski Konwój Kultury.

Muzeum Magicznego Realizmu w Wiśle
fot. materiały prasowe

PROMOCJA WISŁY NA KULTURALNEJ MAPIE POLSKI I EUROPY

Powstanie Muzeum Magicznego Realizmu w Wiśle to promocja dla Perły Beskidów. Dzięki tej inwestycji miasto ma szansę, by przyciągać turystów nie tylko stokami narciarskimi i kurortami, ale również wyjątkową ofertą kulturalną. W Polsce do tej pory nie powstało żadne podobne muzeum,  w Europie również jest ich niewiele. Powstanie nowoczesnego obiektu, które wykorzystuje historyczne dziedzictwo, uczyni Wisłę ważnym miejscem nie tylko dla koneserów sztuki.

- Pomysły zagospodarowania tego miejsca pojawiały się od wielu lat, ale sytuacja finansowa miasta nie pozwalała na modernizację obiektu, który po 100 latach od powstania wymagał gruntownej przebudowy - mówi Tomasz Bujok, burmistrz Wisły.

MAGICZNY DOM SZTUKI

Wspólnym domem dla wszystkich eksponatów będzie "Ochorowiczówka" - owiana kontrowersjami i tajemniczymi legendami willa wybudowana przez Juliana Ochorowicza, polskiego psychologa, filozofa, hipnotyzera i naukowca. Porównywanie go do Leonarda da Vinci nie jest przesadą. Ochorowicz zajmował się wieloma dziedzinami nauki, a w 1877 roku opublikował projekt telewizora! Do Wisły przyjechał na przełomie XIX i XX wieku. Urok beskidzkiej miejscowości zrobił na nim ogromne wrażenie. W związku z tym zaczął promować Wisłę wśród swoich znajomych i budować  wille turystyczne. W jednej z nich - zwanej "Ochorowiczówką" - bywali znamienici goście, którzy czerpali z tego miejsca natchnienie do swojej twórczości. To właśnie tu Władysław Reymont pisał "Chłopów", a Bolesław Prus "Faraona" i "Lalkę". Co więcej, Prus zainspirował się Ochorowiczem do tego stopnia, że uczynił go pierwowzorem postaci Juliana Ochockiego.

Muzeum Magicznego Realizmu w Wiśle
fot. materiały prasowe

- Towarzystwo Miłośników Wisły od lat walczy o to, by Julian Ochorowicz - wielki, polski naukowiec, który rozsławił Wisłę - nie został zapomniany. Dlatego cieszy nas, że znalazł się ktoś, kto postanowił ocalać "Ochorowiczówkę" i dać jej nowe życie. Będziemy temu przyklaskiwać i liczymy na szeroką współpracę - mówi Grażyna Pruska, prezes Towarzystwa Miłośników Wisły.

DRUGIE ŻYCIE "OCHOROWICZÓWKI"

"Ochorowiczówka" - przez wiele lat była zaniedbywana, a w styczniu 2014 roku wybuchł w niej pożar. Teraz historyczny budynek odzyskuje swój blask za sprawą Fundacji Polski Konwój Kultury, z której inicjatywy powstaje muzeum.

- Projekt był niezwykle trudny ze względu na pożar, który w ubiegłym roku uszkodził konstrukcję stropu i ścian. Wykonaliśmy szereg ekspertyz technicznych, dołożyliśmy starań, by w obiekcie utrzymać charakterystyczne i zabytkowe elementy, ale jednocześnie połączyć je z nowoczesną zabudową. Projekt obejmuje pojawienie się elementów architektury drewnianej, wyeksponowanie elewacji, podkreślenie pierwotnego wyglądu budynku. Pierwotna bryła zostanie natomiast połączona z nową, przeszkloną częścią, gdzie na dwóch kondygnacjach - naziemnej i podziemnej - będzie mieścić się część ekspozycji. Projekt konsultowany był również z konserwatorem zabytków  - mówi Mateusz Górnik z Górnik Architects.

Gorące tematy

Snowfest - drugie ogłoszenie!

Snowfest - drugie ogłoszenie!

Siódma edycja festiwalu SnowFest - najgorętszego wydarzenia w samym środku zimy - odbędzie się 28 i 29 lutego w Szczyrku. Po raz kolejny na terenie amfiteatru pojawi się liczna grupa więcej

MIASTA MAJĄ DOBRY PR

MIASTA MAJĄ DOBRY PR

Jak polskie miasto stało się rozpoznawalne na całym świecie, jak wciągnąć w marketing miejsc influencerów, jak wykorzystać storytelling w samorządach, jakie akcje społeczne prowadzić, aby więcej

Nowa muzyka

Nowa muzyka

Na mapie polskich festiwali można spokojnie doliczyć się co najmniej kilkudziesięciu pozycji. Niektóre są małe, kameralne, zaszyte w podziemiach fortu lub leśnej głuszy. Inne wręcz więcej

PR W SAMORZĄDZIE JUŻ WE WRZEŚNIU

PR W SAMORZĄDZIE JUŻ WE WRZEŚNIU

Samorządowa gra o tron - rusza konkurs Kryształy PR-u Zmagania serialowych bohaterów o miejsce na tronie dobiegły końca. Ich role przejął jednak ktoś inny, a rozgrywka toczy się więcej

AIR SHOW W 100 LECIE POWSTAŃ ŚLĄSKICH

AIR SHOW W 100 LECIE POWSTAŃ ŚLĄSKICH

Widowiskowe podniebne akrobacje, rekonstrukcje walk i historyczne dioramy – już 15 czerwca na katowicki Muchowiec powróci FAJERA! W tym roku wydarzenie zostało włączone w oficjalne obchody więcej