Jak wynika ze statystyk - emigracja zarobkowa jest w Polsce wciąż zjawiskiem bardzo popularnym. Niestety, bezrobocie w dalszym ciągu pozbawia wielu młodych ludzi szansy na podjęcie zatrudnienia gwarantującego godne warunki płacowe. Niełatwa sytuacja na rynku pracy wciąż zmusza Polaków do opuszczania kraju w poszukiwaniu lepszych zarobków.
Według danych statystycznych GUS-u, okres 2008-2010 przyniósł spadek liczby wyjazdów i zwiększoną ilość powrotów do kraju. Jednak sytuacja ponownie odwróciła się w 2013 roku. Najświeższy raport wskazuje, że pod koniec 2014 roku, na emigracji zarobkowej przebywały ponad dwa miliony Polaków. Jest to wynik o 3,1% większy w stosunku do roku 2012. Mimo, że stopa bezrobocia wykazała spadek, skala emigracji jest rzeczywiście wysoka. W lutym 2015 roku wskaźnik bezrobocia wskazywał 12% cywilnej ludności aktywnej zawodowo, pozostającej bez zatrudnienia. Rok wcześniej, w lutym 2014 roku było to aż 13,9 %. Wskaźnik spada, sytuacja nieco się polepsza, jednakże 12% to wciąż wysoki odsetek.
Quo vadis Polacy? W większości na miejsce pobytu zarobkowego wybieramy państwa Unii Europejskiej. Najczęstszym kierunkiem emigracji jest Wielka Brytania, Niemcy, Irlandia i Holandia. Szacuje się, że pod koniec roku 2013 w Wielkiej Brytanii przebywały 642 tysiące Polaków, w Niemczech 560 tysięcy, 115 tysięcy w Irlandii i ok. 103 tysiące w Holandii. Od momentu wstąpienia Polski do UE Wielka Brytania stanowiła główny kierunek polskiej emigracji, a jej popularność wciąż się utrzymuje. Gdy w Niemczech doszło do pełnego otworzenia rynku pracy, wzrost wyjazdów do naszego zachodniego sąsiada wzrósł o 12%. Przy wyborze kraju kierujemy się przede wszystkim możliwościami, jakie oferuje dany rynek pracy. To podstawowy czynnik, na który zwracamy uwagę. Równie ważna jest odległość i możliwość swobodnego przemieszczania się, łatwego powrotu do kraju, np. na święta czy wakacje. Dlatego najwięcej Polaków przebywa w granicach Unii Europejskiej. Ważnym czynnikiem jest swoboda komunikacyjna.
Dane GUS-u wskazują, że największą gotowość do wyjazdu wykazują ludzie młodzi. Wśród ankietowanych w grupie wiekowej 18-24 ponad 60% deklaruje chęć wyjazdu zarobkowego. Wraz ze wzrostem przedziału wiekowego, wskaźnik gotowości do emigracji maleje, dla przykładu w przedziale wiekowym 25-44 chęć wyjazdu deklaruje już tylko 38% respondentów. Zjawisko wciąż wysokiej liczby wyjazdów i mapa przemieszczeń jest obrazem ogólnej sytuacji ekonomicznej w Europie. Polacy najczęściej wybierają państwa o wysokim stopniu rozwoju, a wracają z tych dotkniętych kryzysem, jak Hiszpania czy Grecja.