Dobra architektura z Polski?

Kategorie: Lifestyle Silesia24
Utworzone: czwartek, 23 lipca 2015 Autor: tmk
fot. Tomasz Kiełkowski
NOSPR

 

Grafen z Polski, niebieski laser z polskich laboratoriów, zderzak pochłania­jący energię przy zderzeniu polskiego konstruktora Lucjana Łągiewki. Bar­dzo lubimy chwalić się rzeczami pochodzącymi z naszego kraju. A co mamy do powiedzenia w kwestii architektury?

Niestety nie mamy w naszym kraju realizacji na miarę Opery w Sydney, Centrum Pompidou w Paryżu czy londyńskiego wieżowca Mary Axe. Polscy architekci nie mieli wielu szans na projektowanie budynków, które stały się iko­nami architektury. Mimo tego, nasi twórcy i re­alizacje z Polski coraz częściej przebijają się do międzynarodowej czołówki.

Najświeższym przykładem jest zdobycie nagro­dy Miesa van der Rohe przez budynek Filharmo­nii Szczecińskiej im. Mieczysława Karłowicza. To nagroda fundowana przez Komisję Europejską dla najlepszego budynku zrealizowanego na terenie Europy. Jest przyznawana co dwa lata od 1988 roku. Nietypowa i odważna bryła Filharmonii Szczecińskiej została zaprojektowana przez hiszpańskich architektów, ale gratulacje za zaufanie i postawienie na świeżość należą się dla władz Szczecina, że wybrały właśnie ten projekt.

Filharmonia Szczecińska - nagroda
Filharmonia Szczecińska, fot. Wikipedia.com

Tuż obok Filharmonii powstaje gmach Muzeum Narodowego według projektu architekta wie­lokrotnie nominowanego do tej samej nagro­dy, Roberta Koniecznego. Konieczny prowadzi w Katowicach autorską pracownię KWK Promes i specjalizuje się w projektach domów jednoro­dzinnych, które zawsze są "szyte na miarę" pod potrzeby zamawiających. W swoich realizacjach stawia na nowoczesność i nietypowość. Zbudo­wane Domy: Bezpieczny, OUTrialny, Aatrialny, Autorodzinny czy TypOwy zdobyły wiele nagród i uznanie na arenie międzynarodowej.

Kolejnym świetnym architektem działającym w naszym regionie jest Tomasz Konior, które­go najbardziej znanym projektem jest gmach Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach (popularny NOSPR). Głów­na sala koncertowa, zaprojektowana we współ­pracy ze specjalistami z Japonii, ze względu na akustykę jest uważana za jedną z najlepszych na świecie.

Zupełnie innym przykładem, który zebrał świetne recenzje na arenie międzynarodowej jest polski pawilon na Expo 2010 w Szangha­ju. Był on zaliczany do najciekawszych pod względem architektonicznym. Konstrukcja podobna jest do wielokrotnie zgniatanej kart­ki papieru, z której stworzono wycinankę. Au­torzy koncepcji to młodzi warszawscy archi­tekci: Wojciech Kakowski, Marcin Mostafa oraz Natalia Paszkowska.

Polski pawilon Expo 2010 - Wikipedia.com
Polski pawilon Expo 2010 - Wikipedia.com

Również w przeszłości polscy architekci działali na arenie międzynarodowej. Bardzo oryginal­nym i mało znanym przykładem jest Karol Schay­er. To architekt działający w okresie między­wojennym w Katowicach, gdzie zaprojektował między innymi nowy gmach Muzeum Śląskiego (zniszczony w trakcie wojny). Po wojnie mieszkał i pracował w Libanie, gdzie zaprojektował wiele reprezentacyjnych budynków w stylu moderni­stycznym, które stały się wizytówką miasta.

Dom autorodzinny - KWK Promes
Dom autorodzinny - KWK Promes

Rozwijająca się wrażliwość architektoniczna i coraz liczniejsze nagrody zdobywane przez młode pokolenie twórców dają nadzieję, że do­czekamy się w niedalekiej przyszłości realizacji na miarę prawdziwej ikony architektury.

Gorące tematy

Sezon festiwali otwarty!

Sezon festiwali otwarty!

Wszystko wskazuje na to, że otwarcie tegorocznego sezonu polskich festiwali będzie naprawdę mocne! Jeżeli jeszcze nie macie planów na weekend...to już chyba po problemie. Fani muzyki więcej

Snowfest - znamy już pełen line up!

Snowfest - znamy już pełen line up!

Już niedługo SnowFest Festival powered by Tauron po raz 7. udowodni, że impreza do rana pod gołym niebem to nie tylko domena ciepłych, letnich miesięcy. Najgorętsze wydarzenie trwającego więcej

Snowfest - drugie ogłoszenie!

Snowfest - drugie ogłoszenie!

Siódma edycja festiwalu SnowFest - najgorętszego wydarzenia w samym środku zimy - odbędzie się 28 i 29 lutego w Szczyrku. Po raz kolejny na terenie amfiteatru pojawi się liczna grupa więcej

MIASTA MAJĄ DOBRY PR

MIASTA MAJĄ DOBRY PR

Jak polskie miasto stało się rozpoznawalne na całym świecie, jak wciągnąć w marketing miejsc influencerów, jak wykorzystać storytelling w samorządach, jakie akcje społeczne prowadzić, aby więcej

Nowa muzyka

Nowa muzyka

Na mapie polskich festiwali można spokojnie doliczyć się co najmniej kilkudziesięciu pozycji. Niektóre są małe, kameralne, zaszyte w podziemiach fortu lub leśnej głuszy. Inne wręcz więcej