Dobra architektura z Polski?

Kategorie: Lifestyle Silesia24
Utworzone: czwartek, 23 lipca 2015 Autor: tmk
fot. Tomasz Kiełkowski
NOSPR

 

Grafen z Polski, niebieski laser z polskich laboratoriów, zderzak pochłania­jący energię przy zderzeniu polskiego konstruktora Lucjana Łągiewki. Bar­dzo lubimy chwalić się rzeczami pochodzącymi z naszego kraju. A co mamy do powiedzenia w kwestii architektury?

Niestety nie mamy w naszym kraju realizacji na miarę Opery w Sydney, Centrum Pompidou w Paryżu czy londyńskiego wieżowca Mary Axe. Polscy architekci nie mieli wielu szans na projektowanie budynków, które stały się iko­nami architektury. Mimo tego, nasi twórcy i re­alizacje z Polski coraz częściej przebijają się do międzynarodowej czołówki.

Najświeższym przykładem jest zdobycie nagro­dy Miesa van der Rohe przez budynek Filharmo­nii Szczecińskiej im. Mieczysława Karłowicza. To nagroda fundowana przez Komisję Europejską dla najlepszego budynku zrealizowanego na terenie Europy. Jest przyznawana co dwa lata od 1988 roku. Nietypowa i odważna bryła Filharmonii Szczecińskiej została zaprojektowana przez hiszpańskich architektów, ale gratulacje za zaufanie i postawienie na świeżość należą się dla władz Szczecina, że wybrały właśnie ten projekt.

Filharmonia Szczecińska - nagroda
Filharmonia Szczecińska, fot. Wikipedia.com

Tuż obok Filharmonii powstaje gmach Muzeum Narodowego według projektu architekta wie­lokrotnie nominowanego do tej samej nagro­dy, Roberta Koniecznego. Konieczny prowadzi w Katowicach autorską pracownię KWK Promes i specjalizuje się w projektach domów jednoro­dzinnych, które zawsze są "szyte na miarę" pod potrzeby zamawiających. W swoich realizacjach stawia na nowoczesność i nietypowość. Zbudo­wane Domy: Bezpieczny, OUTrialny, Aatrialny, Autorodzinny czy TypOwy zdobyły wiele nagród i uznanie na arenie międzynarodowej.

Kolejnym świetnym architektem działającym w naszym regionie jest Tomasz Konior, które­go najbardziej znanym projektem jest gmach Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach (popularny NOSPR). Głów­na sala koncertowa, zaprojektowana we współ­pracy ze specjalistami z Japonii, ze względu na akustykę jest uważana za jedną z najlepszych na świecie.

Zupełnie innym przykładem, który zebrał świetne recenzje na arenie międzynarodowej jest polski pawilon na Expo 2010 w Szangha­ju. Był on zaliczany do najciekawszych pod względem architektonicznym. Konstrukcja podobna jest do wielokrotnie zgniatanej kart­ki papieru, z której stworzono wycinankę. Au­torzy koncepcji to młodzi warszawscy archi­tekci: Wojciech Kakowski, Marcin Mostafa oraz Natalia Paszkowska.

Polski pawilon Expo 2010 - Wikipedia.com
Polski pawilon Expo 2010 - Wikipedia.com

Również w przeszłości polscy architekci działali na arenie międzynarodowej. Bardzo oryginal­nym i mało znanym przykładem jest Karol Schay­er. To architekt działający w okresie między­wojennym w Katowicach, gdzie zaprojektował między innymi nowy gmach Muzeum Śląskiego (zniszczony w trakcie wojny). Po wojnie mieszkał i pracował w Libanie, gdzie zaprojektował wiele reprezentacyjnych budynków w stylu moderni­stycznym, które stały się wizytówką miasta.

Dom autorodzinny - KWK Promes
Dom autorodzinny - KWK Promes

Rozwijająca się wrażliwość architektoniczna i coraz liczniejsze nagrody zdobywane przez młode pokolenie twórców dają nadzieję, że do­czekamy się w niedalekiej przyszłości realizacji na miarę prawdziwej ikony architektury.

Gorące tematy

Snowfest - drugie ogłoszenie!

Snowfest - drugie ogłoszenie!

Siódma edycja festiwalu SnowFest - najgorętszego wydarzenia w samym środku zimy - odbędzie się 28 i 29 lutego w Szczyrku. Po raz kolejny na terenie amfiteatru pojawi się liczna grupa więcej

MIASTA MAJĄ DOBRY PR

MIASTA MAJĄ DOBRY PR

Jak polskie miasto stało się rozpoznawalne na całym świecie, jak wciągnąć w marketing miejsc influencerów, jak wykorzystać storytelling w samorządach, jakie akcje społeczne prowadzić, aby więcej

Nowa muzyka

Nowa muzyka

Na mapie polskich festiwali można spokojnie doliczyć się co najmniej kilkudziesięciu pozycji. Niektóre są małe, kameralne, zaszyte w podziemiach fortu lub leśnej głuszy. Inne wręcz więcej

PR W SAMORZĄDZIE JUŻ WE WRZEŚNIU

PR W SAMORZĄDZIE JUŻ WE WRZEŚNIU

Samorządowa gra o tron - rusza konkurs Kryształy PR-u Zmagania serialowych bohaterów o miejsce na tronie dobiegły końca. Ich role przejął jednak ktoś inny, a rozgrywka toczy się więcej

AIR SHOW W 100 LECIE POWSTAŃ ŚLĄSKICH

AIR SHOW W 100 LECIE POWSTAŃ ŚLĄSKICH

Widowiskowe podniebne akrobacje, rekonstrukcje walk i historyczne dioramy – już 15 czerwca na katowicki Muchowiec powróci FAJERA! W tym roku wydarzenie zostało włączone w oficjalne obchody więcej