Biznes w pigułce - dziś ostatni dzień Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Kategorie: Biznes Silesia24
Utworzone: środa, 14 października 2015
fot. mat. prasowe
Debata o przyszłości Śląska

 

Co łączy wieczór z muzyką na żywo, debatę o przyszłości śląska i współpracę zagraniczną z Turcją, Austrią i USA? Wspólnym mianownikiem jest V Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw, który od wczoraj odbywa się w Katowicach. Ponad 30 sesji, paneli i spotkań, czego efektem są owocne dyskusje, nowe kontakty i ogromna dawka wiedzy. Tak w dużym skrócie wyglądał drugi dzień.

Recepty dla sektora MŚP

Stworzenie przyjaznych warunków do prowadzenia działalności, edukacja zawodowa oraz innowacje i nowe technologie - to tylko niektóre czynniki wpływające na rozwój sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Zaproszeni do udziału eksperci wzięli udział w cyklu debat poświęconych m.in. zagadnieniom związanym z leasingiem czy pozyskiwaniem alternatywnych źródeł finansowania. Polska jest dzisiaj ósmą  gospodarką w Unii Europejskiej. Brakuje nam jednak ważnego elementu, czyli nowoczesnych przedsiębiorstw. Wydajemy na to obecnie bardzo mało bo 1% PKB, dla porównania Niemcy już 3% - powiedział Andrzej Konieczny Prezes Zarządu Funduszu Górnośląskiego S.A. Prelegenci sesji "Pieniądze idą za pomysłami - mit czy rzeczywistość? MŚP kontra rynek kapitałowy" zastanawiali się wspólnie jak powinna wyglądać innowacyjność w firmach MŚP i skąd czerpać finansowanie na nowe rozwiązania.

Stawiamy na doświadczenie

Aby dobrze prowadzić biznes, należy czerpać od tych, którzy mają wiedzę i doświadczenie. To najlepszy przepis dla małych i średnich firm. Podczas panelu "Co dalej z moją dojrzałą firmą - sprzedaż, giełda, sukcesja, a może inna droga? Praktyczny poradnik dla udziałowców" eksperci odpowiedzieli m.in. na pytania: Kiedy i w jakiej cenie kupić nowy biznes? Jak wyceniać wartość przedsiębiorstwa oraz jak przeprowadzać proces konsolidacji, aby zakończyć go z sukcesem. W każdym sektorze zostają na rynku małe lokalne firmy i duże przedsiębiorstwa przejmujące konkurencję. Konsekwencją tego jest to, że właściciele prowadzący dojrzałe biznesy często stają przed alternatywą - konsolidować czy sprzedawać.

Firmy rodzinne od lat odgrywają dużą rolę w rozwoju polskiej gospodarki. Jak mówiła Pani Małgorzata Mączyńska, Główny Specjalista w Departamencie Rozwoju Kapitału Ludzkiego Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości - Firmy rodzinne dają podwaliny naszej gospodarki i stanowią 10% dochodu narodowego, więc trzeba je wspierać i dążyć do ich rozwoju. Problemem takich firm, oprócz nadmiernej biurokracji i braku wsparcia zewnętrznego, jest nieudana próba sukcesji. Dr Jacek Lipiec z SGH w Warszawie przytoczył badania, z których wynika, że w ciągu roku aż 150 tys. z 450 tys. nowych firm, które planują sukcesję upada. Tym samym tracimy ponad 600 tys. miejsc pracy. Jak przeprowadzić ten proces, pozyskać kapitał i dbać o jakość marki? Odpowiedź jest prosta. Firmy rodzinne wspierają się od wewnątrz, organizują się finansowo i opierają na najtrwalszych relacjach i wartościach - rodzinie - powiedziała Pani Kaja Kwaśniewska, właścicielka firmy z 65-letnią tradycją.

Postępowania mediacyjne cechuje poufność, niższe koszty i łatwiejsze procedury. Jednak wśród przedsiębiorców wciąż panuje przekonanie, iż wszelkie spory lepiej rozwiązywać przez sądy powszechne. Rolą panelu "Spory gospodarcze - sposób na sukces" było podniesienie świadomości znaczenia mediacji i arbitrażu w sektorze MŚP oraz wzbudzenie zaufania do prowadzenia negocjacji w innej formule.

Wskazówki dla młodych

Nieodłącznym elementem Kongresu jest program dla młodych przedsiębiorców stawiających pierwsze kroki w biznesie, w  ramach którego odbywają się liczne ścieżki i warsztaty. Drugiego dnia Kongresu, uczestnicy wzięli udział w spotkaniach z liderami, którzy podzielili się doświadczeniem i opowiedzieli o swoich pierwszych krokach w biznesie i drodze do sukcesu. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in: Chris Garcia, młody przedsiębiorca z Kalifornii, Krzysztof Jędrzejewski z firmy KOPEX S.A., zajmujący 36 miejsce w rankingu Forbesa "100 najbogatszych Polaków 2015" oraz Matt Domogała, prawdziwy trener, mówca i inspirator. O młodych przedsiębiorcach dyskutowali również uczestnicy panelu "Młody przedsiębiorca w Polsce i Europie".

Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach
Młodzi przedsiębiorcy na Kongresie, fot. materiały prasowe

Dzisiejszy dzień zakończył się żywą debatą o przyszłości Śląska, w której udział wzięli: Jacek Brożek, Prezes Klubu Gaja, Wojciech Kuśpik, Prezes Zarządu Grupy PTWP S. A., Jarosław Makowski, Radny Sejmiku Śląskiego, Artur Tomasik, Prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego S.A., Piotr Wojaczek, Prezes Zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz Tomasz Zjawiony, Wiceprezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. Wszyscy jednogłośnie przyznali, iż Śląsk zmienił się na przestrzeni kilku ostatnich lat i zmierza w dobrym kierunku. Trzeba jednak prowadzić dialog i współpracować aby osiągnąć wspólne cele.

Wydarzeniem towarzyszącym była VII już edycja Forum Budownictwa, Inwestycji, Nieruchomości, na którym przedstawiono wnioski i rekomendacje z poprzednich konferencji, służące wypracowaniu nowych rozwiązań dla branży budowlanej. W trakcie spotkania Prezes RIG w Katowicach - Tadeusz Donocik został uhonorowany przez Organizatorów Forum Medalem "Osobowość Budownictwa Śląskiego" za wybitne osiągnięcia w tej dziedzinie.

Na zakończenie dnia, uczestnicy mieli okazję posłuchać gorących rytmów latino oraz nauczyć się podstawowych kroków salsy pod okiem Jose Torresa - kubańskiego muzyka i tancerza.

Dzisiejszy programzapowiada się niemniej ciekawie. Zaplanowano szereg paneli poświęconych kolejnym zagadnieniom prowadzenia biznesu i budowania relacji. 

Gorące tematy

Życie online

Życie online

 Trudno wyobrazić sobie dzisiejszy świat bez Internetu, smartfonów czy platform streamingowych, które częstują swoich użytkowników muzyką oraz filmami. W coraz większym stopniu otaczamy więcej

60-LATEK, LECZ NIE SENIOR

60-LATEK, LECZ NIE SENIOR

Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej świętuje w tym roku jubileusz 60-lecia. Perła architektury projektu Zbigniewa Rzepeckiego jest jednym z najważniejszych miejsc na kulturalnej więcej

STADION ŚLĄSKI PIĄTY NA ŚWIECIE

STADION ŚLĄSKI PIĄTY NA ŚWIECIE

W głosowaniu jury międzynarodowego plebiscytu Stadium of the Year 2017, Stadion Śląski zajął wysokie piąte miejsce, otrzymując o niespełna jeden punkt mniej od zwycięzcy. W środę więcej

KOLEJNY ATAK NA K-2

KOLEJNY ATAK NA K-2

7 MARCA 2018czyli XI Katowicki Przegląd Filmów Górskich Dziś po raz jedenasty w Kinoteatrze Rialto miłośnicy alpinistycznej wspinaczki rozpoczynają wyjątkową wędrówkę po górach, która więcej

SZTUKA Z PIERWIASTKIEM NIELEGALNOŚCI

SZTUKA Z PIERWIASTKIEM NIELEGALNOŚCI

5 MARCA 2018 Murale w KatowicachWypadkowa popkulturowych obserwacji, politycznej propagandy i artystycznej wizji twórcy rzucona na mury betonowej dżungli. Obrazowy komentarz aktualnej więcej